Skocz do zawartości

Finlandia


Rekomendowane odpowiedzi

Czy nikt nie jeździł przyczepą po finlandi.

Z chęcia wysłucham wszelkich rekomendacji i uwag.

Planuję wyprwę od Helsinek aż do Nordcappa w pasie do 100 km od granicy Rosyjskiej

więc głównie po pojezierzu fińskim.

 

Nikt nie był ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1. Ciekawe miesjce.

2. Możliwości zaparkowania z przyczepą na dziko, z dala od głównych tras.

3. Jakość dróg - szczególnie tych prowadzących po terenach odludnych ( nie mam na myśli głównych tras )

4. Tanie kempingi

5. Bezpieczeństwo w lasach

6. Możliwość łowienia ryb - ( jakies opłaty , pozwolenia czy wolność korzystania z zasobów natury )

7. Dostęp do internetu ( podobo w finlandii jest wszędzie ale czy nad jeziorami, w lasch tez )

 

oraz wszelkie inne przydatne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechałem tranzytem, ale drogi wszystkie od głównych po szutrowe są w stanie idealnym. Na szutrowych tylko w zakrętach trzeba nieco bardziej uważać:-). Jeździ się rewelacyjnie, tylko kłopot z odczytywaniem nazw miejscowości na znakach - takie dziwne, że nawet sie tego nie da przeczytać.

Na dziko spałem po lasach czy nad jeziorami - jak dla mnie pełne bezpieczeństwo.

Ten net tam gdzie sprawdzałem to go nie było - ale może jest wszędzie.

 

Z campingów nie korzystałem, i ryb nie łowie, więc nie pomogę.

 

Uważaj na stacje benzynowe: nie są zbyt często i wyjątkowo nie lubia polskich kart płatniczych. Pisał o tym przewodnik Pascala i faktycznie tak było. Przyjęło mi ją raz, a na pozostałych musiałem gotówka. Nie wiem dlaczego, i Ci z stacji też nie wiedzieli, ale nie chciało przyjąć żadnej (debetowych i kretywych - żadnej).

 

Ciekawe miejsca - Helsinki + Rovaniemi :-) + przede wszystkim przyroda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Adi.

W helsinkach byliśmy już 3 razy i miasto mam tak samo obstukane jak np. Poznań :niewiem: , W Rovaniemi tez bylismy i latem i zima bo chcielismy zobaczyć jak wygląda noc polarna, wogóle podróżowalismy głównie zachodnią stroną finlandii

teraz zaś nastawiamy się na przyrodę, lasy i jeziora więc twoje uwagi bardzo pozyteczne.

Pytanie - czy w tych lasach i jeziorac będę miał duże szanse na znalezienie miesjca na dziko do łącznego składu 13 metrów ( przycepa + samochód )

Z netem to mnie zmartwiłes - kiedy byłes na tej wyprawie. podobno bardzo dużo sie zmieniło w ciągu ostatnich 2 lat.

Dzięki za info o stacjach - a propos

 

może ktoś z Warszawy lub Trójmiasta ma do sprzedania EURO.

Kupiłbym z 1000 płacąc taniej niż sprzedaż w kantorze i dorżej niż kupno w kantorze - powiedzmy po kursie NBP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sann 28.06 wsiadamy na prom z Gdyni do Helsinek. ( na marginesie polecam dla pierwszych 50 osób bookujących 50% zniżki - wtedy opłaca się bardziej niż przejazd do Talina lądem i potem zakup promu Talin-Helsinki)

A potem mamy trasę 1900 km rozłożoną na półtroa miesiąca.

Głównie wschodnia częśc finlandi, potem Rovaniemi bo dzieciakom chcemy mikołaja pokazać i na północ, Invari i Norwegi w kierunku NordCappa.

Powrót trochę Norwegi i na wysokości Narwiku odbijamy do Szewcji bo w norwegi byliśmy juz dwa razy a w Szwecji zero.

