Skocz do zawartości

Ograniczenia prądu na kempingach


Zulos

Rekomendowane odpowiedzi

7 minut temu, Zulos napisał:

Czyli konkluzja jest taka, że najlepiej założyć, że mamy max. 6A, co przy 230V daje 1380W - mam rację?

Najlepiej mieć takie odbiorniki, aby być przygotowanym na każdą sytuację. Mam w przyczepie i zapewne nie tylko ja, odbiorniki o takiej mocy, że gdybym wszystkie włączył na raz, to pewnie i 16 A byłoby za mało. Z drugiej strony patrząc, tak wszystko dobierałem, abym miał pełną kontrolę nad obciążeniem, które generuje przyczepa, więc gdy mam kempingi z 16 A, to te wybieram i się nie zastanawiam, co i kiedy uruchamiać, ale jeśli mam kemping jedynie z dostępem do 6 lub jak piszecie nawet 5 A, to też nie jest problem, bo mogę się do tego dostosować. Dlatego, jak już tu ktoś pisał, kupując sprzęty do przyczepy należy patrzeć na tabliczki znamionowe i wybierać te, o mniejszej mocy lub z możliwością przełączania mocy. Uprzedzając ewentualne wątpliwości - instalację od początku, do końca mam w wersji 16 A.

16 minut temu, Zulos napisał:

Grill z 1500W też nie powinien robić problemu.

A płytę indukcyjną można ustawiać na max. 1500W i też powinien być luz.

Myślę, że dla omawianej wartości zabezpieczenia, spokój będziesz miał wtedy, gdy nie będziesz przekraczał 1300 W, ponieważ 200 W lub więcej może zrobić już różnicę (chyba, że lubisz eksperymentować ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ten temat pięknie akcentuje różne "filozofie" karawaningu. Na jednym końcu minimalizm, a na drugim wszelkie wygody  - jak w domu. Każdy wybiera "szpej" pod siebie, byle zaprzęg uwiózł i basta. 

Czy 6A to duże ograniczenie ? - dla mnie nie, bo należę raczej do stylu minimal niż full wypas. Przyczepa to odskocznia z wszelkimi niedogodnościami i z założenie nie ma zastępować domu/mieszkania. 

Uważam jednak, że skoro dane pole ma ograniczenia na przyłaczach, to nie tędy droga by kombinować, próbować itp.

Szacunek dla właściciela i poskromienie prądożerności :) - uważam że to wlaściwa opcja.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy ekspres do kawy, grill i kuchenka to już "full wypas"?

Nie zamierzam też nic kombinować.

Po prostu uważam - jak już napisałem - że skoro oferują na kempingu prąd, za który przecież pobierają albo dodatkową albo wliczoną w cenę opłatę, to powinni zapewnić parametry prądu dla podstawowych urządzeń i tyle. Dobrze, że chociaż podają uczciwie te parametry. Z drugiej strony nie ma też się co dziwić, skoro na kempingu mają 1000 parcel i każdy odpali 2000W, to robi się niezła kumulacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę jednak, że dla Twojego spokoju, lepiej nie ryzykować. Jeżeli robisz kawę w ekspresie to  na pewno nie korzystaj w tej samej chwili z grilla. Kiedy pracuje kuchenka el. nie włączałabym innych urządzeń o mocy powyżej 1000 W. To jest moje zdanie. Ostatecznie próbuj co się będzie działo. Dostęp do szafki jeżeli będziesz miał to zawsze włączysz bezpiecznik. O rany! nie Ty pierwszy wysadzisz korki. Od tego jest personel na kempingu aby służył pomocą. Daj sobie na luz!!!!! Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełen luuuz... wierz mi - bardziej wyluzowany to już być nie mogę;-)

Jeżdżę od wielu już lat na różne kempingi - także włoskie - i nigdy nie miałem problemu z prądem, więc zapytałem akurat konkretnie o ten kemping, na który jadę teraz, bo zastanowiło mnie te 5A z czym się nigdy nie spotkałem. No ale wyjaśniło się, że to tylko na Polskie, Rosyjskie, Czeskie i Słoweńskie skrzynki, bo na resztę świata jest 6A;-)

