Skocz do zawartości

Wysokość haka?


mcube

Rekomendowane odpowiedzi

Czy wysokość haka jest jakość standaryzowana? Czy jest to kwestia samochodu, zaczepu, opon? Mam problem z dopasowaniem niskiej przyczepki campingowej (do małych francuskich aut np. Peugeot 205, Citroen AX) do mojej Suzuki (Grand Vitara). Kula haka jest na poziomie 50 cm nad ziemią.

Nie wiem czy przerabiać dyszel przyczepki czy szukać innego haka? Czy jest to problem każdego połączenia samochód - przyczepa? :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość kuli określa polska norma PN-76/S-47291 położenie środka kuli od ziemi powinno wynosić 350-420mm w/w norma zgodna jest z dyrektywą UE nr 94/20/EG zał.VII rys.30.Ale są stosowane w samochodach terenowych inne wysokości natomiast w samochodach dostawczych dość często stosuje się regolacje położenia kuli przez przykęcenie kuli na wyższe lub niższe położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mcube, o ile hak ma możliwość ustawienia kuli w 2 pozycjach to OK.

Jeżeli nie to przeróbka haka we własnym zakresie odpada ze wzgledów bezpieczeństwa.Pozostaje nawiązać kontakt z producentem haków holowniczych i zamówić hak o wysokości odpowiadającej do ciągnięcia przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dokładnie odwrotny problem, mianowicie przy BMW było wszystko OK, przyczepa stała w poziomie, ale jak zapiąłem ją do Jeepa, to dyszel poszedł do góry, a tył ku dołowi.

Jak sobie z tym poradziłem? Zmieniłem koła w przyczepie na większe. Wcześniej były 13'' z oponami 165/65, teraz założyłem alumy 15''. które walały mi się po garażu, opony 205/65 V91 i jest OK.

Może idź w tym kierunku, jeśli możesz zmienić koła na mniejsze ... przelicz sobie wysokość i wyciągnij wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten mi wygląda na regulowany http://allegro.pl/item590582624_suzuki_grand_vitara_hak_holowniczy_wypinany_orgina.html , możesz sprawdzić czy da się troszkę podnieść przyczepkę poprzez wymiar kół, a le w tym przypadku też jesteś bardzo ograniczony poprzez zawieszenie samej przyczepki jak i przedsionek, podpory itp.. Możesz tez poszukać regulowanego haka do Vitary lub tez jeżeli nie planujesz zmiany przyczepki pomyśleć o regulowanym dyszlu do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mcube, o ile hak ma możliwość ustawienia kuli w 2 pozycjach to OK.

Jeżeli nie to przeróbka haka we własnym zakresie odpada ze wzgledów bezpieczeństwa.Pozostaje nawiązać kontakt z producentem haków holowniczych i zamówić hak o wysokości odpowiadającej do ciągnięcia przyczepy.

Wiem, że przeróbka haka odpada, regulacji żadnej nie ma. Rozglądam się za innym modelem ale nie chcę niżej mocowanego haka bo ten, który już mam mocno ogranicza kąt zejścia i często zaczepiam nim, zjeżdżając z jakiś nierówności. Wolałbym nawet wyżej mocowany hak. Np. Steinhof. Wydaje mi się, że rozwiązaniem jest zamontowanie dystansów między dyszel a urządzenie najazdowe w przyczepie. Czy można zlecić taką przeróbkę jakiemuś serwisowi przyczep i władza się nie przyczepi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie ... cała roprawka o hakach jest na na innym forum, co prawda samochodów terenowych, ale problem wysokości główki haka tam jest troszkę większy.

Cała roprawka o hakach jest na na innym forum, co prawda samochodów terenowych (ludzi tzw. "Jeepnietych&quot ;) , ale problem wysokości główki haka tam jest troszkę większy. Zobaczcie, JAK TAM SOBIE Z TYM RADZĄ :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim dodge mam hak na wysokości 35 cm.Wygląda on dosyć śmiesznie ale innego wyjścia nie było,ponieważ przy wyższym haku,na dziurach tarłem lampami przyczepy.

Znalazłem goscia który dorabia haki do każdego samochodu i pod każdą ładowność.Daje oczywiście papiery na wykonanie haka.Jestem zadowolony z wykonania.

Zreszta nie mialem wyjścia bo do tego typu samochodu nie dostanie sie u nas haka,jedynie autoryzowany serwis a to są spore pieniądze. :serducha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odświeżę temat troszeczkę gdyż borykam się z nisko posadowionym hakiem. 35cm przy pustym samochodzie.

Niby w Normie się mieszczę aleeee. Głupio to wygląda jak jeżdżę z tyłem przyczepy uniesionym do góry.

Jak mieliśmy angielkę to był luzzz ale przy niemieckiej marce niestety katastrofa.

I najważniejsze mam hak oryginalny Renault więc ktoś dał ciała.

Czeka mnie wymiana samej główki.

Dla ciekawostki zmierzyłem dzisiaj hak u Forda Mondeo i ma 47cm. :)

Czy może ktoś mi podpowiedzieć tylko prawdę :krzykacz: jak jest w innych Reniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam również grand scenika z 2004 roku a hak jest na wysokości 40 cm

5 centymetrów to jest spora różnica

 

ale środek kuli masz na 40cm?? czy górna część? bo może to jest wina moich sprężyn?

A możesz jak masz możliwość zmierzyć ile masz wysokość od podłoża do nadkola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mierzyłem do górnej części kuli

jutro zmierzę od podłoża do nadkola bo nie chce mi się drugi raz iść na pomiary

sory

 

nie no spokojnie. przepraszam ze ganiałem Cię.. :(

nie no u mnie do górnej granicy jest 38cm. ale dlaczego w Mondeo, Astrze, i np w Megance kombi mają tak dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.