Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Skąd brać czystą wodę???

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#16 mesert

mesert

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1866 postów
  • SkądBochnia i Hercegowina
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Elddis Hurricane GT
  • Holownik:Audi A-4 stary parch

Napisano 03 czerwiec 2009 - 19:35

Kubaaa-a po co masz w Carverze węgiel aktywowany? do łapanie piasku?,niee on ma wychwytywać zanieczyszczenia chemiczne.Pozostaje kwestia czy wybije bakterie-tutaj się nie będę wymądrzał ale sądzę że nie.Dla mnie problemem w głuszy jest woda pitna a nie do mycia.Biorę baniak i szukam strumienia czy żródła w lesie.Nie polecam wody z rzeki czy jeziora-jest ciepła przez co ma dużo bakterii.Nie znalazłem tej Twojej pompy zęzowej,kwestia ile zużywa prądu i jakie ma ciśnienia maksymalne,żeby nie przekraczała 1,5 atm.

....a kto umarł....ten nie żyje. Kristopulos Mesertos

#17 AdamH

AdamH

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1092 postów
  • Telefon:602 223 980
  • SkądKraków
  • Model:Fendt Saphir 560 SKM
  • Holownik:VW Amarok 2.0 BiTDI 4MOTION 152 kW

Napisano 03 czerwiec 2009 - 20:48

Przepraszam za pomyłkę w mym poście, opisywany filtr to 10 cali , a nie 5.
Pompa zenzowa ma wystarczający wydatek - przerabiałem taki układ na jachtach. Uwazam też, że najlepszym wkladem jest ceramiczny. Czyści wodę z drobiazgów większych niż 2 mikrony. Najgęściejsze filtry polipropylenowe nie łapią poniżej 5 mikronów. No i ceramiczny da sie z zewnątrz czyścić. :bzik:
AdamH

Co masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze - jutro może być niepotrzebne

#18 Geonauta

Geonauta

Nowy

• Zbanowani
  • PipPip
  • 7 postów
  • SkądSanok
  • Model:Adria
  • Holownik:Ford Granada 2,8

Napisano 03 czerwiec 2009 - 22:10

Wydatek pompy, wystarczający do wylania wody za burtę, może nie przekładać się na ciśnienie potrzebne do przepchania jej przez filtr.
Zastanawia mnie jeszcze, co się dzieje z tymi setkami litrów wody przelatującymi przez łazienkę Stu?
Czy nie stwarza to problemu z rozmiękaniem gruntu pod przyczepą, smrodkiem itd?
Te rurociągi, pompy, generatory, obniżający się w oczach poziom jeziorka, hałas, spaliny?
Ja się myję punktowo i moje zużycie wody wynosi 7 l na dobę dla dwóch dorosłych i dziecka. Nawet nie śmierdzimy specjalnie, bo się nie stresujemy i pływamy lub wietrzymy.
Jakbym w Bieszczadach pociągnął taki rurociąg, to Nadleśniczy ze Strażą Graniczną, dali by mi popalić!
Podsumowując taki kombinat, wymaga betoniarki i pustaków, studni i siły a nie cycepy :bzik:
Trzymaj ścianę, lecę po wypłatę!

#19 terenowiec

terenowiec

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1319 postów
  • Telefon:606 28 64 73
  • SkądStrzelin - Dolny Ślask
  • Model:Knaus 590 TK
  • Holownik:Toyota Previa D4D, Passat 1.9TDi, Land Cruiser 3.0 TD

Napisano 17 lipiec 2011 - 18:30

Odświeżę temat. Potrzebuję jakiegoś prostego i szybkiego w użyciu filtra, który wyłapie mi wszelkie niepotrzebne rzeczy, które znajdują się w rzekach czy jeziorach. Woda nie będzie używana do konsumpcji lecz do mycia naczyń i ludzi. Krótko mówiąc będzie wlewana do zbiornika w przyczepie i nie chciałbym zapaskudzić instalacji lub zepsuć pąpki. Zapotrzebowanie to około 10 - 20 litów na dobę. Zależałoby mi na prostocie i szybkości stosowania takiego urządzenia. Chcę to wykorzystywać podczas planowanego wyjazdu na dziko do Szwecji (jeziora, rzeki, z dala od ludzi). Proszę o konkretne propozycje, lub nawet linki do jakichś ofert. Zależy mi też na tym, by nie było to rzecz droga - budżet jest mocno napięty. Przejrzałem Allegro, ale jest tam tak dużo różnych filtrów, że nie wiem na co patrzeć i czego szukać:bzik:

