Skocz do zawartości

Solar + Aku + UPS, ale jak to wyciszyć? :)


Szymon1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Po malych problemach z przetwornicami z Allegro po 100zl, zdecydowalem sie na uzycie starego UPSa z komputera. Na przyczepie mam solara 80W i 2 akumulatory żelowe po 100Ah - wczesniej do akumulatorow szla przetwornica a teraz chce wymienić ją na UPS - bez akumulatora wewnatrz, przepinajac kable.

 

Zrobilem juz wstepne testy, i wszystko dziala - jest jednak maly problem, w czasie pracy na 12V, UPS wydaje meczace brzęczenie transformatora. UPS umiescilem pod siedzeniem, a dla próby zakryłem go zwykłymi poduszkami i brzęczenie jest już prawie nie słyszalne :ok:

 

No ale.. musi tam być przewiew, wiec poduszki odpoadaja, na Allegro znalazłem kilka typów wygłuszenia, wiec jeśli ktoś z was się na tym zna i mógłby poradzić... :-]

 

Typ 1 - zwykła mata:

http://www.allegro.pl/item607263477_mata_wygluszajaca_wygluszenie_maski_komory_silnika.html

 

Typ 2 - pianka/gąbka:

http://www.allegro.pl/item608111674_pianka_gabka_akustyczna_wygluszenie_200_130cm.html#gallery

 

Typ 3 - coś samochodowego:

http://www.allegro.pl/item605805243_wygluszenie_studzienki_zabudowy_komory_silnika.html

 

Typ 4 - filc:

http://www.allegro.pl/item609104185_wygluszenie_mata_akustyczna_wygluszajaca_filc_fvat.html

 

 

Jeśli ktoś mógłby się na ten temat wypowiedzieć i naprowadzić mnie troche, z gory dzieki! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

Po malych problemach z przetwornicami z Allegro po 100zl, zdecydowalem sie na uzycie starego UPSa z komputera. Na przyczepie mam solara 80W i 2 akumulatory żelowe po 100Ah - wczesniej do akumulatorow szla przetwornica a teraz chce wymienić ją na UPS - bez akumulatora wewnatrz, przepinajac kable.

 

Zrobilem juz wstepne testy, i wszystko dziala - jest jednak maly problem, w czasie pracy na 12V, UPS wydaje meczace brzęczenie transformatora. UPS umiescilem pod siedzeniem, a dla próby zakryłem go zwykłymi poduszkami i brzęczenie jest już prawie nie słyszalne :ok:

 

No ale.. musi tam być przewiew, wiec poduszki odpoadaja, na Allegro znalazłem kilka typów wygłuszenia, wiec jeśli ktoś z was się na tym zna i mógłby poradzić... :-]

 

Typ 1 - zwykła mata:

http://www.allegro.pl/item607263477_mata_wygluszajaca_wygluszenie_maski_komory_silnika.html

 

Typ 2 - pianka/gąbka:

http://www.allegro.pl/item608111674_pianka_gabka_akustyczna_wygluszenie_200_130cm.html#gallery

 

Typ 3 - coś samochodowego:

http://www.allegro.pl/item605805243_wygluszenie_studzienki_zabudowy_komory_silnika.html

 

Typ 4 - filc:

http://www.allegro.pl/item609104185_wygluszenie_mata_akustyczna_wygluszajaca_filc_fvat.html

 

 

Jeśli ktoś mógłby się na ten temat wypowiedzieć i naprowadzić mnie troche, z gory dzieki! :)

 

Cokolwiek byś nie zrobił z matami to nic z tego. Mata izoluje akustycznie i termicznie. Myślę, że dobrym sposobem jest zalanie żywicą transformatora .(wypróbowałem to ze skutkiem pozytywnym) Buczy dlatego, że ma źle skręcony rdzeń albo luźno osadzony jest karkas uzwojeń. Przyczyną buczenia może być również duże obciążenie bliskie max. mocy. i tu nic żywica nie pomoże.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrym sposobem jest zalanie żywicą transformatora

nie koniecznie żywica

świetnie sprawdza się zanużenie trafo w lakierze.

brżeczen ie powinno ustąpić.

Ponad to zamontować trafo na gumkach żeby wibracje się nie przenosiły na obudowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty odpadają.Problem jest duży ponieważ każdy ups podczas pracy z baterii piszczy Piszczykiem( to akurat pewnie wymontowałeś)a każdy brzęczy;/ dodatkowo większość UPS-ów ma montowany na ten czas wiatrak do chłodzenia tranzystorów falownika.Jak sam się domyślasz normalna praca to dla UPS-a praca z 220V a nie z bateri!.

Moim zdaniem (a domyślam się , że to co tam rozebrałeś nie było jakieś specjalne cudo;))

niestety nie podziała Ci 10h na bateriach;( i pod obciążeniem.

Jeśli jest taka możliwość przepnij go do kufra z przodu przyczepy i po testuj z 10h pod obciążeniem 70%, jak przeżyje to może będzie Ci to działało;)

Po teście odłącz baterie i sprawdź ręką temperaturę aluminiowych radiatorów do których są przykręcone tranzystory(do 50 stopni będzie żył jak złapać nie będziesz mógł zdechnie niebawem)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można skręcić mocniej korpus trafo - żywica jest to ok tylko kłopotliwa praca. W zamian mamy piękną sinusoidę

 

Witam :ok: - w podobnym temacie pisalem juz w tym watku http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?p=82327#82327

z elektroniki nie ma idealnej sinusoidy - idealna to tylko z pradnicy generatora pradu zmiennego - UPSy tak juz maja ze bucza bo trafo nie dostaje sinusoidy tylko impulsy z elektroniki o roznym ksztalcie - UPS nie nadaje sie do ciaglej pracy - wiem bo juz to przechodzilem - zakupilem przetwornice 12 V DC / 220 V AC i jest super - lato dziala w przyczepie a w zime ma zastosowanie przy zasilaniu pieca gazowego gdy zabraknie napiecia w sieci - a niedowiarkom zycze powodzenia w eksperymentach :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem piękną nic tam nie piszę o idealnej, to odnosi się do konkretnego postu ( konkretnej konfiguracji )a nie ogólnie do przekształcania prądu. Każdy może eksperymentować.

