Skocz do zawartości

Kod 96 (DMC zestawu)


Zbyszek

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Zbyszek napisał:

Warto znać przepisy, ale o tych czytajmy w ustawie o kierujących pojazdami. Nie warto czerpać wiedzy z jakiś portali itp bo te często wprowadzają w błąd. I dokładnie taką sytuację mamy w tym przypadku, gdzie w artykule są nieprawdziwe informacje:
 

Cytat

"Druga sprawa dotyczy pojazdów dostawczych, które możemy prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B. W takim przypadku masa dostawczaka może wynosić maksymalnie 3,5 tony. Automatycznie po podpięciu jakiejkolwiek przyczepy do takiego pojazdu masa całkowita zestawu przekroczy ustawową granicę 3,5 tony."

Powyższe jest oczywiście nieprawdą. Zestaw składający się z auta do 3,5t i przyczepy lekkiej możemy prowadzić posiadając tylko kat. B. Dopiero w przypadku przyczepy innej niż lekka jest wymagany kod 96 do B lub B+E.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu ‎03‎.‎07‎.‎2018 o 12:04, jacek00 napisał:

Warto znać przepisy, ale o tych czytajmy w ustawie o kierujących pojazdami. Nie warto czerpać wiedzy z jakiś portali itp bo te często wprowadzają w błąd. I dokładnie taką sytuację mamy w tym przypadku, gdzie w artykule są nieprawdziwe informacje:
 

Powyższe jest oczywiście nieprawdą. Zestaw składający się z auta do 3,5t i przyczepy lekkiej możemy prowadzić posiadając tylko kat. B. Dopiero w przypadku przyczepy innej niż lekka jest wymagany kod 96 do B lub B+E.

 

z tego co wiem wszystkie dostawczaki mają dopuszczalną mase całkowitą do 3,5 tony , zapinając nawet lekką przyczepke o masie całkowitej 200/300 kilo to przekraczasz dopuszczalną mase zestawu,obowiązuja cie wtedy viatol i uprawnienie B+E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lewar napisał:

z tego co wiem wszystkie dostawczaki mają dopuszczalną mase całkowitą do 3,5 tony , zapinając nawet lekką przyczepke o masie całkowitej 200/300 kilo to przekraczasz dopuszczalną mase zestawu,obowiązuja cie wtedy viatol i uprawnienie B+E

Proponuję jednak najpierw zapoznać się z przepisami. I nie myl dopuszczalnej masy zestawu z koniecznością posiadanych uprawnień. To dwie różne rzeczy.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lewar napisał:

czyli jak rozumie wegług ciebie to: holownik np.:renault master +lekka przyczepa to jedziemy bez viatola i prawko B ??

Po pierwsze to nie wg mnie, a zgodnie z obowiązującymi przepisami.

O Viattolu nigdzie nie pisałem, bo dyskutujemy o uprawnieniach. Viatoll nie ma nic wspólnego z uprawnieniami. Jak już jesteśmy przy Viatollu to nie jest on obligatoryjny nawet w przypadku gdy poruszasz się zestawem powyżej 3,5t. Viatoll obowiązuje tylko na drogach objętych Viatollem. Więc jeśli jedziesz sobie drogami gminnymi czy jakimiś wojewódzkimi to żadnego Viatolla mieć nie musisz. 

Natomiast wracając do tematu uprawnień, to kat. B. uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3,5t i przyczepy lekkiej. Razem taki zestaw może mieć maksymalnie 4250 kg. Kat. B uprawnia także, do holowania przyczepy innej niż lekka, wtedy zestaw składający się z pojazdu do 3,5t i przyczepy innej niż lekka nie może przekraczać 3500 kg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, jacek00 napisał:

Po pierwsze to nie wg mnie, a zgodnie z obowiązującymi przepisami.

O Viattolu nigdzie nie pisałem, bo dyskutujemy o uprawnieniach. Viatoll nie ma nic wspólnego z uprawnieniami. Jak już jesteśmy przy Viatollu to nie jest on obligatoryjny nawet w przypadku gdy poruszasz się zestawem powyżej 3,5t. Viatoll obowiązuje tylko na drogach objętych Viatollem. Więc jeśli jedziesz sobie drogami gminnymi czy jakimiś wojewódzkimi to żadnego Viatolla mieć nie musisz. 

Natomiast wracając do tematu uprawnień, to kat. B. uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3,5t i przyczepy lekkiej. Razem taki zestaw może mieć maksymalnie 4250 kg. Kat. B uprawnia także, do holowania przyczepy innej niż lekka, wtedy zestaw składający się z pojazdu do 3,5t i przyczepy innej niż lekka nie może przekraczać 3500 kg. 