#20 piotrekbb

piotrekbb

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2742 postów
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:Blaszany Namiot

Napisano 17 lipiec 2011 - 18:59

Zrób zwykły filtr przelewowy w węgla itp., porady znajdziesz w google - survival, do tak przefiltrowanej wody dodaj łyzkę stołową sody oczyszczonej.
Tak poza tym woda w szwecji jest tak czysta,że raczej musisz ze swiecą szukac takiej aby zepsuła filtr - tam woda jest idealnie klarowna, są miejsca gdzie nadaje sie do picia (tabliczki informacyjne)

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

#21 terenowiec

terenowiec

Weteran karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1319 postów
  • Telefon:606 28 64 73
  • SkądStrzelin - Dolny Ślask
  • Model:Knaus 590 TK
  • Holownik:Toyota Previa D4D, Passat 1.9TDi, Land Cruiser 3.0 TD

Napisano 17 lipiec 2011 - 20:47

Mi chodzi też o to, by wlewając ją do zbiornika nie wlewać fragmentów listków, paproszków czy małych robaczków. Krótko mówiąc rzeczy organicznych, dających szlamik na dnie. A skoro wody są czyste, to i życie biologiczne kwitnie. Chcę by czerpiąc wiadrem wodę z rzeki przepuścić ją przez coś prostego taniego i szybkiego i wlać do zbiornika już pozbawioną tego co zaczerpnąłem niechcący.

#22 adicom

adicom

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów
  • SkądGdańsk
  • Model:T.E.C. 3.9
  • Holownik:Kia Carnival 2.9 CRDi

Napisano 04 czerwiec 2017 - 14:17

A ja zmajstrowałem wczoraj na szybko prototyp filtra z użyciem zwykłej butelki plastikowej. Kawałek kija i kran ze stykiem i mamy mobilne stanowisko z kranem. W przyszłości chciałbym w przyczepie zamontować​ złączkę do węża, w zbiorniku na wodę czujnik załączający pompę z jeziora gdy poziom w zbiorniku spadnie poniżej zadanego poziomu. Oprócz tego przydałby się niedaleko za pompą zawór zapobiegający 
cofaniu się wody.

Pomyślałem sobie, że chciałbym użyć materiałów, które przydadzą się w codziennych zastosowaniach, dlatego też używam węży ogrodowych ze złączkami pozwalającymi używać tez ich krótszych segmentów. Do zasilania użyłbym zwykłych przedłużaczy. Na dziko nie grozi nam inne ich zastosowanie

Poniżej video z testu. 

https://youtu.be/X4ecFGdyR0k

Użytkownik adicom edytował ten post 04 czerwiec 2017 - 14:23

#23 jacekzoo

jacekzoo

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3522 postów
  • Telefon:Zawsze przy sobie :)
  • SkądJelcz Laskowice
  • Model:Hobby 495 UFe Excellent Easy 02' 1300DMC
  • Holownik:C4 Grand Picasso 2.0HDI 150KM, ''16r., DMC 2250 na haku 1700

Napisano 04 czerwiec 2017 - 14:36

No ja nawet do mycia zębów z takiego błota nie użył
Lepiej stracić sekunę z życia, niż życie w sekundę.

#24 jacek00

jacek00

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3744 postów
  • SkądWarszawa
  • Model:Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 04 czerwiec 2017 - 15:39

Węże ogrodowe się nie nadają do wody pitnej. Ale jak ktoś lubi się truć to jego sprawa.

#25 adicom

adicom

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 04 czerwiec 2017 - 19:44

Woda z jeziora też sie pewnie nie za bardzo nadaje do picia :) to pomysł na wode przemysłową (może do prysznica i toalety), do zębów i do herbaty i tak przewiduję z baniaków :) tak rozumiem po części ten temat. Moze warto gdzieś założyć temat o uzdatnianiu... Ten zaczal się z tego co pamiętam od brania wody z jeziora.

