Skocz do zawartości

Solarne systemy zasilania


robin

Rekomendowane odpowiedzi

Musze przyznać, że fotowoltaiką interesuje się już od dawna i to niekoniecznie pod kątem zastosowania jej w karawaningu. Mam działkę dość wysoko w górach, gdzie najbliższe słupy elektryczne moge dojrzeć dopiero przez lornetkę :palacz: Przeczytałem sporo na ten temat i moje wnioski są następujące:

1. Bardzo wysoka cena - najmniejszy zestaw z panelem 50W to wydatek 2000-2500zł.

2. Aby zaslić minimum urządzeń w przyczepie (pompka, oświetlenie) - powyższy zestaw wystarczy, jednak do większych poborów niestety nie.

3. W dni pochmurne spada wydajność ogniw nawet do 30-40% deklarowanej mocy max.

4. Optymalna temperatura pracy ogniwa woltaicznego to 25 st. C, w wyzszej temp. sprawnośc ogniwa spada.

5. Do pracy z ogniwami niespecjalnie nadają się akumulatory kwasowe, gdyż na skutek możliwych głębokich rozładowań szybko ulegaja zasiarczeniu. Używa się raczej żelowych -> kolejna inwestycja.

6. Ekologia w Polsce sporo kosztuje.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1. Bardzo wysoka cena - najmniejszy zestaw z panelem 50W to wydatek 2000-2500zł.

2. Aby zaslić minimum urządzeń w przyczepie (pompka, oświetlenie) - powyższy zestaw wystarczy, jednak do większych poborów niestety nie.

 

 

Ja uważam, że do zasilania podstawowych urządzeń 20W wystarcza. Moja jest taka (o ile sie nie pomyliłem, w co wątpie) i z aku 55Ah kwasowym starawym radziła bez problemu. Chyba, że używa sie dużo odbiorników to wtedy nie. Ale jak pisałem żarówka 21W, od czasu do czasu pompka + inne światła w przyczepie w nocy nie brakowało prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Baterie słoneczne, plusy, minusy, sposoby podpięcia

 

Plusy:

- jeśli ktoś ma za dużo kasy - to baterie słoneczne są idealną zabawką. Przy odpowiednio dużej mocy (ok.100-200W) można kempingu nie podpinac do pradu przez kilkanascie lat

a mimo to wszystko będzie smigało bez problemu, akumulatory będą naładowane,

przetwornice napięcia będą chodziły, lodówka może śmigać cały czas itd. itp.

 

Minusy:

- CENY - panel 20W kosztuje ok. 300 zl, panel 50W ok.1200 zł. , panel 200W ok. 5 tyś. zł.

 

- potrzebną moc baterii słonecznej obliczyć jest bardzo łatwo - sprawdzamy zapotrzebowanie np. jesli ma chodzić cały czas lodówka (pobór ok. 150W) to mnozymy to przez 3 (max czas ładowania to 8 godzin 1/3 doby) - i wychodzi ze bateria słoneczna która przy dobrej pogodzie w lecie pokryje dobowe zapotrzebowanie lodówki powinna mieć ok. 450W - a to koszt ok. 10 tyś. zł. - a za tyle to można kupić już "dobrego" kampera rocznik ok. 1980.

 

- baterie słoneczne o mocy do 20W powinny być traktowane jako zabawka (a kupowanie o mniejszej mocy niż 10W jest bezsensowne), podtrzymuja naładowanie akumulatora, nie dopuszczają do całkowitego rozładowania, ale jeśli już aku się rozładuje - to niech nikt się nie spodziewa, że bateria słoneczna o mocy 10W go naładuje ...

 

 

Sposoby podpięcia baterii słonecznych są dwa:

 

- baterie słoneczne o mocy do 20W podpinamy na stałe do akumulatora, na jednym przewodzie MUSI być dioda prostownicza (która zapobiega rozładowywaniu aku

przez baterie sł.) ten sposob podpiecia umozliwia podładowywanie akumulatora w sposób ciągły, bardzo małym prądem, czyli to jest to co akumulatory lubią najbardziej (wszystkie akumulatory MUSZA być ładowane ciągle bardzo małym prądem podtrzymującym, lub co 2-3

miesiące ładowane do pełna)

 

- baterie słoneczne o mocy powyżej 20W MUSZA być podpięte poprzez specjalny sterownik, który ogranicza prąd ładowania (po naładowaniu odcina baterię słoneczną), w przeciwnym wypadku nastepuje przeładowanie akumulatora i trzeba będzie co kilka tygodni dolewać wody destylowanej.

 

 

 

PODSUMOWANIE:

- kupowanie baterii słonecznych przy obecnych cenach jest nieopłacalne i mija się z celem

(chyba że ktoś już posiada takowe, lub kupi okazyjnie tanio)

- dużo taniej jest zamontować odpowiednio duży akumulator w przyczepie -zależy

od zapotrzebowania na prąd.

(do oswietlenia, radia, itd często wystarczy stary akumulator wyjety z auta, gdzie juz nie kręcił w zimie)

 

 

Osobiście posiadam dwie baterie słoneczne 14W podpięta na stałe i 45W podpiętą poprzez sterownik ... do prądu kempingu nigdy nie podpinam, do wszystkich zabawek prądu wystarcza (laptop, TV, CB, radio, oświetlenie itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prąd do mało obciążających urządzeń (chociażby oświetlenie) jak stajesz na dziko. Zresztą nie tylko- szary w Zdworzu się do prądu nie podłączał :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doładowujesz aku gdy długo lub dużo korzystasz z pradu bez możliwości wpięcia się w sieć.

