Skocz do zawartości

Budowa przyczepy od podstaw


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Właśnie przymierzam się do budowy przyczepy kempingowej od podstaw. O ile w budowaniu nadwozi mam doświadczenie to chciałbym zapytać praktyków o porady, żeby nie przesadzić np. z niepotrzebnym wyposażeniem. Przyczepa dedykowana dla 2 dorosłych i dwójki dzieci. Max długość zabudowy 4,5m. Technologia oparta na ścianach typu sandwich z poszyciem z laminatu gr. 25 mm (czy wystarczy?), podłoga 30-40 mm izolowana. Przyczepa przeznaczona raczej na sezon letni. Na wyposażeniu jedno duże łóżko a po drugiej stronie salonka z rozkładaniem. Czy w przyczepie używa się prysznica i warto w to zainwestować? Jaki rodzaj toalety? Kuchenka z piekarnikiem czy tylko 2 palniki? Panele fotowoltaiczne czy to tylko gadżet (ewentualnie pod co podłączyć)? Wyjścia zewnętrzne na gaz, wodę? Markiza czy przedsionek? Schowek na mokre obuwie? Taśmy LED czy halogeny? Klimatyzacja czy okna dachowe z wentylatorem? Jak duży zbiornik na wodę? Zbiornik na szarą wodę czy od razu ujście na zewnątrz (widziałem też opcję z podłączaniem specjalnych worków). Terma czy przepływowy podgrzewacz? Podłoda- wykładzina PCV, panele? Ogrzewanie z rozprowadzeniem czy piecyk? Lodówka jakiej pojemności? Okna typu niewiadowskiego czy raczej dometic (otwierane czy przesuwne)? Na co jeszcze zwrócić uwagę??? Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.


Budując coś od podstaw to chyba dokładnie wiesz co chcesz, dlaczego to a nie co innego i co ci nie pasuje w budach dostępnych na rynku. Bo nie wiedząc co ci jest potrzebne nie zbudujesz niczego sensownego. Customowa buda to zabawa dla weteranów a nie żółtodziobów.


Wysłane z Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kaniur1 napisał:

Czy w przyczepie używa się prysznica i warto w to zainwestować?

To pytanie do potencjalnych użytkowników przyczepy.

Ja gdybym miał wydzieloną kabinę prysznicową i drugi zbiornik na wodę to bym sobie użył.

 

7 godzin temu, kaniur1 napisał:

Jaki rodzaj toalety?

 

7 godzin temu, kaniur1 napisał:

Kuchenka z piekarnikiem czy tylko 2 palniki?

 

7 godzin temu, kaniur1 napisał:

Markiza czy przedsionek?

itp .... itd .... reszty nie będę cytował bo to ten sam kontekst :-)

To pytania, które dotyczą twojej rodziny, ewentualnie innych osób z którymi chcesz użytkować przyczepę !! :chaja: planowanego sposobu wypoczynku, miejsc jakie chcesz odwiedzać (dzicz czy zurbanizowane kempingi). Pytasz o sprawy związane z personalizacją na forum ?

 

Ja bym dał, jakoś z tyłu pomiędzy światłami przyczepy Bankomat. Ty skorzystasz i ludzie na kempingu. :thank:

 

7 godzin temu, kaniur1 napisał:

Lodówka jakiej pojemności?

No taka, coby półtusza weszła :lol:!!!!!!

RÓB POD SIEBIE !!!! Powodzenia :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem taką przyczepę, w bardziej standardowy sposób zbudował też kolega ghostrider. Chętnie mogę ci pomóc na szlaku który już przetarłem, telefonicznie lub na PW.

 

 

