Skocz do zawartości

Elektryczne dogrzewanie z termostatem


arnie

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Lepciak... napisałeś:

Niedopuszczalne błędy jakie popełniłeś podczas wykonywania swojego ogrzewania elektrycznego to pomylenie drutu oporowego z drutem grzejnym co widać doskonale na zdjęciu grzałka.

Najbardziej nie cierpię zarozumiałych elektryków, którzy się wymądrzają, jacy to oni są doświadczeni i wykształceni.

Ty pobiłeś mój rekord, albowiem na podstawie zdjęcia stwierdziłeś, iż zastosowałem nieprawidłowy drut.

A prawda jest taka, że zastosowałem jak najbardziej właściwy drut oporowy- KANTHAL D o dopuszczalnej temperaturze pracy ciągłej 1300^C !!!!

Nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem drut grzejny, a drut oporowy. Kanthal jest drutem oporowym stosowanym w grzejnictwie od lat.

oraz brak zabezpieczeń termicznych samego grzejnika które dobierane są indywidualnie do każdego urządzenia.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie zastosowałem żadnego zabezpieczenia?? Też na podstawie zdjęcia?? Nikt mnie o to przecież do tej pory nie pytał??

A prawda jest taka, że zastosowałem zabezpieczenie przeciążeniowe na wypadek (bardzo mało prawdopodobny), gdyby pękła ceramiczna rurka, na której jest nawinięta spirala i spowodowała zwarcie. Mało tego, przeprowadziłem stosowne symulacje, robiąc kontrolowane zwarcie spirali z kolektorem trumy oraz z obudową. Zabezpieczenie oczywiście za każdym razem zadziałało, bo jest ustawione na granicy tj. 3A.

Drut oporowy służy zupełnie do czego innego a z pewnością nie do nawijania grzejnika. Do tego służy drut znany powszechnie jako spirala grzejna.

Drut oporowy Kanthal służy do nawijania spiral grzejnych właśnie. Spirala grzejna nie może służyć do nawijania spirali, bo już nią jest :zlo:

┼╣le nawinięty drut ma to do siebie, że pod wpływem ciepła oraz drgań przemieszcza się powodując zwarcia międzyzwojowe które w konsekwencji powodują pożar.

Fakt, nawinąłem drut niestarannie, ale nie ma to w tym wypadku większego znaczenia, Spirala zawsze ma tendencję do ściągania, czy jest nawinięta równo, czy nie. Mam w tym spore doświadczenie, albowiem pracuję od 10 lat przy piecu ceramicznym, który sam gruntownie remontowałem 5 lat temu wymieniając w nim min właśnie spirale grzejne i na co dzień widzę, jak pracują...

Prawda jest taka: Spirala jest zabezpieczona mechanicznie przed ściąganiem, czego nie widać na zdjęciu i nie ma możliwości zbiegnięcia się. A nawet gdyby, to przy zwarciach zwojowych zwiększałaby się stopniowo moc urządzenia doprowadzając do wyłączenia przez zabezpieczenie przeciążeniowe i tyle. Ale powtarzam, nie ma takiej możliwości.

Także panie elektryk, kolejnym razem ZAPYTAJ najpierw o szczegóły, a potem ew soczyście i barwnie komentuj :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jak dla mnie 630 W to żadna moc na ogrzewanie. Mam u siebie w budce UltraHeat który ma 2 kW i przy tej mocy nagrzać przyczepę powiedzmy przy temperaturze na zewnątrz 5 stopni z stanu zimnego to około 4 godziny, jeśli mi zależy na czasie to zawsze nagrzewam gazem a ogrzewanie elektryczne włączam po ustaleniu temperatury. Potrzeba wtedy około 1 kW mocy na pokrycie strat ciepła w 4 metrowej przyczepie, czyli Twoja grzałka może mieć zastosowanie tylko w chłodne letnie noce. Mam też obawy dotyczące wytrzymałości rdzenia, na który jest nawinięty element grzewczy. Taki mocno wydłużony kruchy element jest idealnym kandydatem do pęknięcia na skutek wstrząsów podczas jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arnie
Ciekawi mnie, co wy na to??

