Skocz do zawartości

Wiek opon


w79

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jaki przewidujecie wiek uzytkowania opon?Chodzi mi tylko o czasookres (bez analizowania uszkodzen, przebiegu itp...). Zastanawiam sie czy opona z 2012, za to uzytkowana z movetem, nie zdejmkwana na zime itp, uzywana przez 4 lata... powinna zostac wymieniona, bo mysle ze przy przyczepie 1500kg byloby to wskazane.... Zwlaszcza ze wyjazdy w dosc cieple miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

nie określa, nie chodzi przecież o termin ważności:). Samochodowe to dla mnie ok 60 000. co zajmuje mi 3 lata (z wymianami na zimówki, nie mówiąc o starciu bieżnika). W przypadku przyczepy nie zastanawiałem się nad tym specjalnie, bo bieżnika nie zetrę, a i 60 000 też raczej nie wykręcę.  Dzisiaj rozmawiałem z kimś na ten temat i słusznie zwrócił uwagę na pewne ryzyko, kiedy opony użytkowane są nie regularnie ( kilka miesięcy w roku stoją), nie typowo (z moverem), przeważnie w gorącym klimacie i ze 4-5 lat takiego użytkowania to max....

Dlatego ciekawy jestem Waszych opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtym tygodniu zmieniłem na nowe . Stare miały 8 lat  . Były dalej sprawne , wizualnie bez zniszczeń czy pęknięć ale bałem się że w środku już może nie za bardzo . Budkę mam małą 900 DMC więc się nie napracowały . Zmieniłem też zapasówkę bo jak syn mi szczytał datę produkcji to się za głowę złapałem . Zawsze interesował mnie stan powietrza i wygląd wizualny i jakoś się nie zastanawiałem ile zapasówka ma lat . Napiszę tylko że wyszło iż była oryginalna ,szwedzkiej produkcji ( pewno dlatego tyle wytrwała ) .    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci określają okres używania opon na 5 lat, ale jeśli opona nie jest katowana (przeładowana lub używana w sposób ekstremalny) to wytrzyma nieco dłużej, może wytrzymać nawet 10 lat, natomiast to jest taki cichy wróg, bo ona powolutku traci swoje parametry co usypia czujność kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

Producenci określają okres używania opon na 5 lat, ale jeśli opona nie jest katowana (przeładowana lub używana w sposób ekstremalny) to wytrzyma nieco dłużej, może wytrzymać nawet 10 lat, natomiast to jest taki cichy wróg, bo ona powolutku traci swoje parametry co usypia czujność kierowcy.

Wg mnie użytkowanie opon w przyczepie zalicza się do używania w sposób ekstremalny. Przyczepa częśto stoi w jednej pozycji, bo zapominamy o tym, aby raz na jakiś czas przepchnąć przyczepę, aby opony zmieniły swoje położenie. Opony stoją w słońcu, często jeździmy obciążeni i opona pracuje w trudnych warunkach. Nie ma co się zastanawiać. Wg mnie 5 lat to jest max dla opon w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Łza Włóczynutka napisał:

Prawda, najczęściej przyczepka stoi przez wiele miesięcy (w okresie zimowym) co nie pozostaje bez wpływu na opony. 

Jaki z tego morał? Budę na hak i na zimówke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam opony z wiosny 2014. Wizualnie wyglądają super , ale jeszcze pojeżdżą góra 2 sezony i wymiana na nowe. Tym razem kupię zimówki (spodobały nam się wyjazdy na sylwestra i na narty). Przed oczami mam widok co robi rozerwana opona z nadkolem przyczepy (kolega jeździł z chyba 10-cio letnimi oponami-bo przecież dobrze wyglądają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
6 minut temu, Piotrekm13 napisał(a):

To się pochwalę co wyciągnąłem z zapasu pod samochodem...

Teraz dylemat, czy wyrzucać fabrycznie nową  oponę :D

Też pytanie ; pewnie , że nie ; wyrzucać nie wolno , oddać do utylizacji szkoda , jezdzić nie wolno ale zachować jako piękny eksponat owszem :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.