Skocz do zawartości

Bateria bez akumulatora


Zorro

Rekomendowane odpowiedzi

Stu dzięki za zdecydowana radę bo już kilka osób w sklepach

mówiło ze nie ma problemu.

Dla bezpieczieństwa zrobię tak jak piszesz

w sumie w intrukcji akumulatora nawet napisali żeby

nie ryzykowac i nie podpinąc do innego ( mieli zapewne na myśli

przypadek urzyczenia sobie prądu jak samochód nie może odpalic)

 

Z ciekawości więc pytam - czy jest jakiś sposób aby wykorzystac

te dwa akumulatory razem czy absolutnie nigdy i w żaden sposóbnie powinny razem pracować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę Stu , nie zwróciłbym na to uwagi bo nie mam pojęcia ze to moze mieć znaczenie skoro obie klemy wyglądają tak samo i chyba zrobione są z tego samego materiału. :niewiem:

 

A teraz opis efektów.

Nie jestem rozczarowany ale nadal nie wszystko jest jasne co się tu dzieje.

 

Zamieniłem akumulatory .Wspominana przezemnie kontrolka z marketu pokazała pierwszy raz że akumulator jest full. Pokazała tez że ładowanie jest nieco lepsze niż z dotychczasowym akumulatorem- sukces ? Nie do końca.

 

Gdy zaczeło działać podłączyłem przetwornice 75Wat i dupa- led syngalizujący przetwarzanie zapalał sie na 5 skedun i gas na 5 sekund- zupełnie tak samo jak z poprzednim akumulatorem. Wcześniej przetworicnie 75Wat sprawdziłem w samochodzi teściowej :-) i ładnie przez godzinę ładował,co prawda wystawiłem za okno zeby schłodzić.( przetwornica Bottari z Auchan 75Wat). Zatem wydawałoby się ze coś jest do dupy i juz lekko zrezygnowany włączyłem zamontowaną w przyczepie przetwornicę 1800Wat i o dziwo od 30 minut już działa i mam do niej podłączonego lapotopa 75Wat i 2 ładowarki telefonów.

 

I jeszcze jedno niepokojace zjawisko.Przed włączeniem przetwornicy 1800Wat, p o zmianie akumulatora nadal występował tan sam problem z radiem - tzn. radio działa jesli nie ma innych urządzęń włączonych. Po załączeniu do gniazda zapalniczki przetwornicy 75Wat albo załączeniu światłeł w przyczpeie lub pompki radio przestaje podawać dzwięk na głośniki chociaż kontrolki sie na nim świeca.

 

I teraz ciekawostka wyjąłem z gniazda przetwornicę 75Wat i włączyłem przetwornicę 1800Wat i o dziwo radio działało nawet po włączeniu oświetlenie i pompkę !!!! wszystko grało.Zchęcony przy tak działającym układzie włączyłem ponownie jeszcze do gniazdka zapalniczki przetwornicę 75Wat i co ...................... radio wyłączyło się tylko na 1 sekunde i działało dalej a przetwornice 75Wat wogóle nie wstała ( nie zaczęła sie palić dioda kontrolna ) reszta to znaczy lampki, popka , przetwornica 1800Wat i lapot do niej podłączony oraz telefony nie przestały działać nawet na chwilę po włączeniu przetwornicy 75Wat która nie zaczęła działać.

 

Jestem zakręcony i moje proste pojmowanie elektryki wyniesione z lekcji fizyki nie potrafi rozkminić tego zjawiska. Ciesze się że już od pół godziny działa ta przetwornica 1800Wat co wskazywałby ze żelowy akumulatro niemiecki zapewne był w tej przyczepie od 2006 roku włozony przez producenta i już jest zuzyty, dead , padaka a nowa kwasówka sobie radzi mimo że cała instalacja ma kilka zagadkowych zachowań.

 

Odłączyłem 220V i teraz testuje nowego aku, przetwornice 1800Wat i baterię słoneczną ----- dzisiaj piękna podoga na morzem, jadę na dziką plaże obok helu i zostawiam na cały dzień przetwornicę i lapotpa - zobaczmy jak sobie poradzić bateria słoneczna bo ma idealne warunki i czy akumulator wyżyje.