Bez urazy kol Dziabong. :] - ale jakos to dziwnie zabrzmialo - piekna sinusoida - tylko wyjasnilem zawilosc tematyczna ( jestem elektrykiem ) i dodalem ze ja mam to juz za soba - a niedowiarkom zycze powodzenia w eksperymentach :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież napisałem piękną nic tam nie piszę o idealnej, to odnosi się do konkretnego postu ( konkretnej konfiguracji )a nie ogólnie do przekształcania prądu. Każdy może eksperymentować.

Bez urazy kol Dziabong. :] - ale jakos to dziwnie zabrzmialo - piekna sinusoida - tylko wyjasnilem zawilosc tematyczna ( jestem elektrykiem ) i dodalem ze ja mam to juz za soba - a niedowiarkom zycze powodzenia w eksperymentach :]

Spoco jestem jak były były prezydent - też mam dwie przetwornice 150W i 600W. Także jestem po eksperymentach, ale jak ktoś już ma zestaw podręczy to podziala jak go ekstremalnie nie obciazy. Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

 

Dzieki za przylaczenie sie do dyskusji :]

 

 

Wiec przerabialem juz przetwornice, i mam jedna w zapasie, gdyby UPS padl. Problem z przetwornica byl taki, ze po pierwsze jak sie zagrzala to sie wlaczal wentylator (a w Grecji caly czas sie grzala), a halas troche przeszkadzal. Ponadto, nie dawala pradu 230V ani nawet zblizonego - bylo to ok. 160-180V, i burczal zasilacz od laptopa :]

 

Pomysl padl na UPS, testowalem go ok godziny i dzialal nawet ladnie, sprobuje w wolny dzien przetestowac go dluzej i pod mocniejszym obciazeniem, chociaz jego zastosowanie jest minimalne - 2 laptopy, router i mam nadzieje ze nie za dlugo - bo to w koncu troche wakacje :)

 

 

Wracajac do halasu - UPS nie ma wewnatrz wentylatorow, a transformator wyglada na zamontowany solidnie, zadnych luzow przy obudowie, itd - wszystko dosc mocno sie trzyma. Brzęczek wylutowalem, slychac tylko transformator :)

 

Pomysl z "zywica transformatorowa" - co to takiego, gdzie to kupic i jak to wcielic w zycie? :] Rozumiem, ze to jakis silikon, ktorym wypelniam caly UPS wewnatrz? :)

 

Pomysl z "zanużenie trafo w lakierze" - jak wyzej - o co chodzi i jak to wcielic w zycie :)

 

 

I wracajac do mat wyciszajacych :] ktora z nich bylaby najlepsza? Przezornie wyciszylbym otoczenie UPSa, gdyby padl wsadze tam zapasowa przetwornica i przynajmniej slabiej bedzie slychac ten jej wentylator.

 

 

Z gory dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl z "zywica transformatorowa" - co to takiego, gdzie to kupic i jak to wcielic w zycie? :] Rozumiem, ze to jakis silikon, ktorym wypelniam caly UPS wewnatrz?

Kup żywice epoksydową dwuskładnikową i pędzlem wymaluj tylko trafo (nie cały UPS)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl z "zanużenie trafo w lakierze" - jak wyzej - o co chodzi i jak to wcielic w zycie

no dokladnie jak napisane

do naczynia z lakierem najlepiej bezbarwnym wkładasz trafo i czekasz aż lakier wejdzie we wszystkie zakamarki powiedzmy 45sek. potem wyciągasz wieszasz na jakimś druciku czekasz aż wyschnie i montujesz ponownie tam gdzie był.

żywica wyjdze drożej i pozatym samo pomalowanie z wierzchu raczej nie załatwi sprawy najskuteczniejszy jest jednak lakier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pierwsze dluzsze testy mam juz za soba - komputer (zasilacz ok. 100W) podpiety do UPSa, UPS podpiety do akumulatora.

 

UPS troche sie grzeje (spokojnie mozna dotknac), a calosc dziala bardzo dobrze - mysle, ze moge polecic takie rozwiazanie jako dobre i tanie :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze dluzsze testy mam juz za soba - komputer (zasilacz ok. 100W) podpiety do UPSa, UPS podpiety do akumulatora.

 

UPS troche sie grzeje (spokojnie mozna dotknac), a calosc dziala bardzo dobrze - mysle, ze moge polecic takie rozwiazanie jako dobre i tanie :bzik:

 

Witam - a jaki to akumulator ? ( kwasowy czy zelowy ) - pytam bo przetwornica moze sie wylaczyc gdy napiecie na akumulatorze osiagnie 10,5 V ( dla akumulatorow kwasowych ) - natomiast UPS jest przystosowany do akumulatorow zelowych gdzie napiecie jest wyzsze ( 14,5 V ) i wylaczy sie gdy napiecie akumulatora osiagnie 12 V - jest to spowodowane zabezpieczeniem akumulatora ( akumulator kwasowy bedzie krotko pracowal ) - mam jeszcze takie pytanie - jak dlugo trwal test ? - pod jakim obciazeniem ? - w jakiej temperaturze otoczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.