Skocz do zawartości

W jakim miejscu podłączyć akumulator ?


Effendi

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy

Chodzi mi o to w jakim miejscu wpiąć się w istniejąca instalację elektryczną z zasilaniem 12V z dodatkowego akumulator, tak aby nie doprowadzić do jej uszkodzenia i pożaru

A nie miejscem gdzie ten akumulator postawić.

Podejrzewam że takie miejsce to już dawno jest ustalone tylko chodzi o samo połączenie elektryczne tego akumulatora z instalacją przyczepy

chyba że się mylę no to :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeśli będziesz używał 12V tylko z oryginalnych odbiorników przyczepy ( pompka wody , lampka ubikacja , lampka zlewozmywak) to wepnij się gdzie ci pasuje ,ale tylko pod dane odbiorniki .

+ i - nie ma znaczenia ) kolejność.

Jeśli chodzi o dodatkowe odbiorniki ( telewizor ,radio , dodatkowe ośw) to pamiętaj + do + ,a - do -.

Szukaj puszki łączącej przewody zasilania przyczepy ( te z auta ) z instalacją przyczepy .

Tam masz bezpieczne miejsce wpięcia się w instalację 12V z aku.

Oczywiście który przewód jest + aku ,musisz sobie znaleźć sam.

Najszybszym i najprostszym sposobem jest podpięcie zasilania sam do przyczepy i włoączenie wszystkich św w samochodzie i wszystkich odbiorników 12V w przyczepie.

Za pomocą miernika szukamy pokolei co od czego jest.

Najpierw znajdź masę (-) ,a potem szukaj (światła pozycyjne ,stpo ,kierunkowskazy , przeciw mgielne.).

Często przeciw mgielne jest podpięte pod lodówkę.

Reszta przewodów co zostanie wolna (do nich nic nie jest podpięte ) będą od 12V lub jeszcze od czegoś innego ale to zależy od przyczepy (np Angielskich , ładowanie aku z auta )

Jak już rozszyfrujesz przewody które od czego to do masy (-) podepnij -aku ,a plus delikatnie przyłóż do jednego z wolnych przewodów.

W razie zwarcia tylko ci się zaiskrzy i po sprawie. :niewiem:

W dobrym trafieniu zapali ci się światło 12V w przyczepie ( przewód + od oświetlenia .

Jak masz wyciąg na 12V to inny przewód będzie od niego.

Często do masy są podpięte dwa przewody ,a nawet mostek ( tak zwana zworka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Effendi,

 

Jak rozumiem akumulator chcesz podłąćzyć do zasilania odbiorników jak oświetlenie czy lodówka. Będziesz potrzebował więc panel zasilający typu np. ZIG

http://www.zig-electronics.co.uk/products.htm

W dokumentacji do paneli ZIG masz napisane co i jak podłączyć.

Oczywiście ważny jest schemat Twojej instalacji, bo pewnie jakąś już masz. Na priva wysłałem ci telefon. Zadzwoń jak będziesz mógł to coś wymyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Effendi, ja wpiąłem się w instalacje przyczepy, w puszkę rozprowadzającą prąd po przyczepie. Założyłem dodatkowy wyłącznik, który włączam, kiedy już jestem na miejscu i mam odłączony kabel łączący przyczepę z autem. Niski koszt przeróbki - 4 metry kabla i włącznik. U mnie się sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacol, masz moze jakaś fotke tego wpięcia? mozesz ja tutaj wrzucic?

Byłbyś w Czaplinku, to bym Tobie pokazał jak mam zrobione :niewiem: . Foty niestety nie mam. Musisz znaleźć to miejsce, z którego jest rozprowadzane 12 wolt po przyczepie i wpiąć jeden kabel pod "+" a drugi pod "-". Zdjęcie postaram się dzisiaj zrobić i wkleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Effendi,

 

To proste jest z tym akumulatorem, ale zadzwoń, bo na forum to możemy pisać 100 lat zanim się wszystko wyjaśni. W 10 minut to opanujemy, chyba, że masz jakąś przeróbę w tej przyczepce, co mnie zaskoczy.

 

Panel typu ZIG potrzebny jest do 2 celów:

1. Ładowanie akumulatora

2. Zabezpieczenia obwodów.

 

Punkt pierwszy możemy tanio zrealizować za pomocą prostownika z marketu

Punkt drugi możemy pominąć lub zrobić samemu z używanej oprawy z bezpiecznikami ze szrotu. Koszt około 10PLN.

 

Ale: jeśli chcemy ładnie i z gwarancją kupujemy coś w stylu ZIG.

 

Akumulator podłączamy równolegle do instalacji 12V w przyczepie rozpinając obwód zasilający ze źródła zewnętrznego. Najlepiej za około 5PLN kupić przełącznik hebelkowy 3 pozycyjny. Lub nawet 2 pozycyjny. Rozdzieli nam skutecznie obwody.

 

Zagrożenia:

1. Podobno niektóre przyczepy mają wspólny obwód świateł zewnętrznych (kierunkowskazy, stop itp) z wewnętrznym oświetleniem. Trzeba to KONIECZNIE rozdzielić.

2. Zrezygnowanie z bezpieczników grozi POŻAREM przyczepy. Nie żartuję. Po to one są, żeby zabezpieczać.

3. Prostownik z marketu, który kosztuje ca. 30PLN może nie dać rady, zwłaszcza przy większym akumulatorze. Ja mam u siebie aku 95Ah i używam ZIGa, żeby nie mieć kłopotów.

4. Jeśli masz lodówkę, sprawa się komplikuje.

5. Jeśli masz gniazdo 13 pinowe lub 2 gniazda 7 pinowe (N i S) też jest trudniej.

6, 7, 8....100. Trudno przewidzieć co tam masz jeszcze. Dlatego lepiej zadzwoń to rozwiążemy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie do końca. Niebieski przewód wiązki podłączony jest do świateł przeciwmgłowych (przynajmniej wg oznaczeń gniazda 7 stykowego) więc ta instalacja jest przerobiona. I jeśli Effendi zrobi tylko takie podłączenie, to może mieć to czego nie chciał czyli :(

Wiem - mam nie krakać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie do końca. Niebieski przewód wiązki podłączony jest do świateł przeciwmgłowych (przynajmniej wg oznaczeń gniazda 7 stykowego) więc ta instalacja jest przerobiona. I jeśli Effendi zrobi tylko takie podłączenie, to może mieć to czego nie chciał czyli :zlo:

Wiem - mam nie krakać :(

Dokładnie jest tak jak piszesz. Ale przynajmniej wiem, że przed jazdą muszę odłączyć aku w przyczepie, czyli zrobić "pstryk" włącznikiem. Takie dodatkowe zabezpieczenie wizualne, żeby jednak podczas jazdy prąd w cycepce nie był włączony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.