Skocz do zawartości

Akumulator jaki do Adria


Ewilela

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Będe jednak ważył co ile doszło więc będę monitorował dokładnie potem już tylko waga pozostanie ;)

6 godzin temu, danielpoz napisał:

Np. taki AGM 150Ah waży 50kg a gdzie tu 2x po 230Ah...

Pomijając już te kilogramy to zastanawia mnie po co aż tyle tej energii w przyczepie:hmm:

Lepiej mieć niż nie mieć w razie W :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Kistofer, dobrzeliczysz i ciesze się iż mam bratnią dusze co sie zna na elektryce (Pan czepialski jesteś) za to cię już lubię
W chwili obecnej walcze z montażem orii haka do BMW masakra jakaś .
Jeśli montujesz wersję która rozkłada/składa się elektrycznie to proponowałbym się zastanowić. Dość często spotyka się sytuacje że hak stanie w 'polowie' drogi I ani w lewo ani prawo.

Dochodzi do tego że ludzie nie składają hakow w czasie urlopu bo nie ma pewności że się rozlozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, infer napisał:

Jeśli montujesz wersję która rozkłada/składa się elektrycznie to proponowałbym się zastanowić. Dość często spotyka się sytuacje że hak stanie w 'polowie' drogi I ani w lewo ani prawo.

Dochodzi do tego że ludzie nie składają hakow w czasie urlopu bo nie ma pewności że się rozlozy

Już tłumaczę ,Hak miałem jak tylko kupiłem BMW był zamontowany prawidłowo ale brakowalo samej kuli aby go umocować :( Więc kupiłem orii hak i musiałem zdemontować belkę haka (urwaliśmy 3 śróby z czterech) i zaczeły się schody :( Dziś idę kończyć robotę wywierciłem gwinty (pozostało nagwintować nowe) i montaż :D aby się cieszyć hakiem .

Elektryka składana (nieee) ale muszę poprawić sporo bo wiązka jest na 7 pin a ja będę robił na 13 .Przewód już mam prawie zorganizowany 12 /18 żyłowy więc muszę to przemyśleć aby było dobrze dla następnego właściciela :) Jak będziemy ją sprzedawać (kiedyś) to bez stresowo że coś nie działa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja Ci radzę zanim zaczniesz cokolwiek z elektryką kombinować - załaduj przyczepę jak na wyjazd, wszystko co będziesz  w przyszłości zabierał ze sobą w trasę, zalej kibel, spłuczkę, dolej do zbiornika trochę wody pitnej i jedź na wagę.Zważ przyczepę i sam wtedy zobaczysz ile tak naprawdę Ci pozostało na wszelkie modernizacje. Wtedy dopiero dobieraj akumulatory i solary. Ja miałem do dyspozycji 290 kg przed modernizacją i wydawało mi się, że nigdy w życiu nawet nie zbliżę się do mojego DMC. Kupiłem panel - jeden z wagą 10 krotnie mniejszą od Twojego, jeden akumulator, o połowę lżejszy od Twojego jednego 230Ah. Dołożyłem mover - 35 kg , reszty nawet nie liczę. Niestety każda pierdółka  swoje waży i teraz zaczynam się bujać z kilogramami, a miało być tak pięknie :( 

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko loko :) Nawet nie myślę o wadze w tej chwili ciekawe jest to co można by wyjąć aby waga pokazała mniej ? Na razie nie myślę nie ważę śpię spokojnie :D Jak zacznę się martwić to osiwieje :D  :D  Przyjdzie czas to waga będzie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2018 o 23:03, kalapan napisał:

To już każdy powinien kupić według własnych potrzeb. Ja mam  starszą Adrię i mam akumulator AGM 105 Ah, bo taki jest w miarę korzystny do mojego solara.

 

IMG_20180415_101602.thumb.jpg.91a7a412ff88e5234d3d94a230067b64.jpg

Jaki masz solar i jak w ptaktyce się sprawuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Arturo43 napisał:

Jaki masz solar i jak w ptaktyce się sprawuje

Mam coś takiego:  Panel elastyczny SUNGOLD PREMIUM 160W 12V KAMPER

http://allegro.pl/panel-elastyczny-sungold-premium-160w-12v-kamper-i6952302536.html

Panel jest jak do tej pory rewelacyjny, ale jest to panel premium, więc trochę drogi :(  Na dodatek jest to panel elastyczny, więc musiałem go okuć w aluminium, bo nie chciałem go bezpośrednio kleić do budy. Zrobiłem mu ramę na ceownikach 30x30 i  ceowniki są klejone do budy.Mam więc prześwit pod panelem niecałe 3 cm, co daje mu dobre odprowadzanie ciepła i w razie czego mam możliwość jego demontażu. Jego atutem jest też ciężar, niecałe 2,5 kg, nawet po okuciu  około 6 kg.