No i trzeba jeszcze założyć, że 200W jest pobierane zawsze przez lodówkę stacjonarną i turystyczną (co jest w zasadzie niezbędne, jak się ma małą lodówkę (czyli w większości przypadków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2018 o 10:15, Zulos napisał:

na kempingu mają 1000 parcel i każdy odpali 2000W

Prawdopodobieństwo, że wszyscy jednocześnie włączą czajniki jest stosunkowo niewielkie, w zasadzie dąży do zera. 
A kwestia ograniczeń:Taki czajnik przecież pracuje sumarycznie kilka - max kilkanaście minut dziennie. Więc znowu nie zużyje tej energii jakiejś kosmicznej ilości. Zresztą jeśli chodzi o zużycie kwh, to czjanik 2000W zużywa prawie dokładnie tyle samo energii co czajnik o słabszej mocy, (różnica jest tylko w czasie zagotowania, ewentualnie w oddawaniu ciepła do otoczenia w trakcie dłuższego czasu gotowania) - więc właściciel przez ograniczanie poboru nic nie zaoszczędzi i nie wiem co zyska poza wkurzonymi klientami którzy już będą chcieli tam wrócić.

na szczęście takie kempingi należą do rzadkości i traktować to trzeba jako wyjątek a nie regułę.

W dniu 10.06.2018 o 11:53, Zulos napisał:

że 200W jest pobierane zawsze

nie zawsze, tylko wtedy jak pracuje agregat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2018 o 14:11, AKISSJG napisał:

Czytam o czajniku 2,1KW, czy klimatyzatorze i zastanawiam się jakim przyłączem jest podpięta przyczepa czy kamper. Często widujemy na kempingach przyłącza przedłużaczem do kosiarki 2x0,75 i daj Boże 1,5 mm^2 albo przedłużaczem 50 m zawiniętym na bębnie a rozwinięte tylko 4-5m bo gniado blizko.

Nie zwracam się do nikogo personalnie ale kochani zastanówcie się dlaczego są bezpieczniki nadmiarowoprądowe o różnych mocach (amperażu). Ich zadaniem jest chronić instalację i odbiorniki. Czy ktoś z tymi "pomarańczowymi" przedłużaczami z "CCC" po chwili gotowania wody i pracy klimy próbował dotknąć izolacji? Taki kabel przy większym obciążeniu to naprawdę niezła grzałka. Przy sprzęcie mobilnym powinno się przyjąć zabezp 6A dla przewodów 1,5mm^2 a 10A dla 2,5mm^2 natomiast 16A dla 4mm^2. Zresztą zaleca się (niewiem czy nie mam na to normy) przyłączanie przyczep kempingowych kablem min 3x2,5mm^2.

Kochani chodzi o Wasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo Waszych dzieci i innych użytkowników kempingu.

 

polecam lekturę http://www.elektro.info.pl/aktualnosc/id6686,bezpieczny-dostep-do-energii-elektrycznej-na-kempingu

 

Dziękuję za tak szeroko rozumiane podejście do tematu. Każdy z Panów/Pań ma rację. Ja pisząc o wysadzeniu korków we Francji, chciałam zakomunikować co się stało kiedy pracował czajnik 2000W, lodówka. Wywaliło korki w obrębie kilku parcel. Mieliśmy pietra, przyznaję. Sprawa została załatwiona. To nas nauczyło /jak Pan zaznaczył/ podejście z "głową" do używania kW. To chyba na tyle. Dziękuję i jeszcze raz Wszystkich pozdrawiam serdecznie, udanych wakacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał:

nie zawsze, tylko wtedy jak pracuje agregat.

czyli trzeba założyć, że zawsze - no chyba, że ktoś włączając np. czajnik będzie wyłączał lodówkę;-)

Z resztą w pełni się zgadzam. Dlatego napisałem, że te 2000W powinno być oczywistą oczywistością - czyli zabezpieczenie 10A jest tu już na wyrost.

