Skocz do zawartości

Problem z pokrywą bakisty Hobby 2005


grelc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Forum czytuję od dawna, teraz jednak muszę napisać, ponieważ nie mogę znaleźć samodzielnie odpowiedzi. 

Jestem teraz na urlopie i zauważyłem problem z zamykaniem pokrywy bakisty. Okazuje się ze pokrywa:
- jest pęknięta od spodu mniej więcej na środku szerokości i wysokości (tam gdzie jest podwójna).
- pokrywa wychodzi z listwy montażowej. 
Być może to przez to ze podczas postoju podczas silnego wiatru pokrywa była otwarta a może z innej przyczyny. Nie wiem.
Zamknąłem ją na siłę i mam nadzieje że bezpiecznie wrócę 650 km do domu? Czy można to próbować naprawiać czy trzeba wymienić?
Sklejenie połamania od spodu pewnie jest możliwe, nie wiem tylko czy możliwe jest ponowne wsunięcie pokrywy do listwy...
Szukałem na Allegro i olx,ebay itp. ale nie znalazłem używanych do tego modelu. Nowa część kosztuje niemało:
Czy gdybym kupił tą pokrywę z listwą montażową (chyba jest od razu w komplecie), tak wydaje mi się że jest napisane tutaj:
to jak odbywa się montaż? Co jeszcze może być potrzebne: uszczelka, uszczelniacz dekaseal?
chetnie zleciłbym to profesjonaliście, tylko czy znajdę takiego w okolicach Lublina?(tam Mieszkam).
Moja przyczepa to hobby 495 ufe 2005 rok.
proszę o podpowiedzi.
Zdjęcia w załączniku.

8E4EFB64-3936-4412-8884-F6C52684CC4E.jpeg

F6A0A735-E82C-4BFC-9E96-D507765E5239.jpeg

F5B2A40D-A8A9-4385-910A-1174635E65E0.jpeg

9AFE343A-D319-4A6C-8196-B40CAA581EFE.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ja bym to najpierw próbował naprawić szkoda kasy na nowe, a ze zdjęć nie wygląda na nic trudnego, aczkolwiek nie widzę może wszystkiego.

O jakim pęknięciu piszesz bo tego nie widzę,  widzę że klapa bakisty wyszła ci z aluminiowej listwy, wystarczyło by pewnie z powrotem ją tam wcisnąć, tylko musiał byś zobaczyć czy jest tam ona wklejana (wtedy wyczyścić ze starego kleju i wklejać na nowo)
czy może jest jakoś od tyłu mocowana na wkręty, podnieść klapę i zobacz jak wygląda listwa od wewnątrz czy ma jakieś mocowania albo daj fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie ja bym to najpierw próbował naprawić szkoda kasy na nowe, a ze zdjęć nie wygląda na nic trudnego, aczkolwiek nie widzę może wszystkiego.
O jakim pęknięciu piszesz bo tego nie widzę,  widzę że klapa bakisty wyszła ci z aluminiowej listwy, wystarczyło by pewnie z powrotem ją tam wcisnąć, tylko musiał byś zobaczyć czy jest tam ona wklejana (wtedy wyczyścić ze starego kleju i wklejać na nowo)
czy może jest jakoś od tyłu mocowana na wkręty, podnieść klapę i zobacz jak wygląda listwa od wewnątrz czy ma jakieś mocowania albo daj fotkę.


Dokładnie, wyglada to nieźle. Chyba klinują się aluminiowe listwy i trzymają plastikową klapę.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wcisnąć klapę z powrotem do listwy, ale: 

- jest ona miękka, nie czym popchnąć, ani gdzie stuknąć mlotkiem

- na zdjęciach widoczne są jakies

otwory montażowe. Gdy próbowałem wcisnąć klapę do listwy, napotkałem na opór, okazało się że w środku było coś wyglądającego jak złamany wkręt. Wyjąłem go ale nadal byl opór i wcisnąć sie nie dało. Rozumiem że klapę wciska się do środka, ale od ktorej strony jest możliwość wkrècenia, nitowania itp? Wczoraj cieszyłem się że udało mi sie jakoś domknąć tą klapę, teraz zastanawiam się czy coś jej grozi podczas jazdy (650 km) do domu za tydzień. 

