Skocz do zawartości

Lodówka zasilana 12V z akumulatora...


Szymon1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

W przyczepie jest lodowka Dometic 4230, od frontu sa 2 przelaczniki 230/12V i gaz. Po podlaczeniu do sieci, wlacznik (zielony) 230V dziala, i lodowka dziala na prad z sieci, natomiast nie dziala wlacznik (czerwony) na 12V - chyba nigdy nie dzialal, i prawdopodobnie nie jest nigdzie przypiety.

 

 

Chcialbym podlaczyc lodowke do akumulatora - w sloneczne dni mam pradu tyle, ze moglbym go odsprzedawac, a lodowka niepotrzebnie idzie na gaz - i pojawia sie pytanie - gdzie i w jaki sposob to podlaczyc?

 

Czy ktos juz to robil? Np. podpinajac sie pod instalacje samochodowa... Ogladalem lodowke z kazdej strony i nie mam pojecia gdzie powinienem wpiac te 12V - czy trzeba demontowac lodowke?

 

 

Z gory dzieki, za naprowadzenie :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

z tego co wiem to 12V sluzy do tego zeby wlaczyc lodowke jak jedziesz autem zeby z alternatora pobieralo...bo jak podlaczysz akumulator to ci siadzie po 15 minutach...byc moze sie myle ale tak pare osob mi klarowalo :czerwona: tak wiec zalezy czy po podpieciu do auta masz zasilanie na lodowke 12V w sensie czy masz we wtyczce zyle na lodowke...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Wiec co do akumulatora, mam 2x100Ah, ladowane przez solar. Lodowka 120W, niech chociazby kilka godzin idzie z akumulatora a reszte dnia na gazie - zawsze troche rzadziej bedzie trzeba szukac wymiany butli z gazem, a wlasnie z tym w zeszlym roku mialem problem (inne butle w Grecji i Turcji), a tym roku Portugalia, a tam pewnie tez swoj standard maja :czerwona:

 

W kazdym razie, fajnie by bylo miec nad tym troche kontroli, no i przynajmniej nadmiar mocy akumulatora nie bedzie sie marnowal.

 

 

Madmir, po podpieciu przyczepy do samochodu lodowka rowniez nie dziala, wlasnie zrobilem zdjecia wtyczki i gniazda w samochodzie (wtyczke oznaczylem, gdybys chcial napisac gdzie ma byc prad, bedzie latwiej):

 

-> http://www.otostrona.pl/adria/przyczepa.jpg

-> http://www.otostrona.pl/adria/samochod.jpg

 

 

Gdyby sie okazalo, ze prad podlaczony przez wtyczke, bedzie zasilal lodowke to juz pewnie sobie poradze, bo nie trzeba by szukac podlaczenia na lodowce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon1, chyba szybko z tego pomysłu zrezygnujesz , ponieważ lodówka słabo chłodzi zasilana na 12 V , ja w czasie drogi zasilam 230V , w ubiegłym tygodniu elektryk mi zrobił zasilanie z auta na przetwornicę z 12 na 230 - zdecydowanie lepiej lodówka działa na gazie i na 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon1.W tym zestawieniu nie ma prawa zadziałać,w samochodzie posiadasz zykłe gniazdo 7-biegunowe natomiast przyczepa ma wtyk 13-biegunowy typu WeSt.Ponieważ trudno mi się odnieść do twoich oznaczeń (może to spowodować pomyłkę) rozkęć wtyczkę przyczepy(w środku wtyczki znajdziesz prawidłowe oznaczenia) i podłącz +12V do cienkiego pinu nr 9 natomiast masę(-) do nr 13,gduby lodówka jeszcze nie działała na 12 V to podłącz +12V do pinu nr 10 a minus do pinu nr 11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Szymon1, chyba szybko z tego pomysłu zrezygnujesz , ponieważ lodówka słabo chłodzi zasilana na 12 V

Nie zgodzę się z tobą , jadąc do Warki miałem na 12V i zamrażalnik był tak samo zamrożony jak przy 230V , oczywiście co do gazu to nie ma wątpliwości o wydajności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, o bardzo dobrze , że u Ciebie tak to działa , ale nie we wszystkich budkach tak bywa i generalnie jest , że słabiej działa na 12V, potwierdzą to też inni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie jest , że słabiej działa na 12V, potwierdzą to też inni

 

Co to znaczy słabiej działa?

Zamiast w zamrażalniku -18 st jest -10 st.

To chyba nie istotne w końcu to tylko chłodziarka turystyczna.

Przy 12V tworzy się lód , a co ważne nie rozmraża zawartości.

Ja osobiście polecam ,a z przetwornicą to też dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, jak Twoja lodówka przy zasilaniu 12V mrozi do - 10 to jest super , ale powtarzam w większości przypadków poniżej zera ciężko na zamrażalniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie się upierasz przy swoim ,ja mam starą lodówkę i nic nie zmieniałem.

Szkoda ,że na zlocie ci nie pokazałem , po przyjeździe w zamrażalniku był lód ok 2mm ,co świadczy o grubo poniżej zera.

Być może masz coś nie tak z podpięciem grzałki np cienkie przewody zasilające.

U mnie przy 12V czy 230V nie da się dotknąć górnych rurek w lodówce (parzy).

Dla ciekawości na gazie na 1 jest mniejsza temp.

Na 2 podobnie do 12 i230V

Na 3 poza porównaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, nie jest to tylko moja opinia , że lodówka gorzej chłodzi zasilana na 12 V poczytaj tu na forum i będziesz wiedział, że nie tylko ja to stwierdziłem. I nie upieram się bo u innych jest podobnie , powinieneś się cieszyć , że u Ciebie na te 12V tak pięknie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.