Skocz do zawartości

bęben hamulcowy


balthur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Problem z bębnem rozwiązałem dzięki uprzejmości Pana Stogi z AL-KO Przeźmierowo i Panu Rydzewskiemu Wypożyczalnia przyczep z Kalisza. Obaj panowie zaangażowali się w dobranie bębna. Problem polegał na tym, że w starym bębnie łożyska były jednorzędowe, kulkowe, a teraz wykonuje się kulkowe dwurzędowe lub stożkowe. Kupiłem bęben na stożkowe i pasuje :hehe:

Dziekuję forumowiczom, a w szczególności szaremu11 i siwemu45 za naprowadzenie na właściwy trop, kolibrowi1111 za wsparcie moralne i wszystkim zainteresowanym!

Przyjemności na trasie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 lata później...

Odgrzewam stary temat. Poszukując prawie nieosiągalnych felg do mojej budki wpadła mi myśl, czy by nie prościej było wymienić w przyczepie całe bębny na takie w których rozstaw śrub jest bardziej popularny? Mam oś Al-Ko z nietypowym rozstawem 4x130 :niewiem:. Być może Al-Ko ma w sprzedaży bębny o takich samych wymiarach (parametrach) tylko z innym rozstawem śrub. Gdzie o to pytać i z kim rozmawiać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo inne rozwiązanie. Wywiercić nowe otwory w bębnie pomiędzy już istniejącymi i nagwintować je, a stare zaślepić. U mnie o tyle wykonalne, że stare otwory mają duży rozstaw 130mm. Gdyby zrobić rozstaw mniejszy np. 100mm pasowałoby większość felg.

Patrząc na taki bęben np. z tej aukcji: http://allegro.pl/be...1528297828.html nie wydaje się to czymś szczególnym. Zwykłe nagwintowane w żeliwie dziury. Oczywiście mówimy o bardzo dokładnym rozmierzeniu, wywierceniu i nagwintowani.

Co o tym pomyśle myślicie?

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że w przypadki takiego bębna jest to wykonalne .Przed rozmieszczeniem otworów należałoby upewnić się że ominą piastę z łożyskami. Oczywiście trzeba sprawdzić czy podtoczenie bębna na otwór nowej felgi ma ten sam wymiar.

Edytowane przez markb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bęben ma 4 otwory miedzy którymi odległość wynosi około 10 cm. Jeżeli wywierciłbym kolejne cztery, pomiędzy starymi, to odległości pomiędzy otworami zmniejszyłyby się do 4,5 - 5 cm. Grubość ścianki bębna to około 14-15 mm ale mierzone tak na oko. Nowe otwory byłyby bliżej środka koła i łożyska niż stare (130mm zamienione na np.108mm).

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Ariel o to by mi też chodziło. Tylko czy takie bębny są znormalizowane i jest ich kilka typów, czy mój jest tak rzadki jak rozstaw śrub którego szukam? Na bębnie od czoła są liczby: 371841. Kiedy wpisuję je w Google z dopiskiem AL-KO, pojawiają się najczęściej bębny 230x60. Jednak nie wiem, czy przypadkiem nie ma 18 typów bębnów o takim rozmiarze...? Inna rzecz, że są to bębny drogie (prawie 600zł z przesyłką za sztukę). Przykład z dzisiaj: http://allegro.pl/beben-hamulcowy-230x60-al-ko-i1517630537.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.