Wierzę, że zaspokoiłem Twoją ciekawość. Mógłbym jeszcze sporo dodać, ale ...

arnie

Najbardziej nie cierpię zarozumiałych elektryków,

 

Nie wiem, dlaczego wiedza jest kojarzona z zarozumiałością. Nie wiem, czy to polska przypadłość, ale tak mi się kojarzy, bo często tego doświadczam. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ARNIE. ,,we" warszawie na powiślu jest gość który trudni sie grzejnictwem elektrycznym i grzałkami elektr.Możesz tam dorobić co chcesz jak chcesz facet doradzi (w sprawie grzałki) i nie zedrze skóry drut oporowy i ceramikie (rurki gwintowane ze szpilą) też ci sprzeda :ok: pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przypodłogowe listwy grzejne w połaczeniu z termostatem pokojowym to pełne bezpieczeństwo niezawodność i prosta instalacja .idealna jest także elektryczna mata ogrzewania podłogowego również z termostatem ale w tym przypadku istotny jest materiał użyty do wykończenia podłogi no i montaż jest bardziej skomplikowany pozdrawiam.

Ps.Arni prawdę mówiąc twój pomysł(a raczej wykonanie)wygląda na wielką prowizorkę i myślę że Lepciak miał na myśli troske o Twoje i Twoich bliskich bezpieczństwo Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :ok: - w tym zdaniu jest maly blad :ok: - Prawda jest taka: Spirala jest zabezpieczona mechanicznie przed ściąganiem, czego nie widać na zdjęciu i nie ma możliwości zbiegnięcia się. A nawet gdyby, to przy zwarciach zwojowych zwiększałaby się stopniowo moc urządzenia doprowadzając do wyłączenia przez zabezpieczenie przeciążeniowe i tyle. - o jakie zbiegniecie tu chodzi ? :hmm: - normalnie w przyrodzie wystepuje rozszezalnosc cieplna :) - czyli spirala zaczyna sie rozciagac przy rozgrzewaniu a nie zbiega sie ( sciaga ) :] - ale to tylko tak dla sprostowania :ok: - a nie dla wtracania sie do dyskusji :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

i tak się zastanawiam po kiego .... komplikować sobie coś , co w swojej prostocie jest doskonałe ? . Prawie każda przyczepa ( w 100% zachodnie ) posiada zamontowane ogrzewanie gazowe , jeśli nie korzystamy z karawaningu zimowego a tylko w sezonie " letnim " to ogrzewanie uruchamiamy parę lub parokrotnie w ciągu sezonu i sumaryczne zużycie gazu to są groszowe sprawy do zapłacenia a pisząc o tym iż zapłaciliśmy za prąd i należy go wykorzystać by za darmo grzać ... ? hm jakie darmo ? już zapłacone ! przecież nikt nie zmusza do wykupienia ryczałtu za prąd a oświetlenie można zorganizować np . z akumulatora który ładuje się podczas drogi dojazdowej , jest oświetlenie gazowe .. itd . itd , tak więc jeśli pójdziemy dalej kuchenka gazowa .... też można przerobić np na indukcje .. tylko po co ? proste sprawy - niezawodne sprawy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arnie
Ciekawi mnie, co wy na to??

Wierzę, że zaspokoiłem Twoją ciekawość. Mógłbym jeszcze sporo dodać, ale ...

arnie

Najbardziej nie cierpię zarozumiałych elektryków,

Rozumiem, że poczułeś się urażony tą oceną...

Faktycznie, trochę za ostra, więc PRZEPRASZAM :ok:

Nie zmienia to jednak faktu, że w swoim krytycznym poście nie napisałeś nic merytorycznego, stąd taka, a nie inna moja reakcja na temat. Wykazałem to jasno i przejrzyście w poprzednim poście.

Nie wiem, dlaczego wiedza jest kojarzona z zarozumiałością. Nie wiem, czy to polska przypadłość, ale tak mi się kojarzy, bo często tego doświadczam. :]

Wiesz, wszystko by było prawdą, gdyby w tym wypadku chodziło o merytoryczną wiedzę, a nie krytykę na zasadzie "źle, bo źle i już" nie mając przy tym podstawowych danych upoważniających do jakiejkolwiek oceny.

- normalnie w przyrodzie wystepuje rozszezalnosc cieplna :ok: - czyli spirala zaczyna sie rozciagac przy rozgrzewaniu a nie zbiega sie ( sciaga ) :hmm: - ale to tylko tak dla sprostowania :ok: - a nie dla wtracania sie do dyskusji :)

Zgoda, ale tu chodzi o moment, w którym wyłącza się element grzejny i wtedy na skutek stygnięcia grzałki dochodzi do zbiegania się spirali. W praktyce spirala nigdy nie wydłuża się, ale zbiega właśnie... Mam z tym do czynienia od 10 lat i wiem, co mówię. Przy przekroju drutu 3,5mm trzeba zastosować na prawdę mocne zabezpieczenia, by utrzymać taką spiralę w "lejcach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie 630 W to żadna moc na ogrzewanie.

Dlatego zatytułowałem temat "elektryczne dogrzewanie z termostatem", a nie ogrzewanie.

