Skocz do zawartości

Jak podłączyć pompę zanurzeniową


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , w grudniu kupiłam przyczepę Knaus Azur z roku 1984 :) nie było tam pompki wody więc przed urlopem chce ja zamontować by mieć zimną wodę w kranie. Kupiłam pompke zanurzeniową MAAS 15l/min która ma jeden przewód (dzielący się na kafelek brązowy i niebieski) a zza lodówki wychodzą mi dwa kable ( czyli po rozcięciu dwa brązowe i dwa niebieskie).  Próbowałam sama podłączyć tą pompkę ale chyba robię coś nie tak , gdyż pompka cały czas burczy.  Poczytałam już duzo na ten temat i wiem że tak się dzieje gdy :

1. Są źle podłączone kabelki

2. Uszkodzony jest mikrowyłacznik w kranie

 

Próbowałam na różne sposoby je łączyć za pomocą kostki i tylko w jednym połączeniu (niestety z nerwów nie pamiętam w którym polaczeniu)  woda leciała z kranu mimo że pompka ciągle burczala. Wiem że kran powinien pompke włączać i wyłączać a u mnie włączoną jest cały czas .

zanim zabiorę się za kran czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć jak podłączyć prawidłowo te kabelki ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden kabel do minusa a drugi poprzez kran do Plusa. kran Ma włączać i wyłączać. Ale to tylko teoria . Jeżeli masz kran to powinno być podłączenie do pompki wyciągnięte . Jeżeli pompka była odłączona może oznaczać że uszkodzone są styki na ekranie. Ale to tylko przypuszczenia bez zdjęć ciężko cokolwiek powiedzieć jak to tam u ciebie podłączyć

 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sylwiaknaus napisał:

Witam , w grudniu kupiłam przyczepę Knaus Azur z roku 1984 :) nie było tam pompki wody więc przed urlopem chce ja zamontować by mieć zimną wodę w kranie. Kupiłam pompke zanurzeniową MAAS 15l/min która ma jeden przewód (dzielący się na kafelek brązowy i niebieski) a zza lodówki wychodzą mi dwa kable ( czyli po rozcięciu dwa brązowe i dwa niebieskie).  Próbowałam sama podłączyć tą pompkę ale chyba robię coś nie tak , gdyż pompka cały czas burczy.  Poczytałam już duzo na ten temat i wiem że tak się dzieje gdy :

1. Są źle podłączone kabelki

2. Uszkodzony jest mikrowyłacznik w kranie

 

Próbowałam na różne sposoby je łączyć za pomocą kostki i tylko w jednym połączeniu (niestety z nerwów nie pamiętam w którym polaczeniu)  woda leciała z kranu mimo że pompka ciągle burczala. Wiem że kran powinien pompke włączać i wyłączać a u mnie włączoną jest cały czas .

zanim zabiorę się za kran czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć jak podłączyć prawidłowo te kabelki ? :)

Witam kolegę.Czy w przyczepie masz mikrowyłączniki w kranach?Czy może włcznik nożny na podłodze w okolicy kuchni?Pytam bo w mojej 86r tak jest.

Sory nie kolego tylko koleżanko;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Koleżanka podłczyła dobrze to wynika iż pompka jest uszkodzona :( Na moje OKO niech koleżanka po podłączeniu i włączeniu niech delikatnie opuka pompkę (może ruszy) co czasem pomaga ,nie zmieniając iż dla mnie to dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Koleżanka podłczyła dobrze to wynika iż pompka jest uszkodzona  Na moje OKO niech koleżanka po podłączeniu i włączeniu niech delikatnie opuka pompkę (może ruszy) co czasem pomaga ,nie zmieniając iż dla mnie to dziwne.

 

@SP30W

Ale koleżance pompka chodzi Cały czas przynajmniej ja tak zrozumiałem. I raczej koleżanka nie śledzi tematu: 

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Sylwiaknaus napisał:

Dziękuję za sugestie i schemat. Do przyczepy pojadę dopiero w sobotę rano więc spróbuje iść za tymi wskazówkami a jak nie da rady to zrobię zdjęcia. 

 

Nie mam żadnego pedala więc myślę że w kranie są mikrowylaczniki:) pozdrawiam wszystkich 

To pewnie ktoś przerabiał,bo w tamtych latach instalacja ciśnieniowa:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, SP3OW napisał:

Jeżeli Koleżanka podłczyła dobrze to wynika iż pompka jest uszkodzona :( Na moje OKO niech koleżanka po podłączeniu i włączeniu niech delikatnie opuka pompkę (może ruszy) co czasem pomaga ,nie zmieniając iż dla mnie to dziwne.

Dlaczego?

Pompka nowa, więc najprawdopodobniej jest OK, tylko warunki zasilania, których obecnie nikt nie zna, mogą być nieodpowiednie (napięcie, prąd, polaryzacja lub nawet jej brak) ;)

3 godziny temu, GRAFKR napisał:

To pewnie ktoś przerabiał,bo w tamtych latach instalacja ciśnieniowa:blink:

Instalacja ciśnieniowa jest wtedy, gdy do włączania pompki nie ma w kranach mikro-włączników oraz nie zastosowano włączników "nożnych" itp., a pompa uruchamiana jest jedynie spadkiem ciśnienia w instalacji wodnej.