 

Mam tylko jeszcze pytania do was ( dzięki z dotychczasowe rady )

 

1. Czy przetwornica 1800 Wat jeśli do niej podłączone są urządenia tylko 75Wat zużywa więcej prądu niż przetwornica np. 150Wat uwzględniając że obie mają taką samą skutecznośc przetwarzania około 90%.

chodzi o to czy ta nie wykorzystana moc generuje jakiś dodatkowy pobór mocy z akumulatora - prad jałowy to sie chyba nazywa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostawiam na cały dzień przetwornicę i lapotpa - zobaczmy jak sobie poradzić bateria słoneczna bo ma idealne warunki i czy akumulator wyżyje.

 

Zamorduj drugi akumulator , w sklepach jest ich pod dostatkiem ....

 

Tak nie wolno robić , to nie jest akumulator przeznaczony do takiej eksploatacji tylko zwykły samochodowy akumulator rozruchowy , jeśli będziesz sprawdzał czy wyżyje i głęboko go rozładujesz to długiego żywota ja mu nie przewiduję ...

Do takich numerów trzeba było kupić specjalny akumulator głębokiego rozładowania / stosuje się takie np. do zasilania silników elektrycznych w pontonach /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki za radę ale sarkazm jest zbędny.

NIemniej jedank chciałbym przetestować akumulator i baterię słoneczną .

Dla bezpieczeństwa wyłącze przed wyjściem na plaże zgodnie z radą Jarekkow

Nie liczę że będe z tym akumulatorem jeździł wiecznie - zadowolę się jak mi wystarczy do października potem kupię nowy .

Na marginesie pytania do Jarekkow

1. Jaki akumulator polecesz ?

2. Czy głębokie rozładowanie takiego akumulatora który kupiłem ( kwasowy) spowoduje trwałe zniszczenie czy tylko obniża żywotność ?

3. Czy wielokrotne rozładowywanie nie koniecznie głębokie - chodzi o rozładowywanie w wyniku zwykłego używanie sprzetu w przyczepie + laptop średnio 4 godziny dziennie + ładowarki telefonów i baterii około godziny dziennie + troche radaia i TV około 2 godzin - ładowanie na bieżąco z baterii słonecznej 60Wat - może doprowadzic do jego uszkodzenia wczęśniej niż przez 90 dni ?

 

 

Ps. na marginesie 2 godziny pracy przetwornicy 1800Wat i nadal wszystko działa ale kontrolka akumulatora pokazuje ze jest wporządku ale juz nie full. To nie jest satysfakcjonujący wynik jak na bezchmurny dzięń i baterię 60wat wystawioną idealnie na słońce. Coś nie tak jest w tej mojej instalacji bo użytkownik Trafko w innym temacie pisał że jemu 72Ah i bateria 40Wat pozwala użytkowac TV cała noc i laptopa kilka godzin bez zagrożeń głębokiego rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrą radę - umów się z kimś, kto ma troszkę większe pojęcie o elektryce i na spokojnie przejrzyjcie instalacje. To po pierwsze. Po drugie, ten stary aku z przyczepy raczej się nie nadaje do użycia, skoro był przez długi czas rozładowany - choć można się pokusić o jego regenerację w jakiejś akumulatorowni - choć nie wiem, czy jest to opłacalne. Trzecia sprawa - nie warto wierzyć w napisy na chińskich urządzeniach - te 1800W to taki chwyt marketingowy :niewiem: No i ostatnia sprawa - kup sobie w jakimś markecie najprostszy miernik napięcia, tzw multimetr - może być nawet za 10pln, i zmierz napięcie na aku podczas pracy przetwornicy i laptopa - i teraz najważniejsze - NIGDY nie pozwól, aby napięcie na aku spadło poniżej 10,5V. Jeżeli rozładujesz akumulator poniżej tego napięcia, zasiarczysz go, i w skrócie - już nigdy nie uda ci się go naładować...

Pzdr, Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na marginesie pytania do Jarekkow

1. Jaki akumulator polecesz ?

2. Czy głębokie rozładowanie takiego akumulatora który kupiłem ( kwasowy) spowoduje trwałe zniszczenie czy tylko obniża żywotność ?