#26 adicom

adicom

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 19 czerwiec 2017 - 12:42

Jestem po udanym długoweekendowym doświadczeniu z pobytu w plenerze i testowaniu w tym czasie systemu pobierania wody w plenerze.

Zarzuciłem poprzedni pomysł z pompką zanurzeniową i zakupiłem pompkę ciśnieniową (5,5bar 42W). Pompka wyłącza się gdy w instalacji wytworzy zadane jej ciśnienie więc symuluję w ten sposób wodociąg. Przyłączyłem ją do samorobnego systemu przyłącza wody miejskiej w przyczepie (polecam ten wątek: http://forum.karawan... woda miejska)

Tak powstał prototyp mini-hydroforni.

woda_img_20170616_163444.jpg

Z jeziora do przyczepy idzie tylko wąż, a po drodze jeszcze wstawiłem trójnik, by mieć dodatkowy wąż z pistoletem poza przyczepą.

Zaletą istnienia dodatkowego węża wydaje mi się to, że trzyma on trochę ciśnienia w instalacji, co przy braku zbiornika hydroforowego powoduje, że pompa się nieco rzadziej załącza. Oczywiście przed pompą pod lustrem wody jest odpowiednie sitko na wężu.

Tą metodą w trakcie całego pobytu zapomniałem zupełnie o napełnianiu wody gdziekolwiek - korzystali też sąsiedzi   :biwak:

Zasilania dostarczył wystawiony nad wodę akumulator. Można by dostarczyć zasilanie z przyczepy, ale osobiście myślę nad małym panelem słonecznym z kontrolerem - czyli niezależnym ładowaniem nad wodą (wtedy akumulator dałbym mniejszy).

Użytkownik adicom edytował ten post 19 czerwiec 2017 - 12:46

#27 Maras

Maras

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2940 postów
  • Skądz wioski z tramwajami
  • Model:the best KNAUS SPORT 450 FS

Napisano 19 czerwiec 2017 - 15:29

adicom .a jakieś info nt. pompy ew. link . 

Użytkownik Maras edytował ten post 19 czerwiec 2017 - 15:30

jeżeli nie odpisuje na post to pewnie jestem na rybach lub w przyczepie

pozdrawiam Marek

gallery_4917_659_33708.gif

#28 adicom

adicom

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 19 czerwiec 2017 - 20:23

POMPA WODY CIŚNIENIOWA FOTTON FTLM125 12V DC 6,2bar

To chyba nawet polska produkcja. Dostępna m.in. na Allegro

#29 Maras

Maras

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2940 postów
  • Skądz wioski z tramwajami
  • Model:the best KNAUS SPORT 450 FS

Napisano 19 czerwiec 2017 - 21:39

POMPA WODY CIŚNIENIOWA FOTTON FTLM125 12V DC 6,2bar

To chyba nawet polska produkcja. Dostępna m.in. na Allegro

:ok:

jeżeli nie odpisuje na post to pewnie jestem na rybach lub w przyczepie

pozdrawiam Marek

gallery_4917_659_33708.gif

#30 adicom

adicom

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 24 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 15 sierpień 2017 - 23:43

Dodałem jeszcze w szeregu filtr DAFI- mały, zgrabny i zaskakująco dobrze działa :)

Konstrukcja umożliwia łatwą wymianę filtrów - wśród nich dostępne są m.in. z węglem aktywnym.

Przy użyciu pompy ciśnieniowej, którą opisywałem w tym wątku problem przepuszczenia wody przez takowe filtry nie stanowi żadnego problemu.

Przy użyciu podstawowego filtru z wody z jeziora, która normalnie była nieco szarawa uzyskałem przejrzystą wodę i do tego pozbawioną zapachu jeziora.

Odważyłem się ją przegotować i wypić :) smakowała normalnie. To tylko podstawowy filtr - kupię jeszcze z węglem aktywnym. Mam nadzieję tą metodą uzyskać kompletne rozwiązanie do całkiem przyzwoitej wody przemysłowej a może nawet więcej.

filtr_wody_img_20170814_135924.jpg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych