Skocz do zawartości

Tekstylia, materiały obiciowe, wykładziny - jakie najlepsze?


miszko

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się, czy na przykład wykładzina dywanowa jest lepsza od lenteksowej (gumowej) czy może jednak zastosować panele. A jeśli chodzi o tapicerkę kanap to bawełniana, syntetyczna, welurowa czy może skórzana? :ok: A cała galanteria okienna, lepsze rolety czy zasłony tekstylne? A wszystkie te pytania w kontekście nie tylko funkcjonalności ale przede wszystkim żywotności oraz zdrowia naszek budki ;) Z mojego malego doświadczenia widzę, że na przykład czysta bawełna o wiele bardziej pochłania wilgoć niż materiały syntetyczne, których dodatkową zaletą jest ot że szybciej wysuszyć. Czysta bawełna o wiele mocniej utrwala wszelkie zapachy, trzeba ją częściej prać. Dlatego myślę, że mimo, izbawełna jest zdrowsza dla nas, w przyczepach chyba lepiej sprawdzają sie wszelkie syntetyki. Co Wy na to? Wykładzina dywanowa z kolei chyba lepiej oddycha od gumowej jednak pochłania więcej kurzu, trudniej ją wyczyścić i jest mniej praktyczna pod tym względem. W tej kwestii nie mam do końca zdania, który materiał na podłogę jest lepszy, ze względu na funkcjonalność ogólnie rozumianą czyli łącznie ze zdrowiem podłogi. Wiadomo, że nie schnąca szybo podłoga, zbierająca się pod wyjkładziną wilgoć jest wielce niepożądana. Hej, więc co najlepsze z materialów tekstylnych (syntetycznych,naturalnych) Waszym zdaniem sprawdza się najlepiej w domkach na kółkach? :jump:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tapicerki kanap i materacy to myślę że producent wybiera materiał kierując się ekonomią, modą ,praktycznością w użytkowaniu a chyba na końcu naszym zdrowiem. Teraz to są sposoby na wszystko żeby wykazać że jest zdrowe i mieści się w normach :jump: . Tutaj nie mamy za wiele do powiedzenia .Kanapy są tapicerowane w ten sposób że w większości przypadków nie można materiału ściągnąć ,wyprać i wyczyścić .Pozostaje tylko czyszczenie powierzchowne .Tylko niektóre materace posiadają pokrowce na zamki i można je ściągać .Wtedy przy praniu należy uważać ,nie prać w gorącej wodzie bo mamy potem niespodziankę .Takie wypranie w gorącej wodzie skutkuje tym że materiał potrafi się skurczyć nawet kilkanaście cm. Syntetyczne dodatki w materiałach potrafią skutecznie uniemożliwić naciągniecie takiego pokrowca do poprzednich rozmiarów i wtedy to dopiero jest problem. Znam takie przypadki z życia bo zajmuję się tapicerką. Jeżeli już się zdecydujemy na zmianę tapicerki czy pokrowce to wiadomo bawełniana tkanina była by najzdrowsza ale.... No właśnie czy inne materiały aż tak są szkodliwe .Na pewno w jakimś stopniu tak ,jak wszystko co nas otacza ale za to o ile praktyczniejsze. W miarę dobrych materiałach tapicerskich z dodatkiem syntetyków bawełny jest około 17 % reszta to np. akryl ,poliester itp. Taki materiał jest bardzo mocny ,wytrzymały łatwy w czyszczeniu ,tańszy od materiałów bawełnianych , materiały te są dużo grubsze w porównaniu z welurami. Ja uważam że właśnie takie materiały są najpraktyczniejsze do przyczep . A co do skóry to już inna półka :ok: ale jeżeli kogoś na to stać i chce mieć ekskluzywny wygląd wnętrza przyczepy . Dobrym rozwiązaniem do spania na wszelkiego rodzaju materiałach (obojętnie skóra ,welur czy materiał syntetyczny ) jest rozkładanie koca bawełnianego pod prześcieradło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystam z Twojej odpowiedzi na ten post. Jestem przed wymianą tapicerki (teraz mam pokrycie grubą ale bardzo jasną bawełną. Chciałbym bardziej "udomowić" wnętrze, bo jak na razie przypomina pokój dziecięcy. Przekonałeś mnie co do uszycia pokrowców zdejmowanych czyli z możliwością prania. Pozostaje drugi problem - co na podłogę? Mamy już po dziurki w nosie wykładziny dywanowej! Tylko dobry odkurzacz radzi sobie z piaskiem, nasionami traw itp. Na nic różne wykładziny, ażurowy stopień i wycieraczki przed wejściem do domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wypranie w gorącej wodzie skutkuje tym że materiał potrafi się skurczyć nawet kilkanaście cm.

 

 

Właśnie wczoraj zakładam po praniu tapicerkę ściąganą na zamek. Pranie tej tapicerki odbyło się w temperaturze 30 stopni i nie było problemu z jej założeniem w wyższej nie ryzykowałem, bo jak piszesz mógłbym już nie założyć, bo jest szyta na miarę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej przyczepce na sufit założyłem panele PCV a na ścianach przykleiłem tapicerski materiał obiciowy. Pod jedno i drugie dałem gąbkę PE (taką jak pod panele podłogowe) by trochę izolowała, jednak izolacja jest kiepska i przy okazji zmienię to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

izolacja jest kiepska i przy okazji zmienię to.

Hmm jeśli mogę coś zasugerować. Podczas remontu mojej pierwszej przyczepki (Nki), zastosowałem w ramach izolacji ekran grzejnikowy - tzn styropian z roki, taki jak daje się za kaloryfery :( . W czepie było cieplutko i zdawało to egzamin w 100% :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reve pisze że gąbka nie zdaje egzaminu . Może była za cienka warstwa Do tej pory uważałem że gąbka jest dobrym materiałem na ocieplenie ponieważ można ją kleić do powierzchni o różnym kształcie ,można kupić dowolne grubości ,doskonale przykleja się na nią materiał . Takie coś mam na myśli . https://ssl.allegro.pl/item526692432_pianka_gabka_akustyczna_samoprzylepna_50x100x1.html

Jest to oczywiście wersja droższa dla kogoś kto nie chce się bawić w nanoszenie kleju .

A dla kogoś kto chce zaoszczędzić troszkę kasy to polecał bym znaleźć jakąś hurtownię tapicerską ,sklep który sprzedaje piankę w arkuszach i wtedy za metr kwadratowy gąbki dwa razy grubszej zapłacimy jakieś 8zł .Potem jeszcze klej i materiał na wierzch -ale jaka przyjemność że możemy samemu coś pokombinować . Ja uważam że warstwa gąbki powinna mieć grubość przynajmniej 2-3cm żeby było ciepło w przyczepie w zimne noce a chłodniej w upalne dni. Oczywiście mam na myśli ocieplanie „ niewiadek” gdzie zawsze jest problem z doklejaniem ocieplenia do nierównych powierzchni.. Dawniej bardzo ciężko było kupić wszelkiego rodzaju pianki ,kleje lub nawet uzyskać informację gdzie to kupić to pomysł kuby był bardzo dobry . Ale teraz jak jest możliwość bez problemu położyć grubszą warstwę to czemu tego nie zrobić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekajcie koledzy, a co z wilgocią? Przecież, jak przykleicie na takiej ścianie cokolwiek z tworzywa sztucznego, to ściankę zamykacie przed tzw. oddychaniem, a więc wymianą wilgoci z otoczeniem. Owszem, kiedy w przyczepce jest wilgoć, ściana jest izolowana, ale nigdy w 100%. Trochę wilgoci się do niej dostanie. Kiedy w przyczepce robi się sucho, ściana jest amknięta i szansa odparowania spada drastycznie. Ilość wilgoci, którą wciągnie suchy materiał jest olbrzymia, teraz wilgotny nie ma szans na odparowanie i ten sam otwór, który wilgoć "wciągnął" jest za mały na jej oddanie. Dlatego też ścianki są robione z 2 warstw - zewnętrznej, która albo wentylowana jest na zewnątrz, albo jest metalowa i nie potrzebuje wentylacji. Wewnętrznej, która wykonana jest z płyty oklejonej tapetą papierową (łatwo oddycha) i wentylowaną (ewentualnie) do środka. Pomiędzy nimi jest jedyna izolacja przeciwwilgociowa.

