Skocz do zawartości

Wydajność paneli słonecznych


and123

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do specjalistów.

Do panela podłączyłem prosty woltomierz, w słońcu pokazuje napięcie 20V, o prawie o zmroku około 5 V. Czy z tego można wyciągnąć jakieś użyteczne wnioski (jeśli tak to jakie?) , czy tez jedynie pomiar natężenia pozwala na to ? :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Wiecej światła to większe napięcie.

Jeśli ja miałbym mierzyć, to raczej prąd ładowania akku, bo taki pomiar raczej nic nie daje - nadal nie wiesz co przy danym natężeniu światła się dzieje. (poza innym napięciem, ale to nie powie CI jak w danym momencie jest ładowany akumulator)

Temat ciekawy - chętnie poczytam, jak zrobisz inne pomiary.

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wczorajszych obserwacji:

Wyciągnęlem przyczepę spod wiaty i obserwowałem jak zachowywał się panel jak ładował aku. Około 14 bateria ładowała początkowo na 1,7A i napięciu aku 12,3V. Kiedy na akumulatorze był już max czyli 13,2V (do takiego napięcia ładuje) ładowanie spadło do 0A. Kiedy włączyłem radio pobór prądu wyniósł 0,5A a ładowanie wskoczyło na 0,6A. Wieczorem około 18 przy włączonym radiu panel dawał ładowanie 0,2A.

 

Sory za małą fachowość wypowiedzi o prądzie, mam nadzieję, że zrozumiecie co napisałem :piwko:

 

Co do samego napięcia za dnia (ok 20V i wieczorem 5V) to myślę podobnie jak Adi - pomiar nic nie mówi. Pewnie niskie napięcie wieczorne nie jest kierowane na aku, chyba, że ma powyżej 12V. Ale to tylko domysł :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panele ulegają procesowi starzenia się, co ponoć umknęło uwadze sprzedawców.

Mocowanie bez urządzenia śledzącego ewentualne słońce, oraz parkowanie w cieniu, by się nie ugotować również mają znaczenie.

Zwykle mamy potencjalna ładowarkę w postaci alternatora w samochodzie więc czy to ma sens, pomijając dofinansowanie sprzedawcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panele ulegają procesowi starzenia się, co ponoć umknęło uwadze sprzedawców

 

Możesz przytoczyć czas po jakim panel pada? Mam przyczepę 19 letnią z seryjnym panelem i nie widzę zcaczących śladów zużycia eksploatacyjnego lub wizualnego.

 

Wg mnie panel spokojnie przeżyje przyczepę na której się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle mamy potencjalna ładowarkę w postaci alternatora w samochodzie więc czy to ma sens, pomijając dofinansowanie sprzedawcy?

Ja nie mam, bo mam zupełnie osobną instalację na 12 V, nie powiązaną z samochodem, a nawet gdyby tak było to nie będę smordził innym spalinami na polu namiotowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, Ty kupujesz towar według ceny , czy parametrów i zmień doradce ( niby fachowca) . I powiedz fachowcowi , że potrzebujesz panele słoneczne do przyczepy kempingowej i podaj zapotrzebowanie dobowe na prąd.

Mam oryginalne panele słoneczne na budce i do tej pory najwięcej byłem 3 dni ( na dłużej jeszcze mi sie nie udało wyskoczyć bez podłączania do 230V).

Przez te 3 dni prądu mi nie brakło a używałem oświetlenia, radio w dzień , pompka wody, TV plus dekoder Polsatu na 12V i TV grało dwie noce cały czas , bo zasypiałem przy nim :] Do panelu mam aku 75Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, mój panel kosztował 400 albo 500 zł już nie pamiętam bo było to kilka lat temu i sprawdza się bardzo dobrze. Z tego co wiem kilka osób z naszego forum ma panele zakupione u tego samego sprzedawcy i nikt nie narzeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, ja mam panel o mocy 38wat i jak pisałem wystarczało mi prądu będąc na dziko przez 3 dni , pewnie i dłużej tez by wystarczyło , ale więcej nie byłem do tego aku 75Ah i myślę , że taki panel plus regulator wystarczy jak zapodał Yabulon, , musisz sobie określić zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wwzysko zależy od tego co będziesz używał. Mój panel ma teoretycznie 40 W, do tego mam jakiś stary akumulator i mi to w zupełności wystarcza na oświetlenie, pomkę wody i radio. Oświetlenie mam częściowo diodowe, ale w przedsionku halogen 20 W i nad kuchnią żarówkę 21 W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.