19 godzin temu, Sylwiaknaus napisał:

Witam , w grudniu kupiłam przyczepę Knaus Azur z roku 1984 :) nie było tam pompki wody więc przed urlopem chce ja zamontować by mieć zimną wodę w kranie. Kupiłam pompke zanurzeniową MAAS 15l/min która ma jeden przewód (dzielący się na kafelek brązowy i niebieski) a zza lodówki wychodzą mi dwa kable ( czyli po rozcięciu dwa brązowe i dwa niebieskie).  Próbowałam sama podłączyć tą pompkę ale chyba robię coś nie tak , gdyż pompka cały czas burczy.  Poczytałam już duzo na ten temat i wiem że tak się dzieje gdy :

1. Są źle podłączone kabelki

2. Uszkodzony jest mikrowyłacznik w kranie

 

Próbowałam na różne sposoby je łączyć za pomocą kostki i tylko w jednym połączeniu (niestety z nerwów nie pamiętam w którym polaczeniu)  woda leciała z kranu mimo że pompka ciągle burczala. Wiem że kran powinien pompke włączać i wyłączać a u mnie włączoną jest cały czas .

zanim zabiorę się za kran czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć jak podłączyć prawidłowo te kabelki ? :)

Witam!
Przyczepa ma prawie 35 lat, a to oznacza, że przede wszystkim trzeba się przyjrzeć instalacji zasilającej.
Nie przypuszczam, aby po tylu latach była ona całkowicie oryginalna, a nawet jeśli taka by była, to w tamtych latach stosowano różne sposoby zasilania pompki wody, często bardzo dziwne, np. był montowany pojemniczek na baterie lub niewielkie, wymienne akumulatory. W bardziej "rozwiniętych" rozwiązaniach, były osobne zasilacze wyłącznie dla samej pompki, mające moc wystarczającą jedynie do tego celu (zwykle ok. 2 A). Z Twojego opisu wynika, że jakiś zasilacz w Twojej przyczepie jest, pytanie tylko - jaki?
Zmierzam do tego, że nie można pompki podłączać na oślep, metodą prób i błędów do przewodów idących z nieznanych źródeł, bo można sobie narobić biedy.
Instalacje wewnętrznych odbiorników często były w owych latach "mieszane", czyli np. w przewodach oświetlenia wnętrza można spotkać napięcie ~230 V, natomiast +/- 12 V występowało tylko do zasilania pompki/ek lub w nielicznych przypadkach, również jednego, czy dwóch punktów świetlnych. Jak z tego wynika, w samych przewodach oświetlenia można spotkać dwa znacząco różne typy zasilania.
Moim zdaniem, jeśli nowa pompka po podłączeniu do "jakichś" tam przewodów "burczy", to nie ma w nich zasilania o odpowiednich parametrach (np. prąd zmienny, zamiast stałego lub/i nieodpowiednie napięcie, ewentualnie moc zasilacza). Zakładając, że wartość napięcia jest OK, to może jednak jest zmienne. Jeśli tak, to pompka nie ruszy i będzie "burczeć".
Jeśli masz zasilacz, to trzeba sprawdzić jego moc, trzeba określić, jakiego rodzaju napięcie ma na wyjściu i czy np. nie jest uszkodzony. Zasilacze były wtedy nadzwyczaj proste, więc przy pewnych rodzajach uszkodzeń zasilacza, który powinien podawać na wyjście "prąd stały", możemy mieć jednak zmienny.
Pierwsza zasada przy udzielaniu rad, powinna być taka, aby przede wszystkim nie szkodzić, dlatego biorąc pod uwagę Twój poziom wiedzy w tematach elektrycznych, moim zdaniem będzie lepiej, gdy poprosisz o pomoc kogoś z Twojej okolicy, komu sprawy elektryczne nie są obce i będzie on w stanie zmierzyć, co i gdzie masz w przewodach, a w rezultacie, będzie mógł w prawidłowym miejscu pompkę wody podłączyć.
IMHO

PS
Bez zdjęć, poruszamy się i tak po omacku. Poza tym, kupiłaś "mocną" pompkę. Jeśli wierzyć opisom, to ma ona moc 50 W, więc powinna być zasilana napięciem stałym, o wartości ok. 12 V, zgodnie z polaryzacją (odwrotne podłączenie powoduje niższe ciśnienie wody na wyjściu, a często zwiększa też prawdopodobieństwo jej szybszego uszkodzenia). Zasilacz dla samej pompki powinien mieć wydajność prądową ok. 4,5 A min.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Drodzy Fachowcy. Pytanie może głupie. Chciałbym się upewnić. Czy pompka zanurzeniowa, typowa, f-my Reich (jak na fotce), mając jeden kabelek niebieski, drugi brązowy, ma zdefiniowaną polaryzację, czy ganz egall? Dziękuję z góry. 

Screenshot_20230621_205137_com.android.chrome_edit_531933512118310.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.