Do końca września po Szwecji a potem na południe do ciepłych krajów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem w roku 2007. Te miejsca, które ja widziałem wg mnie nadawały sie na długi zestaw.

 


Przesyłam przykładowy biwak jaki znalazłem. Popatrzyłem na mapę, zobaczyłem jezioro, jechałem parę kilometrów i znalazłem super miejsce.

post-87571-imported-45a141a1-f297-4a07-9b0f-dfb7dba815e4_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, teraz się z rodziną zastanawiamy nad kwestią finansową.; nie chcemy wybierać się na 6-cio tygodniową podróż;/ jakoś 2 tygodnie. i się wachamy nad Nordcappen. bo z przyczepą to jednak może sporo wyjść. a jak myślicie, którędy mogłoby wyjść najtaniej dostać się do Norwegii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no miód - dzieki Adi

jade pełen nadziej ze tym karawnem zapakruję wszędzie :-)

chociaz szczerze mówiąc myślałem o bardziej ustronnych miejscach

taka polana w lesie mi sie marzy :-) :niewiem:

 

zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

San - zalezy ile spalasz , wtedy mozesz prónwac ceny promów do szwecji

i kosztow przejazdu przez danie i szewcje i most nad bałtykiem to jest najtańsza trasa

 

zalezy co cie w Norwegi interesuje

Ja np. kocham północ , południow cześć mnie nie kręci za bardzo ucywilzowana. Jak jedziesz na północ celem jest Nordc. i okolice typu ( Narwiv i Lofoty) to najkrócej jest albo do szewcji i wzdłuz wybrzeża bałtyku albo przez finladie

Kalkulajca trasy zalezy od zużycia paliwa i promocji na promy jaki ci sie uda trafic oraz od czasu - Finladia dłużej brak autorstad, w Szwecji są autorstrady - tak widze na mapie.

 

Jak interesuje cię najawieksze fiordy to okolice Beregen i stavanger .

Wtedy njataniej przez Danie i Szwecje - ale tez trzeba prónwać koszt promu do Kalskrony. Finladia odpada.

 

Możesz tez polecieć na około . ja tak pojechałem samym samochodem z żona zanim przyszły na świat pociechy.Ruszyliśmy przez niemcy ( jechałem szybko bo tez mieliśmy tylko dwa tygodnie i byłem szybszy niż porom - koszty były drugoplanowe ) Potem cała norwegia aż do Nordc i powrot Finladią wschodnia stroną , prom do Talina i juz jesteś na Inflatach a to przeciez prawie Polska :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, teraz się z rodziną zastanawiamy nad kwestią finansową.; nie chcemy wybierać się na 6-cio tygodniową podróż;/ jakoś 2 tygodnie. i się wachamy nad Nordcappen. bo z przyczepą to jednak może sporo wyjść. a jak myślicie, którędy mogłoby wyjść najtaniej dostać się do Norwegii?

Z całym szacunkiem, ale 2 tyg z przyczepą i Norcapp to trochę mało czasu - wg mnie będziesz się gonił. Koszty musisz sam okreslić ceny promów sa znane, paliwa też - Twoja decyzja czy Cie stać czy nie, a nasza rada - TAM WARTO POJECHAC :-)

Jeśli jednak potrzebujesz rady to ja pojechałbym przez Tallin ewentulanie Nymeshawen (czy jak sie to pisze).

 

Na zachętę dwie foty .....

post-87722-imported-1e88bbb5-772e-461d-9b79-0707a3be95c7_thumb.jpg

post-87722-imported-0b888f42-9b4c-4a60-933a-1249a9d91ce2_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, właśnie porównujemy ceny promów z Niemiec i Tallina. słyszałam ostatnio że niezbyt bezpiecznie jest jechać przez Litwę, Łotwę i Estonię;/ ale chyba najlepiej. i właściwie dość szybko. Mnie oczywiście interesuje dotarcie na NordCapp. fiordy raczej musimy sobie tym razem odpuścić, bo tam kolejne promy;/ a ktoś w niedalekiej przeszłości pokonywał tę trasę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.