Skocz do zawartości

Lodówka 12V


Filip

Rekomendowane odpowiedzi

Ukryte

Witam!

Tak jak wcześniej pisałem mam wrażenie że nie działa mi lodówka na 12V. Na 220 po godzinie mrozi jak głupia natomiast po 3,5 godzinie jazdy nic nie zaczęło nawet chłodzić.

Jaki moiże być tego powód?

Pozdrawiam :]

Odnośnik do komentarza
Ukryte

Ja mam w sumie podobny problem... znaczy jest tak: Jak mam aku w przyczepie i baterie to lodówka jedynie studzi jak aku jest w pełni naładowany. Jak Napięcie spadnie do poniżej 12V lodówka nie działa. Może i u Ciebie napięcie tak spada? W sumie lodówka dość dobrze ciągnie prąd...Po ok godzinie przyczepowy aku ma dość mimo, że ładowany jest na bierząco z baterii. I temu korzystam z gazu.

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Ukryte

Przypuszczam , że wszystko masz w porządku.Otóż lodówka w czasie jazdy jest zasilana prądem z alternatora.Lecz na ten prąd jest kilku innych chętnych np.aku samochodu,światła mijania,radio ,aku przyczepy czy dmuchawa.Lodówce dostają się marne resztki.Mam ten sam problem.Podczas jazdy w upale temp. w lodówce wzrasta nawet do +10,lecz zamrażarka trzyma minus 2-3 st.Na postoju gaz poprawia ten bilans i jest znośnie.Stałem kiedyś dwa tygodnie tylko na gazie i lodówka trzymała +2-3 stopnie a zamrażarka nawet -4.Podłaczenie 220V nawet na kilka godzin uzdrawiało całą sytuację i tworzyło "zapas" chłodu na czas jazdy.Osobiście nie widzę powodu żeby nie można było korzystać z gazu w czasie jazdy.Czyniłem tak wielokrotnie i było ok.Nie wolno tylko tego robić podczas tankowania na stacji benz.To , że alternator daje 12V to nie wszystko.Chodzi jeszce o natężenie prądu jakie jest w stanie zapewnić.Wiele razy nie udało mi się uruchomić silnika samochodu pomimo , że napięcie ukumulatora samochodu było 12,2V.Podobnie jest z grzałką w lodówce.Przy niewystarczającym prądzie jest ledwie ciępła - a to za mało, żeby lodówka pracowała optymalnie. Pozdrawiam - Robin :]:]:]:]

Odnośnik do komentarza
  • 2 tygodnie później...
Ukryte

Z tego co mi się wydaje problem nie leży w grzaniu czynnika (roztworu woda + amoniak) tylko w chłodzeniu go (skraplaniu) :].

 

Muszę się nad tym zastanowić jeszcze - bo mogło mi się coś pomerdać :].

Odnośnik do komentarza
  • 11 miesięcy temu...
Ukryte

Problem slabego chłodzenia lodówki przy zasilaniu 12 V leży w instalacji samochodu. Lodówka zasilana jest z 2-go zacisku (to światła tylne przeciwmgielne). Robiłem pomiary lodówka bierze ok 10 A, to duży prąd, dlatego należy w samochodzie poprowadzić dodatkowy przewód w przekroju przynajmniej 2,5mm kwadratowego. Wtedy lodówka otrzyma takie napięcie jakie daje alternator, czyli ok 14,4V, wtedy będzie dobrze chłodzić wypróbowałem. Dla dociekliwych przy tradycyjnej instalacji na lodówce zamiast 14,4 V jest tyko niecałe 10V a to za mało. Wymiana przewodu na o większym przekroju diametralnie zmieni sytuację. Oczywiście przydałoby się ten dodatkowy przewód podłączyć przez przekaźnik, aby uchronić akumulator samochodu przed rozładowaniem na postoju. Zainteresowanym służę schematem i dokładniejszym opisem.

Zarówka w wyłączniku będzie świecić, ale może byc spalona grzałka, omomierz do roboty i za chwilę wszytko wiadomo.

Pozdrawiam Piszcie na adres ekrezel@poczta.onet.pl

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.