Na Węgrzech często-gęsto jest 16A...

"Czajnikowego" problemu nie będzie, bo takowego nie mam;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Larysa napisał:

Wywaliło korki w obrębie kilku parcel.

 

 

Ewidentnie wina źle wykonanej instalacji na kempingu (lub niesprawnej). Powinno wywalić najbliższe zabezpieczenie. To jest to o czym cały czas piszę - inwestujemy setki zł w naprawdę dobre i nowoczesne kable, urządzenia a na niektórych kempingach druciarstwo lub instalacje które mają po 30 i więcej lat.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałbym się nad dwoma kwestiami.

Pierwsza to ten ekspres do kawy. On sam w sobie juz przekracza moc znamionową zabezpieczenia a do tego w tym czasie jak rozumiem pracuje lodówka (myślę że od 100 do 180W, zależnie od posiadanego modelu). W tym układzie na 100% włączenie ekspresu spowoduje zadziałanie zabezpieczenia.

Nie znam intalacji kempingu ale stan jej również wpływa na pobór prądu (straty na instalacji) a dodatkowo, często latem obserwuje się spadek napięcia w sieci. Szczególnie gdy z danego trafo jest duży pobór (więc w sieci nie będzie 230V).

Zakladając proste wyliczenia (pomijając straty itd, dla potrzeb tej rozmowy):

Ekspres ma 1300W przy 230V = 5,65A

Lodówki 200W przy 230V = 0,87A

Razemem mamy już 6,52A.

 

Teraz gdy tą samą moc (1500W) pobierzemy przy np. 218V (co wcale nie jest jeszcze mała wartością) mamy już 6,88A i zaczynają sie wyższe schody.

 

Pamiętajmy, że 230V jest wartością normatywną ale jednak nie stabilizowaną w sieci i możemy mieć 232V jak i w okresie letnim na południu 215V. Na bank te urządzenia nie pójdą.

 

 

Drugą sprawą jest kwestia regulacji mocy owej płyty. Myślę że to nie kwestia jej ograniczenia tylko wyboru mocy grzania.

Wedłyg mnie jak ustawimy tą płytę na 500 czy 1000W to nawet zupy nie ugotujemy nie mówiąc juz o smażeniu.

No chyba że na wrzątek do zupy lub podgrzany olej na patelni będziemy czekać kilka godzin.

W skranym przypadku utrata ciepla będzie tak duża że zmiejszona moc nie da rady jednak nam tego zagrzać do oczekiwanej temperatury.

 

Edytowane przez strus251 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się - nominalnie tak to wygląda. Zresztą zakładam -200W na lodówki (stacjonarną i turystyczną).

Wprawdzie dla innych nacji podają zabezpieczenie 6A, a nie 5, ale też nie 230V tylko 220, co by dawało też tylko 1320W...

Myślę, że mogą mieć zabezpieczenia jednak większe, tylko tak podają (qmpel włączał czajnik - także przy lodówce - i nic się nie działo, choć nie wiem do końca jakiej miał mocy ten czajnik).

Niby grill/toster, który ma nominalne 1500W też używam na 3/4 mocy, ale niewykluczone, że te urządzenia (także płyta), mają i tak pobór maksymalny na start i może to nic nie dać.

Zweryfikujemy organoleptycznie już za tydzień z hakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że gdyby mieli większe zabezpieczenie to by o tym pisali. Było nie było jak sam zalukałeś, to trochę taki "komfort" mieć więcej. Raczej sami by sobie nie odstraszali klientów.

Może to wynikać też z przydziału mocy i projektu instalacji.

Nir zostaje nic innego jak sam napisaleś, sprawdzić organoleptycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, Podważyłeś setki lat badań i doświadczeń naukowych. :) Jak Ci się uda to udowodnić, czeka Cię sława i profity. :)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Piotrek zmienił(a) tytuł na Ograniczenia prądu na kempingach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.