Skocz do zawartości

Płyny do toalet i nie tylko


Jarekkow

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 626
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja natomiast zauważyłem że po zielonym Thetfordzie strasznie śmierdzi, zawsze używałem niebieskiego Thetforda i nawet po tygodniu stania nie było czuć brzydkiego zapachu z kibelka, w tym roku zalewam zielonym Thetfordem i jest tragedia - odór zaczyna pojawiać się z kibelka już po 2-3 dniach. A górę zawsze zalewam różowym Thetfordem więc to nie wina płynu ze spłuczki. 

Masakra, już nigdy Eco Thetforda (czyt.zielonego). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze używam wyłącznie niebieskiego  oraz różowego Thetford'a + pozostałych preparatów tej marki, potrzebnych do WC i nigdy (podkreślam z naciskiem - nigdy) nie miałem jakichkolwiek problemów, usterek, kamienia, nieprzyjemnych zapachów i innych tego typu zdarzeń, o których czytuję w forumowych tematach. Dwa, trzy razy kupiłem dla testu kilka innych produktów (część testów jest nawet na forum), ale był to jednorazowy eksperyment, który tylko potwierdził moje pozytywne doświadczenia z dotychczas stosowaną chemią.
Co do chemii "eco", niekoniecznie tylko Thetford'a, to przecież ogólnie wiadomo, że tego typu preparaty wykazują znacząco mniejszą skuteczność i trwałość w stosunku do standardowych. Należy się z tym liczyć, gdy musimy w pewnych warunkach taką chemię stosować, jednak nie powinno się jej używać, jeśli nie musimy, a jednocześnie zależy nam na największej skuteczności preparatów. Chemia "eco" nic nie daje, ani nam, ani środowisku, jeśli fekalia zlewamy w miejscach do tego przeznaczonych (kanalizacja) - wszystko i tak trafia wtedy do oczyszczalni ścieków. Co innego, jeśli jedzie się gdzieś w odludne miejsca ("na dziko"). Przypuszczam, że właśnie w takich przypadkach owa chemia może mieć swoje zastosowanie, podobnie jak mydła, czy szampony ekologiczne, których użycie nie szkodzi środowisku naturalnemu.

W kwestii używania płynu tzw. niebieskiego (do kasety) i różowego (do spłuczki).
Wymóg stosowania płynu do kasety jest chyba dla wszystkich oczywisty, natomiast płyn do spłuczki powinien być używany lecz nie jest bezwzględnie konieczny.
Jeśli typ toalety pozwala na jego użycie, to warto go używać, gdyż jego działanie nie polega jedynie na zabarwieniu wody i przyjemniejszym zapachu podczas spłukiwania. Płyn zawiera w swoim składzie substancje zapobiegające osadzaniu się kamienia i rozwojowi glonów (zawsze czysty zbiornik spłuczki), a jednocześnie pozostawiające na powierzchni muszli cieniutki "film" ochronny po jej spłukaniu, co przy kolejnym użyciu zmniejsza możliwość przywierania nieczystości.
Dzięki używaniu takiego płynu, trwałość pompki znacząco wzrasta (delikatne właściwości "smarne", łatwiejszy poślizg osi wirnika w uszczelnieniach oraz brak kamienia na łopatkach pompki i w jej komorze oraz rurkach). Właśnie kamień jest najczęściej przyczyną zniszczenia uszczelnień wirnika, a w następstwie przedostawania się wody i jego korozji, co z kolei powoduje ostatecznie jego blokadę w łożysku ślizgowym.

Zupełnie innym zagadnieniem jest "mieszanie" różnych preparatów podczas używania toalet.
Moje stanowisko jest tu niezmienne: jeśli stosujemy płyn do kasety Thetford, to płyn do spłuczki powinien być tej samej firmy. Jeśli do kasety lejemy Tornado, to do spłuczki również Tornado.
Często jest tak, że chemia różnych firm po prostu się "gryzie". Jeśli nie widzimy tego w sposób spektakularny, to wcale nie znaczy, że tak nie jest.
W najlepszym wypadku, nawet jeśli preparaty różnych producentów się mocno nie pogryzą, to płyn w kasecie może zostać znacząco osłabiony!
Jedyną i pewną co do skuteczności metodą, jest używanie obydwu płynów tego samego producenta.
Jeżeli nie chcemy problemów sprzętowych, a jednocześnie chcemy komfortowych i higienicznych warunków używania toalety chemicznej, to niedopuszczalne jest stosowanie własnych "wynalazków", czyli płynów "zastępczych", nawet tych do spłukiwania, a już zwłaszcza wszelkich płynów do mycia naczyń.
Takie płyny skutecznie osłabiają, a nawet likwidują właściwości płynu będącego w kasecie.
W takich przypadkach, lepiej używać wyłącznie czystej wody, niż dolewać do niej "cokolwiek".
IMHO

 

PS

Dla standardowych płynów do kaset Thetforda, skuteczność podawana jest dla min. ok. 5 dni, choć w praktyce bywa znacznie dłuższa. Dla płynów "eco", podawana jest już max do 4 dni, a w praktyce znacznie krócej - trzeba o tym pamiętać (częstotliwość opróżniania kasety), gdy wybieramy rodzaj potrzebnego na wyjazd płynu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nigdy nie wlewałem osobno różowego i np niebieskiego , zawsze wlewałem tylko do spłuczki zielony a od jakiegoś czasu tylko niebieski może w dwóch słówkach ktoś klepnie mi dlaczego różowy do góry i np niebieski na dół z góry dzięki

 

:look:

Każdy płyn ma inne przeznaczenie, a więc i inne działanie.

Jak napisał przedmówca, różowy zapobiega osadzaniu się kamienia w spłuczce i na elementach pompki, ma działanie dezynfekujące, dezodoryzujące i pozostawia po spłukaniu cieniutki "film" na misce toalety, który ułatwia kolejne spłukiwanie.

Płyn niebieski (ew. zielony) wlewa się w określonej ilości do kasety i następnie dolewa się ok. 2 l wody, aby roztwór mógł pokryć dno kasety całkowicie.

Ten płyn przyspiesza rozkład zawartości wpuszczanej do kasety, zapobiega gazowaniu, niweluje większą część zapachów, pełni rolę dezynfekcyjną.

Płyny nie są zamienne, więc nie można ich wlewać na odwrót. Poza tym, niebieski w spłuczce może przyspieszyć korozję niektórych elementów pompki.

O ile z płynu różowego można w wyjątkowych sytuacjach "zrezygnować", o tyle płyn niebieski jest niezbędny dla prawidłowej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ....ile niebieskiego wlewacie do kasety na 2 litry wody ( na start) ? 

Ja wlewam 120 ml na dwa litry wody, kasetę mam 20-to litrową. Zakrętkę na kasecie mam z podziałką, maksymalna ilość na niej jest właśnie 120 ml.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.