 

No i znowu się wymądrzam, ale pewno koledzy o większej wiedzy będą mnie poprawiać. Przy okazji - uważam, że tego typu poprawki nie dadzą negatywnych objawów prędzej niż w kilka lat od momentu ich wykonania, więc jeśli ktoś wykonał takie poprawki i nie zauważył negatywnych objawów w okresie 3 - 4 lat użytkowniani przyczepki, to sorki, ale nie jest to dal mnie dowód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekajcie koledzy, a co z wilgocią? Przecież......................

Dlatego właśnie zaznaczyłem w swoim poście że jest to sposób na ocieplenie niewiadówek które mają jedną ścianę a nie przyczep z dwoma ścianami .Drugą ścianę w tej sytuacji będzie stanowić tkanina przyklejona na gąbkę, dobrze oddająca wilgoć którą gąbka wchłonęła .Fakt co do przysłaniania tego masz rację ale to już trzeba iść na jakiś kompromis ,albo dbać o suszenie przyczepy albo w miejscach zakrytych (szafki, miejsca mało przewiewne) nie wyklejać.Nie upieram się ze jest to najlepsze rozwiązanie podaję to jako według mnie dobre i tanie ,może ktoś ma inne to sam też chętnie się z nim zapoznam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat pociągnęły niewiadówki :hop1: Nie mam takiej przyczepy chociaż mam do nich dużą sympatię. Chyba właśnie ze względu na całkiem funkcjonalny minimalizm w nich zastosowany, niekoniecznie jednak związany z grubością ich ścian - mogłyby być mocniejsze, podwójne. Chociaż okleiny ścian w nich stosowane sprawiają wrażenie dość ciepłego i bezpiecznego pomieszczenia. Moje zainteresownie tematem schodzi jednak na podłogę :hop1:. Czy ma ktoś z Was złe doświadczenie z wykładzinami gumowymi. Mają podstawową zaletę: łatwe w myciu/zamiataniu. A wady? Czy ktoś ma jakieś złe doświadczenia z takimi pokryciami podłogi w przyczepie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro widziałem skaj perforowany. W przyczepie ma 2 zalety: przepuszcza powietrze i jest łatwy w myciu.

dostępne napewno 2 kolory czarny i popielaty (sufitowy). Może są też inne ale nie widziałem.

http://www.allegro.pl/item537703768_skaj_eko_skora_perforowany_dziurkowany_samochodowy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że tu koledzy piszą miedzy innymi o skórach i skajach pozwole sobie wtrącić słówko :hehe: co do skóry to pięknie wygląda i jest łatwa w utrzymaniu czystości ale ma jak dla mnie mankament -bo poprostu ziębi Niech ktoś nawet w mocno ogrzanym wnętrzu położy się na to gołym ciałem Przerabiam to od lat w domu i do dobrego przytulnego wnętrza lepsze są moim zdaniem inne materiały obiciowe; ciepłe miłe w dotyku itd takie to moje skromne zdanie :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ostatnio kupiłem do kuchni do do mu coś takiego moze to by byla altrnatywa do przyczepy . polozyc to na pcv , mozna to wytrzepac a go łą stopa jest dośc mile w dotyku a koszt w IKEA 7 pln 0b2666a3da6a31eemed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.