Nie zastosowałem większej mocy, przy takim umiejscowieniu elementu grzejnego nie ma takiej możliwości, poza tym względy bezpieczeństwa także zadecydowały. Grzałka może pracować non stop i nie spowoduje to w żadnym razie przegrzania obudowy trumy okolic. Poza tym nie chciałem wychodzić poza zabezpieczenie 10A przy sumarycznym obciążeniu. Czajnik 1000W + lodówka 100W + ogrzewanie 620W daje już 7,5A. Pozostaje 2,5A na jakieś tam bzdety...

Co do szybkości nagrzewania...

Dziś zrobię test, w jakim czasie nagrzeje z 12C do 21C pustą przyczepę... i czy w ogóle :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :ok: - arni napisal - " Zgoda, ale tu chodzi o moment, w którym wyłącza się element grzejny i wtedy na skutek stygnięcia grzałki dochodzi do zbiegania się spirali. W praktyce spirala nigdy nie wydłuża się, ale zbiega właśnie... Mam z tym do czynienia od 10 lat i wiem, co mówię. Przy przekroju drutu 3,5mm trzeba zastosować na prawdę mocne zabezpieczenia, by utrzymać taką spiralę w "lejcach"

Jak zwal tak zwal czy zbiega sie czy powraca do pierwotnego stanu ale z tym stwierdzeniem sie nie zgadzam

" W praktyce spirala nigdy nie wydłuża się, ale zbiega właśnie..."

W praktyce jest wlasnie tak ze sie rozszerza gdy grzeje i kurczy gdy stygnie - i praw fizyki sie nie zmieni nawet 10 latami doswiadczenia - ja mam 35 lat doswiadczenia w dziedzinie elektrycznosci i nie mysle nikogo na sile przekonywac ze wlasnie jest tak a nie inaczej

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce jest wlasnie tak ze sie rozszerza gdy grzeje i kurczy gdy stygnie - i praw fizyki sie nie zmieni nawet 10 latami doswiadczenia - ja mam 35 lat doswiadczenia w dziedzinie elektrycznosci i nie mysle nikogo na sile przekonywac ze wlasnie jest tak a nie inaczej

No to chyba będziesz musiał zweryfikować swoje 35 letnie doświadczenie, albowiem spirala rozgrzewana i studzona zbiega się i żadna najwybitniejsza nawet teoria temu nie zaprzeczy.

Na dowód załączam poniżej dwie fotografie. Na pierwszej widoczna prawidłowo zabezpieczona spirala przed zbieganiem. Zwróć uwagę (zaznaczone na czerwono), jak się wcięła w stosunkowo miękką cegłę.

Na drugiej fotografii niezabezpieczona spirala zbiegnięta właśnie, na zielono zaznaczyłem, gdzie się znajdowała kilka lat temu...

Obie spirale wykonane z Kanthalu A1, pracujące w temp ok1100*C, gdzie maksymalna dla tego materiału wynosi 1300*C. źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kantal

post-60129-imported-97341900-d284-461f-a202-9e21cc4a8efe_thumb.jpg

post-60129-imported-c91003c2-d6b4-44c3-8928-a30a4923ec11_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :ok: - mialem nie odpisywac :ok: - bo z kol trudny przypadek :ok: - to co klega pisze mnie osobiscie nie przekonalo i nie przekona :hmm: - prosze zrobic doswiadczenie - nawinac spirale i podlaczyc do zrodla pradu - bedzie sie kurczyc ( ? ) czy rozszerzac ( ? ) - ja znam odpowiedz - praw fizyki sie nie zmieni ( :) rozszerzalnosc cieplna materialow sie klania :) - jedne materialy mniej inne bardziej sie rozszerzaja pod wplywem ciepla a nie kurcza - np tory kolejowe :) - ze o grzalce nie wspomne :] - tylko tyle chcialem dodac :] - a fotki ladne - tylko niczego nie wyjasniaja :) - moze film by cos pokazal jak grzalka pracuje :)

 

A moze kol forumowicze znajacy prawa fizyki sie wypowiedza ? :)

 

P.S. http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozszerzalno%C5%9B%C4%87_cieplna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i jeden i drugi ma rację - kwestia jest tego o jakim przedziale czasowym rozmawiamy.

 

Wielokrotnie nagrzana i ochłodzona spirala z biegiem czasu ( z biegiem miesięcy a może i lat) skurczy się w stosunku do pierwotnego nawinięcia.

 

Rozgrzewająca się spirala rozszerzy się w stosunku do stanu przed jej rozgrzaniem (tu okres czasu to godzina czy pół godziny w tył).

 

:ok::ok::hmm:

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.