 

 

Chyba największy sens ma to dla ludzi bardzo mobilnych, długo poruszających się "poza cywilizacją". Wtedy jest to jak najbardziej użyteczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się na forum chwaliłem się, że kupiłem solara 40 W za 500 zł, więc cena do przyjęcia. Osobiście uwazam to za bardzo przydatne urządzenie zwłaszcza, że zawsze jeżdzę na dzikie pola namiotowe bez możliwości podłączenia do prądu. Nie wiem jak będzie mi się solarek sprawował, ale myślę, że wystarczy mi do oswietlenia i pompki wody w przyczepie. Oczywiście jak ktoś jeździ na kempinki z możliwością podłączenia do sieci to taki wydatek jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co się wymaga od solarka. DLa mnie wystarcza - pompka, światełko, radio, czasem TV, laptopa podłączalismy, czasem inne urządząnka o niskim poborze prądu na 220V. Lodówka chodzi na gazie, gotowanie wody też gaz... ogólnie bez problemu da się z tym żyć :ok: Wtedy sens to ma. Aku siedzi ciągle w przyczepie, nie trzeba ciągać się z kablami i ładować. Jak w autku padnie po ok 2-4h ładowania w każdą pogode samochód zakręci. Do silnika elektrycznego do pontonu aku też podładuje, więc dość pożyteczne to urządzonko.

 

Ale szczerze mówiąc nie wiem czy byłbym skłonny wrzucić w solarka kilkaset zł jakbym miał sam go zakładać. Podpinanie się pod prąd miałbym za free na kilka lat :ok: Ekonomicznie mało uzasadnione - dla wygodny jest super :ok: I ekologiczny :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Czesc

 

Ja mam dwa panele po 30 W polaczone rownolegle + do + - do - potem kable leca do reglera a z niego do baterii.

Dobra to zecz,tylko musi jednak sloneczko mocno swiecic wtedy sa wydajne a kiedy jest szaro czy pochmornie to pykaja slabo,czesto ponizej napiecia baterii.

TV,2 x SAT,HI-FI mam na 220V.

 

poz

 

Tycek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Panowie ja posiadam 2 panele 40W dają one napięcie 21V 80W, niewolno ich podłączać do aku bez stabilizatora napięcia do 13.6V(najbardziej bezpieczny).

Posiadam 2 stabilizatory impulsowe 4 amperowe bo jeden się bardzo grzał o sprawności 85%(małe straty w porównaniu z tym co sprzedają jako niby impulsowe a straty miałem blisko 60% na samym obniżeniu napięcia).

W mocnym słońcu uzysk jest ok 5A co daje niezły wynik.

W nocy natomiast ręcznym przełącznikiem jak sobie niezapomne przełanczam na przetwornice podwyższającą napięcie do napięcia 13.6V i uzyskuje 4-5W czyli 0,3-0,4 Ampera oczywiście w Księżycową Noc.

Wszystkie części kupowałem na allegro, obecnie pracuje nad automatycznym przełącznikiem dzień noc. Oświetlenie w przyczepie na diodach led własnej konstrukcji Fotek niezamieszcze bo wymontowuje sprzęt ze sfojej starej przyczepy do nowego nabytku :klotnia: ale na wszelkie pytania chętnie odpowiem :klotnia:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

ja mam 2 solary 2x 40 wat solary sa to szyberdachy z audi a8, moc 40 wat 3,5 ampera za 380 zl sztuka, przywiozlem je z niemiec, takze cean okazyjna, u nas na allegro po 500 zl do tego regulator phocos 8 amper akumulatror 80a, jak jezdze na biwaku bez 220v to uzywam wszystkiego wiadomo prucz lodowki i nie oszczedzam na niczym czyli tv 15 lcd sat i podstawowy sprzet w przyczepie, nocne oswietlnie pompki, baterie laduja akumulatro w przeciagu kilku godzin w dni sloneczne aha jeszcze dodatkowy plusem jest ladowanie akumulatora przez caly rok jak przyczepa stoi nie uzywana ja swoj atrzymam pod specjalnie skonstruowanym namiacie gdzie dociaera bez problemu swiatlo sloneczne nie przejmuje sie tym iz poadnie mi aku nie ladowany. takze goraca polecam panel sloneczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- baterie słoneczne o mocy do 20W powinny być traktowane jako zabawka (a kupowanie o mniejszej mocy niż 10W jest bezsensowne), podtrzymuja naładowanie akumulatora, nie dopuszczają do całkowitego rozładowania, ale jeśli już aku się rozładuje - to niech nikt się nie spodziewa, że bateria słoneczna o mocy 10W go naładuje ...

niemogę się zgodzić z tym stwierdzeniem.

Już panel o mocy 6W jest w stanie naładować rozladowany akumulator tak żeby silnik zakręcił. Wiem to z autopsji. Fakt że trwa to kilka godzin ale jest to do zrobienia.

Fakt że jest to bardzo mały panel i wystarczy on jedynie na skromne oświetlenie w przyczepie i pompke ale zawsze to coś. Jeżeli myślimy o TV i lapku w przyczepie to stanowczo musimy kupić większy panel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mogę się zgodzić z tym co napisane powyżej

1. prąd ładowania akumulatora to ok 10% wartości z pojemności i tak np. 55 Ah prąd ładowania ok 5-5,5 A przy 10 godz ładowania aku naładowane z czasem ładowanie prąd maleje związane ze wzrostem napięcia aku -"uzupełnieniem energi w aku"

2.z praktyki zawodowej jazda z włączonymi światłami w samochodach przy krótkich trasach np. po mieście wymusza okresowe doładowanie aku prostownikiem

3. z powyższego postu jeżeli prąd ładowania osiągnie max z solara 0,5 A czy to jest prąd ładowania ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.