 

Na pyt. 2 odowiedział kolega Stu

 

Pyt. 1 - każdy akumulator głębokiego rozładowania

 

Posyłam Ci link do aukcji Allegro nie dlatego że polecam ten konkretny akumulator , tylko dlatego że aukcja dość dokładnie opisuje problem akumulatorów

 

 

http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=661328615

 

Miłej lektury :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy mogę go bez żadnej szkody podpiąć szeregowo do tego pradopodobnie zużytego żelowego akumulatora ?

Nie niemożesz tak zrobić bo zamiast 12V uzyskasz 24V

jeżeli bardzo chcesz to conajwyżej równolegle.

a najlepiej wyjmij stary a włóż nowy

bo stary może być uszkodzony jeżeli jeszcze nie sprawdziłeć i będzie rozładowywał nowy

 

HE HE HE

nie zauważyłem że jest jeszcze następna strona odpowiedzi i walnołem odpowiedź tak jak by z kosmosu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęscie miernika napięcia mam na przetworinicy ( pod warunkiem ze jest włączona i jesli napięcie spada poniżej 10,5 V to włącza ładowanie i daje sygnały dzwiekowe - na moje oko moze i produkowane w chinak ale sprzęt jest OK. Poprzedni właściciel już mnie uprzedzał że jest za duża ta przetwornica.

Po lakturze ostatnich postów wiem juz prawie wszystko czego potrzebowałem. Kupię ten miernik. Nie będe ich podłączał razem. Na elektryka nie mam niestety teraz czasu , więc dopiero październik

O akumulator będę dbał - zobacze czy wytrzyma do października zanim kupię ten głębokiego ładowania.

Dzięki za ten link do aukcji - duż informacji które rozjaśniają laikowi różnice ( pozolę sobie wkleić w kolejnym poście żeby na przyszłość ktoś kto będzie czytał miał jasnośc - link pewno przestanie działać ).

Bardzo żałuje że wydałem te 300 zł na kwasówkę będę musiał wydać jeszcze 618 na ten cyklicznego ładowania , bez niego nie jadę. Kwasówka zostanie rezerwowa, nie podłączona.

 

Temat jak dla mnie zmknięty - dzięki chłopaki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZANIM WYDASZ KILKASET ZŁOTYCH NA AKUMULATOR POCZYTAJ, ŻEBYŚ SIĘ NIE ROZCZAROWAŁ.

 

 

NAPIĘCIE I POJEMNOŚĆ TO NIE WSZYSTKO!!!

Najważniejsze jest przeznaczenie!!!

Rozróżniamy trzy podstawowe zastosowania akumulatorów (i zawsze jest to zaznaczone na akumulatorze lub wynika z jego charakterystyki technicznej):

 

Akumulatory rozruchowe (starting battery) - stosujemy do samochodów, rozruchu silników spalinowych. Zastosowanie takiego akumulatora do zasilania silnika elektrycznego (cykliczne rozładowania) spowodują zniszczenie baterii lub znacznie skrócą jej żywotność.

 

Akumulatory przeznaczone do pracy buforowej (designed for standby use) - stosujemy do pracy buforowej czyli jego przeznaczeniem jest np. UPS, centrala telefoniczna lub zasilanie awaryjne - takie urządzenia które nie wymagają wielu cykli rozładowania bo ich praca polega na podtrzymaniu napięcia w razie zaniku zasilania w sieci a że zaniki zasilania zdarzają się tylko kilka razy do roku a co za tym idzie technologicznie taki akumulator jest przewidziany na ok 100 pełnych cykli co w pracy buforowej może oznaczać kilkanaście lat natomiast w pracy cyklicznej rok lub dwa... Te akumulatory są z reguły produkowane w technologii AGM a nie żelowej i są tańsze od akumulatorów przeznaczonych do pracy cyklicznej. Nierzetelni sprzedawcy sprzedają je jako akumulatory żelowe i polecają do urządzeń ewidentnie wymagających akumulatora przeznaczonego do pracy cyklicznej jak silniki elektryczne do łodzi, wózki inwalidzkie, maszyny czyszczące ... a klient sugerujący się wyłącznie ceną zapłaci kilka razy więcej ponieważ będzie zmuszony kupować co sezon nowy akumulator zamiast cieszyć się z produktu, który spełni jego oczekiwania nawet przez lat kilkanaście.