IMG_20180327_152619.thumb.jpg.ecb38312c52df6d4f7940af214108079.jpg

 

IMG_20180422_145537.thumb.jpg.fd3c53f7208a6649e0d166d4a16f335a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2018 o 23:52, kalapan napisał:

Panel ma takie dane:

Moc szczytowa [Pmax]:160Wp

Sprawność ogniwa:21,7%

Sprawność modułu:20,4%

Napięcie mocy maksymalnej [Vmp]:17,8V

Natężenie prądu mocy maksymalnej [Imp]:8,99A

Napięcie obwodu otwartego [Voc]:22,3V

Prąd zwarciowy [Isc]:9,71A

Dane regulatora Tracer MPPT:

  • Dane techniczne: Model Tracer 2210A
  • Nominalne napięcie systemu: 12 V / 24 V
  • Prąd znamionowy ładowania: 20A
  • Prąd znamionowy rozładowania: 20A
  • Zakres napięcia wejściowego akumulatora: 8V~32V
  • Max. napięcie obwodu otwartego PV: 100V
  • Zakres napięcia MPP: VBAT+2V~72V
  • Max. moc wejściowa PV: 260W/12V, 520W/24V
  • Własne zużycie mocy: ≤20mA(12V); ≤16mA(24V)
  • Spadek napięcia rozładowania obwodu: ≤0.18V
  • Współczynnik kompensacji temperatury: -3mV/°C/2V(Wartość Domyślna)
  • Komunikacja: RS485(interfejs RJ45)
  • Uziemienie: Dodatnie uziemienie
  • Parametry Środowiskowe: Model TRACER 2210A
  • Zakres temperatury LCD: -20oC~+70oC
  • Środowisko pracy, Zakres temperatury: -25oC~+45oC
  • Temperatura przechowywania: -35oC~+80oC
  • Zakres wilgotności: ≤95% (N.Z.)
  • Obudowa: IP30
  • Parametry Mechaniczne: Model TRACER 2210A
  • Wymiar: 220mm x154mm x 52mm
  • Średnica otworu montażowego: Φ;5
  • Waga: 1.1kg

Tracer.jpg.ce332d5b4818c4aa8eca8d4b13e3b5c9.jpg

Zakładając że Prąd ładowania możesz mieć na poziomie 9A to akumulator powinien mieć min. 90Ah. (zasada maksymalny prąd ładowania powinien stanowić 10% pojemności ). Ja osobiście nie mam nic do żelu ale wolę akumulatory kwasowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że Prąd ładowania możesz mieć na poziomie 9A to akumulator powinien mieć min. 90Ah. (zasada maksymalny prąd ładowania powinien stanowić 10% pojemności ). Ja osobiście nie mam nic do żelu ale wolę akumulatory kwasowe. 
Uważam iż ten prąd max to w dogodnych warunkach więc max to 90ah akumulator. Co do reszty to ok ale czas ładowania....

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.06.2018 o 06:56, SP3OW napisał:

Uważam iż ten prąd max to w dogodnych warunkach więc max to 90ah akumulator. Co do reszty to ok ale czas ładowania....

Wysłane z mojego WAS-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Przecież kalapan napisał:. Ja mam  starszą Adrię i mam akumulator AGM 105 Ah," To przecież mały zapas,gorzej jak by miał np.75Ah.Jeśli aku nie jest mocno eksploatowany-rozładowywany to na doładowanie potrzebuje niewiele amper.Ładnie to widać na wskaźniku prostownika,początkowo nawet do 6A a potem ok 2-2.5A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. Tak akumulator jak i solar spisują się wręcz rewelacyjnie. Nawet w tak pochmurne dni jak teraz prądu miałem pod dostatkiem, a oglądam mecze i nie tylko. Na dodatek żonka siedzi ciągle w laptopie, bo pogoda licha. Ta cała inwestycja to był strzał w dziesiątkę. Nic lepszego nie mogłem wybrać. Na dodatek siedzę praktycznie całkiem pod drzewami. 

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Panel ma takie dane:

Moc szczytowa [Pmax]:160Wp

Sprawność ogniwa:21,7%

Sprawność modułu:20,4%

Napięcie mocy maksymalnej [Vmp]:17,8V

Natężenie prądu mocy maksymalnej [imp]:8,99A

Napięcie obwodu otwartego [Voc]:22,3V




Masz może link do tego panela?

Jakie realne moce udało Ci się uzyskać. Ja w chwili obecnej mam 2 panele ale niestety małej mocy i szukam jakiegoś sprawdzonego rozwiązania.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.