Skocz do zawartości

Podstawowe pytanie dotyczące obsługi GPSa


KONZIO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Mam do Was pytanie (wiem) laickie, ale mnie mocno nurtujące.

Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi (nawet w necie). o podstawową rzecz w GPS-ie.

 

A było to tak.

Mam dwie mapy, w jednej w "punkt GPS" mam oznaczenia X i Y, a w drugiej mam N i E, moje pytanie brzmi.

Jak się mają do siebie te cztery różne wartości i która odpowiada której, czyli czy X to jest N czy Y to N i jak je przeliczać, bo w tym samym punkcie GPS pokazuje zupełnie inne namiary w obydwu przypadkach?

Liczę na to, że może ktoś będzie mądrzejszy ode mnie i mi to jakoś przystępnie wytłumaczy.

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No odsłuchałem, ale to chyba nie to! :bukiet:

U mnie prąd jest taki jak powinien być - przezroczysty (leciutko tylko przebarwiony), chociaż z tymi różowymi kablami to się zastanawiam, może rozkręcę GPS i zobaczę.

Tak po namyśle to tak :bukiet: !!!! Na pewno to tego wina, kable muszę ocieplić styropianem, to mniejsze straty kaloryczności cieplnej prąd będzie miał (czyli będzie bardziej wydajny), a i ten kolor, taki fuj, fuj!!! :ok:

Dzięki, Szary to chyba w liczniku tkwi problem. :-]

 

 

:ok::ok::ok::-]:hmm::-]:-]:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.

Mam do Was pytanie (wiem) laickie, ale mnie mocno nurtujące.

Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi (nawet w necie). o podstawową rzecz w GPS-ie.

 

A było to tak.

Mam dwie mapy, w jednej w "punkt GPS" mam oznaczenia X i Y, a w drugiej mam N i E, moje pytanie brzmi.

Jak się mają do siebie te cztery różne wartości i która odpowiada której, czyli czy X to jest N czy Y to N i jak je przeliczać, bo w tym samym punkcie GPS pokazuje zupełnie inne namiary w obydwu przypadkach?

Liczę na to, że może ktoś będzie mądrzejszy ode mnie i mi to jakoś przystępnie wytłumaczy.

Z góry dzięki.

 

XY - współrzędne w starym dobrym ukłądzie współrzędnych (czasami tak się podaje) to w zasadzei jest to samo co NE z tym że zazwyczaj xy jest przed liczbą a NE po liczbie (zazwyczaj!!)

 

Jeżeli liczby nie pasują do siebie na 90% różne układy odniesienia lub w innym formacie (czasamin jest stopien minuty i części setne oraz dziesiętne minut a czsami jest w formacie stopnie minuty sekundy)

poczytaj tutaj:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=2&t=4811&sid=b183affed8e040456887253e549255e9

lub bezpośrednio tutaj:

http://gpsmaniak.com/new/mapy.htm

 

powodzonka :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za linki.

Pozaglądałem i poszperałem, niestety wniosek nasuwa się się sam, że nurtujące mnie wartości, w pamięci nie są do przeliczenia. Zastanawia mnie tylko fakt, że producenci map nie ujednolicają metody pomiarów, bo jak tu teraz wprowadzać namiary. Uważam to za jeden z mankamentów oprogramowania GPS-owego. Dobrze, że mam mapy, w których występuje w jednej - jedna metoda, a w drugiej - druga. Zawsze, do którejś dopasuję.

Ale reasumując moim zdaniem TOTALNA bzdura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konzio, jesteś pewien, że Twój GPS nie potrafi się przestawiać pomiędzy tymi dwoma ustawieniami? Bo widziałem kilka GPSów i te ustawienia były do wykorzystania alternatywnie. Rzadko z tego ustrojstwa korzystam, więc nawet nie będę mógł poprowadzić gdzie to ustawiać, ale widziałem właśnie, że można to było przestawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój GPS nie potrafi się przestawiać pomiędzy tymi dwoma ustawieniami

GPS nie ma problemów, natomiast te różne wartości pojawiają się w dwóch różnych mapach (w jednej są tylko wartości X,Y w drugiej N,E).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast te różne wartości pojawiają się w dwóch różnych mapach (w jednej są tylko wartości X,Y w drugiej N,E).

Ciesz się Konrad, że wartość Z nie występuje tak, jak w artylerii :hop1::-]:-]:-] oczywiście żartowałem :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.