 

Akumulatory przeznaczone do pracy cyklicznej (Designed for deep cycle use) taki napis oznacza, że akumulator jest przeznaczony do pracy CYKLICZNEJ - GŁĘBOKICH CYKLICZNYCH ROZŁADOWAŃ jest z reguły wyprodukowany w prawdziwej technologii żelowej, która jest nieco droższa od AGM ale dzięki temu może przepracować nawet 500 pełnych cykli pracy i bez zastrzeżeń można je stosować do takich urządzeń jak: silniki elektryczne do łodzi, wózki inwalidzkie, maszyny czyszczące, wózki golfowe, pompy ciepła i... przekłada się to na kilka lub nawet kilkanaście sezonów pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak jest w tej mojej instalacji bo użytkownik Trafko w innym temacie pisał że jemu 72Ah i bateria 40Wat pozwala użytkowac TV cała noc i laptopa kilka godzin bez zagrożeń głębokiego rozładowania.

 

Bardzo mi miło :niewiem: aleja mam 55Ah aku , baterie 40 W tak ,ale dopiero testuję i będę zakładał, a laptopa nie posiadam.

 

Jeszcze popatrz jaki masz regulator od solara , bo są takie które trzeba przestroić ( przepiąć zworki)na dany typ aku ( żelowy inaczej zworkę ,a kwasowy inaczej).

Sa też tylko do żelowych i tylko do kwasowych.

To tylko mojs sugestia bo dopiero temat solarów poznaje.

A tak na marginesie to telewizor LCD 10 cali pobiera ok 10 W , 15 cali 40W przy 12V.

To jest różnica 4 razy wiec duża i nie należy się sugerować co komu ile idzie tylko ile pobieramy A prądu.

Przy poborze 5A (czyli 5 A na godz) daje nam 5 Ah.

Teoretycznie aku 55Ah wystarczy na 10 h.( to jest teoretycznie i nie znaczy ,że tak będzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorro, ja pisałem , że mam aku 75Ah kwasowe i solar 38W i TV chodziło mi całą noc ( zasnąłem :niewiem: ), pobór TV to około 15W i ten mój telewizorek 11 calowy ( od dziś będzie 14 cali ) Te TV przy spadku napięcia na aku poniżej 10,5V przestaje grac ( gaśnie ekran , który najwięcej prądu w TV pobiera i juz nie rozładowuje aku , ale gdy zostawisz inne urządzenia ( np.oświetlenie może Ci aku rozładować).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te TV przy spadku napięcia na aku poniżej 10,5V przestaje grac ( gaśnie ekran , który najwięcej prądu w TV pobiera i juz nie rozładowuje aku , ale gdy zostawisz inne urządzenia ( np.oświetlenie może Ci ak

 

U mnie tak samo się dzieje.

Dzięki wir57 ,bo myślałem ,że TV coś do du.. .

Mi 15 cali pobiera 40W , 3,16 A, tak na instrukcji i na obudowie.

Po podpięciu amperomierza 2,6A przy DVD na TV mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olewam tą kwasówkę. Jarekkow podał uświadamiający artykuł i tak czy siak kupię w tej firmie za 700 zł akumulator żelowy cyklicznego rozładowywania.

 

Na regulatorze ładowania żądnych zworek nie uświadczyłem. Diody ładnie świecą ( kontrolki ładowania ). Bateria hula. akumulator kwasowy ładnie załadowany po 3 godzinach rozładowywania ( opisywałem wczesniej).

Jak narazie nie padł chociaz nikt mu na tym forum długiego żywota nie wróży. :czacha:

 

Sory Wit57 i Trafko za pomyłkę ale tyle się naczytałem że mi sie autorzy z

zmieszali.

 

Jak narazie temat solara dla mnie zamknięty, może :niewiem: na przekór powszechnej opinii o kwasówka poświęce te kilka stów i sprwdże na wyjeździe ile przezyje akumulator kwasowy podczas zawyczajnego używania w przyczpeie + bateria solarna + laptop i TV sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorro, na pewno żelowy i głębokiego rozładowania aku w tym wypadku lepszy , ale póki mój kwasowy jeszcze żyje będę go do śmierci jego używał , a następny będzie właśnie żelowy o głębokim rozładowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.