Czy ktoś z Was montował taką klapę do przyczepy i ma jakieś podpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wcisnąć klapę z powrotem do listwy, ale: 
- jest ona miękka, nie czym popchnąć, ani gdzie stuknąć mlotkiem
- na zdjęciach widoczne są jakies
otwory montażowe. Gdy próbowałem wcisnąć klapę do listwy, napotkałem na opór, okazało się że w środku było coś wyglądającego jak złamany wkręt. Wyjąłem go ale nadal byl opór i wcisnąć sie nie dało. Rozumiem że klapę wciska się do środka, ale od ktorej strony jest możliwość wkrècenia, nitowania itp? Wczoraj cieszyłem się że udało mi sie jakoś domknąć tą klapę, teraz zastanawiam się czy coś jej grozi podczas jazdy (650 km) do domu za tydzień. 
Czy ktoś z Was montował taką klapę do przyczepy i ma jakieś podpowiedzi?



Zdemontuj listwę, nie wciskaj.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Voku napisał:

Zdemontuj ta zaślepkę boczną z górnej listwy i wtedy cała bakista z listwą powinna się dać wysunąć. Wtedy dasz radę to poskładać.

Raczej nie wysunie się bo przeszkodą będzie  ściana boczna. Przynajmniej tak widać na zdjęciach.

Ok. 3 lata temu demontowaliśmy pokrywę bakisty w naszej i pamiętam, że odkręcałam listwę - zawias,  (w którą wkłada się pod odpowiednim kątem zawias bakisty). Wcześniej trzeba odkręcić i i zdjąć zaślepki boczne i siłownik (jeżeli jest) . Pod listwą i zaślepkami jest uszczelniacz.

Musiał być jakiś konkretny powód, że nie mogłeś zamknąć pokrywy.

Prawdopodobnie zamykanie siłowe spowodowało , że w rogu pokrywa wyszła z zawiasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi spróbować z tego co widzę to tego typu zawias był do 2005 potem się chyba zmienił na ten ze zdjęcia i tam można było ja wysuwać.
W tych rocznikach 2005 jest jeszcze starszy typ tej listwy. Zrób zdjęcie listwy tak jak poniżej i od środka bakisty.

 

Listwa od 2006r

20120502_181443kl.jpg.5621013c5b699649b7e097cb1ad74237.jpg

 

 

Zrób zdjęcie tego zawiasa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to wyciągnąć z listwy mocowanej do przyczepy klin maskujący wykręcić wkręty i wyjąć klapę razem z całym zawiasem. Wtedy poskładanie będzie łatwiejsze. A w domu potem jeszcze raz zdemontować i osadzić to na sikafleksie (dokładnie wcześniej wyczyścić benzyną ekstrakcyjną.) Klapę do dolnej części zawiasu przykręcić śrubami np.  M4 wykorzystując istniejące otwory w klapie. Od spodu pod nakrętki założyłbym na całej długości listwę z blachy Al - o ile jet tam trochę mijsca.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zgodnie z Waszymi podpowiedziami. Zdjąłem zaślepkę, wysunąłem klapę z listwą. Poprosiłem kempingowego konserwatora (złota rączka)o ponowne zanitowanie. Zrobił, założył, zamontowałem amortyzator i...ponownie pokrywę wyjęło z listwy. Jutro ma kupić dłuższe nity i ponownie zanitować, tym razem gęściej. Nie wiem czy zrobił to niewystarczająco dobrze czy problem był z tym, że założyłem amortyzator, o czym poniżej.

Teraz pytanie dotyczące amortyzatora:

mam taki amortyzator (sam zakupiłem go w 2016 roku):

https://sklep.klaja.pl/pl/p/Amortyzator-klapy-schowka-na-butle-Hobby-03-11/1380

dlaczego po wyjęciu z klapy jest on sztywny tak ze nie da się go w ogóle ścisnąć?(opieram się na nim całym ciężarem i nic) Czy coś z nim może być nie tak? Kule ze śrubami i nakrętkami zostały jedna w przyczepie a druga w klapie, czy to ma jakiś wpływ na brak możliwości ściśnięcia? Do tej pory działał idealnie. Żeby wysunąć klapę zdjąłem go i teraz nie potrafię go ścisnąć.

ponownie proszę o podpowiedź.

8F7F2AE0-7BCF-48E9-A341-B61BD4D42A1C.jpeg

D2926958-A72D-470F-AE84-B8D9AED33AB9.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt silny amortyzator zdecydowanie może Ci wyrwać klapę z mocowania. Ja bym zamocował klapę bez amortyzatora (najwyżej pakując cokolwiek do bakisty będziesz prosił kogoś o pomoc w potrzymaniu klapy). Potem dobrał odpowiedni amortyzator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.