Skocz do zawartości

Zakup pierwszej przyczepki ?!


Roman Knur

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie na różnych stronach znaleźć można różne informacje:

Cytat:

"Średnia przyczepa kempingowa potrafi ważyć 1,5 tony. To masa dwa razy większa niż dopuszczalna przy kategorii B. "Zwykłe" prawko nie wystarczy też by przewieźć konia albo łódkę. Jakie prawo jazdy wybrać?"

źródło

https://www.l-instruktor.pl/wokol-prawa/prawo-jazdy-z-przyczepa.html#.WyO7yS3UTaI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie staram się znaleźć ustawę.

 

Tymczasem kolejna info:

KATEGORIA B PRAWA JAZDY UPRAWNIA DO KIEROWANIA:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg DMC);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej (do 750kg dmc) (tylko na terytorium RP);
  • pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat (tylko na terytorium RP).

 

źródło: https://www.prawojazdy.com.pl/kategorie-prawa-jazdy

 

oczywiście w artykule na stronie Auto Świat jest coś zgoła innego, więc gdyby ktoś wiedział jaka ustawa to reguluje to chętnie wczytam się w materiał źródłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Roman Knur napisał:

Wszędzie piszą o DMC zestawu nie przekraczającym 3500kg, ale w ustawie nic takiego nie widzę? 
 

To przeczytaj jeszcze raz Art. 6.1 pkt 6 lit. c i art 6.2 ustawy o kierujących.

 

12 minut temu, Roman Knur napisał:

Żródeł prawa szukamy u żródła, czyli w ustawie, a nie na jakiś stronach. Wszystkie aktualne ustawy masz na stronie rządowej sejmu: http://prawo.sejm.gov.pl/

 

Ustawa o kierujących pojazdami:
Art 6.1 pkt 6. Prawo jazdy (kategorii B ) stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

Art 6.2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, męska decyzja - zrób sobie E do B i nie będziesz mieć stresów.

Przy okazji "odświeżysz" sobie przepisy i przećwiczysz styl jazdy.

Aż sam się zdziwisz ile się zmienia od momentu uzyskania prawka do dziś.

Ja tam sobie chwalę tak sam kurs jak i egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żródeł prawa szukamy u żródła, czyli w ustawie, a nie na jakiś stronach. Wszystkie aktualne ustawy masz na stronie rządowej sejmu: http://prawo.sejm.gov.pl/

 

Ustawa o kierujących pojazdami:

Art 6.1 pkt 6. Prawo jazdy (kategorii B ) stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

Art 6.2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy

 

Wniosek na zwykłym prawku B można jechać zestawem o DMC do 3,5T z przyczepą inną niż lekka.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Odnośnie kat. B w zakresie związanym z holowaniem przyczepy nic się w ostatnich latach nie zmieniało.

Z lekką cepką możesz jechać na B nawet jak przekracza zestaw 3,5 t. bez dodatkowego prawka (B96, czy E) - to jasne: samochód może mieć max. 3,5 t., a lekka cepka max. 750 kg, czyli 4250 zestaw i tak nie może przekroczyć.

Natomiast z cepką inną niż lekka - bez prawka B96 czy też E - zestaw nie może przekroczyć 3,5 t. Więc nawet jak masz razem 3510 kg to musi być już min. B96 lub E.

Czyli jeśli jedziesz np. kamperem do 3,5 t. i ciągniesz lekką cepkę ze skuterem to możesz to robić bez dodatkowego prawka, czyli na B.

I w tym zakresie nic się w ostatnich latach nie zmieniło - przynajmniej IMHO...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo właśnie ktoś mi ostatnio zaczął wmawiać że właśnie B tylko lekka...
Ok - dzięki że mnie uspokoiliście
Musisz się z tym pogodzić. Nawet policjant potrafi coś takiego wmawiać :-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem że policjant...

Dlatego jak jeździłem z przyczepa to miałem wydruki...bo mój zestaw nią 3495kg ;)

Ale też wiem że nasi rządzący czasem nam fundują takie dziwne atrakcje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem że policjant...
Dlatego jak jeździłem z przyczepa to miałem wydruki...bo mój zestaw nią 3495kg
Ale też wiem że nasi rządzący czasem nam fundują takie dziwne atrakcje...
Tutaj nie mogą, bo przepisy muszą być w tym wypadku jednolite dla UE.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.