Skocz do zawartości

przyczepa kopie!!!


ogrodnik

Rekomendowane odpowiedzi

mas444,masz rację chodzilo mi jedynie o drogę do znalezienia przyczynu a nie ostatecznego załatwienia problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

problem polega na tym że ze skrzynki wychodzi 6 przewodów i obojętnie który podłącze to zawsze jest od 7 do 11 V na ramie a nie możliwe żeby wszystkie przewody były uszkodzone. Może to prąd indukcyjny? Problem znika po uziemieniu przyczepy

I to jest dowód na to że masz pokopaną instalację z której zasilasz przyczepę. A co do przepisów odnośnie podłączenia fazy czyli Lini (przewód L) to winna byc podłączona do lewego zacisku gniazda gdy kołek zerujący jest na górze (patrząc od strony otworów w gnieździe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do przepisów odnośnie podłączenia fazy czyli Lini (przewód L) to winna byc podłączona do lewego zacisku gniazda gdy kołek zerujący jest na górze (patrząc od strony otworów w gnieździe

teoretycznie tak ale mam orginalne gniazdka z wyłącznikiem zintegrowanym podłączonym do prawej "dziurki" patrząc na gniazdo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednoznacznych przepisów po której stronie ma być faza, więc każda instalacja, którą można podłączać do zewnętrznego źródła musi być przygotowana na ewentualność fazy z prawej i lewej strony.

 

A jak to sie ma do roznicowego w przyczepie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może wtyczką od przewodu którym jest doprowadzany prąd do przyczepy obróć o 180* tak żeby bolec prawy wlaz w gniazdko tam gdzie był lewy

 

W skrzynce bezpieczników mam światełko (neon) jak obrócę 180 * to nie świeci , a prąd jest.

Faze mam na osobnym bezpieczniku ,a zero na osobnym, uziemienie do masy przyczepy.

Prąd jest przemienny czyli raz płynie w jedna raz w drugą stronę.

Nie ma znaczenia jak podepnie się fazę , ja podpinam tak aby neon si ę świecił .

Każde lekkie przebicie musi wybić bezpiecznik (antyporażeniowy).

To ,że przyczepa kopie to znaczy ,że prąd przepływa po nas do ziemi (w środku nie kopie) dlatego jest ważne uziemienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faze podłącza się w jedno złącze zero w drugie górą wychodzą pstryczki są tak jagby dwa połączone i guzik testu. nawet mi dzisiaj wywalił bo prubówke zbliżyłem do uziemienia podczas dokręcania przewodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzą pstryczki są tak jagby dwa połączone i guzik testu.

 

ale chodzi Ci o to ze roznicowka jest wielkosci dwoch bezpiecznikow czy ze to wyglada jak taki bezpiecznik trojfazowy tylko ze z dwoma dzwigienkami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak czytam posty w tym temacie to myślę sobie że to cud że z takimi "elektrykami" jeszcze nikogo nie zabiło.

Po pierwsze "kopanie" części metalowych przyczepy powoduje różnica potencjałów między ziemią a przyczepą a nie przebicie. Wynika ona z wadliwego uziemienia instalacji elektrycznej z której zasilamy przyczepę, braku połączenia przewodu ochronnego (bolca w gniazdku żółtozielony przewód) z częściami metalowymi przyczepy w wyniku braku takowego połączenia w przyczepie lub złego połączenia przweodu zasilającego.

Po drugie niedopuszczalne jest łączenie przewodu ochronnego (żółtozielony) z neutralnym (niebieski) w instalacji odbiorczej jaką bez wątpienia jest nasza przyczepka.

To z grubsza tyle jakby co chętnie pomogę w walce z problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie mam gniazdka - faza z prawej strony wtyczki też tak pasują kablem do dołu. A tak wogule to nie ma przepisu regulującego z której strony faza nawet jak masz leworęczne dziecko to zalecają faze z prawej strony

post-73668-imported-51558bb3-1b77-4ba0-9f17-f02145a7cb9f_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma przepisu regulującego z której strony faza

230 V prądu przemiennego i to jest odpowiedz.

Uziemienie jest po to ,gdyby faza dostała się do obudowy czy ramy przyczepy ,to nas nie zabije bo wywali bezpiecznik.

A gdy kopie to złe jest uziemienie i nie wywala bezp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.