1530696850353.jpg

Edytowane przez maciejkos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie wygląda, widzę że korzystałeś też z gotowych elementów. Moja będzie wyglądała bardziej zbliżona do tych kształtów poniżej (dł. 4,5-4,7 m szer. 2,1m). Interesują mnie praktyczne informacje, żeby uniknąć błędów początkującego. Mam możliwość zrobienia dowolnej grubości ścian, waham się pomiędzy 25a 30 mm. Podłoga oczywiście izolowana.
Czytam rożne opinie dot. wyposażenia - największe dot. prysznica (większość opinii, ze nie potrzebny ale dot. to standardowych ciasnych kabin) i klimy (czytałem, że lepiej się sprawdzają okna dachowe z wentylatorem - na etapie budowy muszę odpowiednio pociągnąć elektrykę). to tak na początek. Co do rozmieszczenia mebli już mam koncept (z przodu łóżko z tyłu salon ze stolikiem z możliwością 2 sypialni, pomiędzy kuchnia, wc i ewentualnie duży prysznic - jeśli już to oddzielnie). Co do reszty to już interesują mnie uwagi doświadczonych użytkowników. Zbiorniki - jak wielkość, żeby nie latać ciągle po wodę. Ciepła woda - terma czy przepływowy podgrzewacz. Solary (też temat rzeka - chyba tylko do oświetlenia). Markiza czy cały namiot? Schowek w przyczepie czy graty w aucie? Do holowania tylko AKS ?
IMG_4427.thumb.jpg.069da99f2cfb3d698abd9fef8967d475.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co napisał @zuczek, pytasz o rzeczy bardzo indywidualne. Co do prysznica, jak dla mnie bajka, następna buda będzie tylko z prysznicem. Co do okna zamiast klimy.... jak Ci przywali +35 to nigdy okienko z wentylatorkiem nie będzie lepsze, tak mówią Ci co z różnych względów klimy nie mają. Puść kable i póżniej zobaczysz, wstawisz okno, nie sprawdzi się to wstawisz klime ale kable już będą. Co do wody, ja mam 25L i bez prysznica od bidy oblata, ale noszę się z zamiarem wymiany na 50L albo trochę większy, jak ma być prysznic to 50L min. Co do markizy, większość tu to tylko takie rozwiązanie, a dla mnie tylko duży przedsion, w życiu bym nie zamienił na markize. Co do schowka, zależy jakie auto i ile miejsca, jaki duży schowek w przyczepie i jakie dmc... co do zaczepu, jak kupujesz nowy to raczej celuj w aksa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie z prysznica sporadycznie korzystam ale z dzieciakami to bardzo wygodne. Szczególnie wczesną wiosną lub jesienią. Mam zbiornik 45l - fabryczny - jest ok. Większego nie chce bo to znowu dodatkowa masa. Klima - w tym roku w Cro użyłem raz ale musi być bo to lato jest inne niż zwykle. Markizę mam i spełnia swoje zadanie jeśli jadę na weekend lub zatrzymuję się tranzytowo. Jednak jak stoje na kempingu zdecydowanie wolałbym przedsionek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markiza to zło, daszek lepszy, a na jesieni przedsionek.
Klima bez sensu.
Woda, zimna i ciepła też, w ogóle wody nie trzeba.
Prysznic, umywalka i zlew to zupełnie zbędna rzecz.
Kuchenka również i piekarnik.
Ogrzewanie z nadmuchem koniecznie.
Stabilizator zbędny.
Akumulator 40Ah, solar niepotrzebny

Lodówka 120cm to minimum.
WC koniecznie.
Schowek pod dużym łóżkiem z dostępem z zewnątrz z obu stron budy.
Łóżko piętrowe pełnosprawne, czyli dla dorosłych po 140kg.
Duża szafa ubraniowa z półkami i duże szafki kuchenne
Ściany 25mm. Podłoga 50mm. Okna na dachu 40x40cm trzy sztuki. Z przodu brak, z boku tylko przy przednim spaniu, przy tylnym okien bocznych brak, tylko duże na tylnej ścianie.


Wysłane z Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, chris_66 napisał:

Woda, zimna i ciepła też, w ogóle wody nie trzeba.
Prysznic, umywalka i zlew to zupełnie zbędna rzecz.
Kuchenka również

Jak to woda nie potrzebna? a gdzie przynajmniej zęby umyć? że ktoś nie chce prysznica jestem w stanie zrozumieć ale bez wody sobie nie wyobrażam. Na czym herbatkę zrobić jak nie na kuchence? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to woda nie potrzebna? a gdzie przynajmniej zęby umyć? że ktoś nie chce prysznica jestem w stanie zrozumieć ale bez wody sobie nie wyobrażam. Na czym herbatkę zrobić jak nie na kuchence? 
 



A widzisz, kolega chce porady co jest potrzebne a co nie. To mu dałem swój przykład. Mi to nie jest potrzebne w budzie. Co nie znaczy że tego nie używam na wyjazdach, wręcz przeciwnie


Wysłane z Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zastosuje się do wszystkich rad jakie tu otrzyma to pewnie będzie najbardziej cudaczna przyczepa jaką zobaczymy   

 

 

Dlatego powinien przerobić ze dwie trzy budy, sprawdzić co tak a co nie i dopiero zbudować to co potrzebuje, ale to tylko moje zdanie, nie powinien się tym sugerować.

 

Oczywiście na podłodze wykładzina dywanowa a nie PVC. W WC również.

 

 

Wysłane z Tapatalk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.