 

bardzo koledze dziękuje za dokładne wyjaśnienie ,wcześniej po prostu ktoś mnie żle poinformowal , a nie czytałem osobiście przepisów , co prawda mnie te przepisy nie obowiązują , bo zestaw mam jak w opisie ale dobrze wiedzieć jakie prawa i obowiązki na nas spoczywają , co by nie przekazywać błędnych informacji , dlatego jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
bardzo koledze dziękuje za dokładne wyjaśnienie ,wcześniej po prostu ktoś mnie żle poinformowal , a nie czytałem osobiście przepisów , co prawda mnie te przepisy nie obowiązują , bo zestaw mam jak w opisie ale dobrze wiedzieć jakie prawa i obowiązki na nas spoczywają , co by nie przekazywać błędnych informacji , dlatego jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
Dobrze wiedzieć jednak jakie przepisy to regulują. Dla własnego dobra Czasem możesz trafić na policjanta, który podczas kontroli będzie Ci wmawiać, że nie posiadasz uprawnień do kierowania danym zestawem, bo wg niego na kat. B możesz ciągnąć tylko przyczepę lekką
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jacek00 napisał:

Dobrze wiedzieć jednak jakie przepisy to regulują. Dla własnego dobra emoji2.png Czasem możesz trafić na policjanta, który podczas kontroli będzie Ci wmawiać, że nie posiadasz uprawnień do kierowania danym zestawem, bo wg niego na kat. B możesz ciągnąć tylko przyczepę lekką emoji16.png

dokładnie tak, a człowiek całe życie musi się edukować , aby być na bieżąco ,?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2018 o 09:55, jacek00 napisał:
W dniu 21.09.2018 o 09:55, jacek00 napisał:

O Viattolu nigdzie nie pisałem, bo dyskutujemy o uprawnieniach. Viatoll nie ma nic wspólnego z uprawnieniami. Jak już jesteśmy przy Viatollu to nie jest on obligatoryjny nawet w przypadku gdy poruszasz się zestawem powyżej 3,5t. Viatoll obowiązuje tylko na drogach objętych Viatollem. Więc jeśli jedziesz sobie drogami gminnymi czy jakimiś wojewódzkimi to żadnego Viatolla mieć nie musisz. 

 

Nie do końca tak jest,jeśli zestaw pow.3.5t to musisz mieć viatolla bo gdyby byla zamknieta droga gminna,wojewódzka objazd może być przez drogę płatną i co w tedy zrobisz.Weźmiesz pudełko gdzieś na CPNie ale kilka bramek przejechane,nie daj Boże nadziac sie na krokodyli i tłumaczyć im że zamknięta droga ta niepłatna a objazd jest tędy. 500 zł za jedną bramkę. Od 8lat mam pudelko i jak jadę nawet nie płatnymi mam włączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak jest,jeśli zestaw pow.3.5t to musisz mieć viatolla bo gdyby byla zamknieta droga gminna,wojewódzka objazd może być przez drogę płatną i co w tedy zrobisz.Weźmiesz pudełko gdzieś na CPNie ale kilka bramek przejechane,nie daj Boże nadziac sie na krokodyli i tłumaczyć im że zamknięta droga ta niepłatna a objazd jest tędy. 500 zł za jedną bramkę. Od 8lat mam pudelko i jak jadę nawet nie płatnymi mam włączone.
Przecież to napisałem. Viatoll jest obowiązkowy tylko na drogach objętych Viatoll
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze napisane,ale chodzi o objazdy,cytat z innego tematu z 2015r

 

Cezarr

  • Forumowicz
  •  
  • Cezarr
  • Użytkownicy
  •  
  • 13476 odpowiedzi
  • Imię: Julek ;)
  • Sprzęt: Brak
  • Model: Boski Rydwan
  • Holownik: Incitatus ;)
  W dniu 18.06.2015 o 07:05, Krzysztof57 napisał:

Trzeba być ostrożnym. Miałem przypadki że w rzeczywistości było inaczej niż planowane wg mapy. Wystarczy jakiś objazd i sytuacja robi się nieprzewidziana. Natomiast oznakowanie na drodze  jest tak usytuowane że kiedy widzimy znak "droga płatna" to już zawrócić się nie da. W nocy oznakowanie i bramki sa praktycznie niewidoczne.

Trzeba mieć viatolla zawsze w aucie, a jak się jedzie z przyczepą powinno być zawsze włączone, aby później

nie mieć kłopotów za parę groszy jak się człowiek machnie i wjedzie na drogę płatną

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.