Skocz do zawartości

Inwentaryzacja stanu przyczepy


Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze raz witam forumowiczów. Jako, że jestem zielony w temacie a w rodzinie do tej pory nikt nie posiadał przyczepy to zmuszony jestem na poszukiwanie wiedzy w internetach. 

Na początek przyznam się, że zakupu dokonałem spontanicznie w 24h od decyzji do realizacji więc teraz dopiero oceniam skutki. Do tego stworzyłem małą dokumentację zdjęciową żeby zrozumieć z czym mam się zmierzyć. 

Wybór padł na Dethleffs Rondo rocznik 2003. Od razu przyznam, że cena była 90% kryterium w podejmowaniu decyzji. 10% to wielkość i wygląd. Ale też kupowałem ją z zamiarem doprowadzenia do stany używalności. Nie oglądałem też innych przyczep i nie miałem porównania. No i rzecz najważniejsza, zielone światło od żony. Sami wiecie, że czasami trzeba wykorzystać to wąskie okienko czasowe zanim się coś nie zmieni ;-)

Staram się zrozumieć do czego co służy i tak na początek znalazłem kilka grubych kartonowo-aluminiowych przewodów. Niektóre są porwane i prowadzą donikąd. Stawiam na to, że to jest  wentylacja ale nie bardzo rozumiem dlaczego tak to wygląda. Czy brakuje mi jakiś filtrów lub czegoś podobnego?

Osobna sprawa to elektryka. Znalazłem w podwoziu wystającą wtyczkę (czy to powinno tak wisieć). Zakładam, że to główne przyłącze prądu. Skrzynka bezpiecznikowa też ciekawa, kolory po lewej stronie rozumiem (rozprowadzenie elektryki po przyczepie) ale te dwie pary biało-czerwone to już nie do końca.

No w końcu woda. W kanapie znalazłem zbiornik wody z pompą 12v i wychodzącą z niego instalację wody (zielono-srebrna), ale do czego są te czerwone i dlaczego kończą się w szafce? Dodam, że na zdjęciu IMG_4065 po lewej stronie jest wyjście ze zbiornika a prawa ściana jest od kabiny łazienkowej. No i oczywiście bardzo dziwne rurki pod podłogą które łączą się ze sobą i kończą takim jak na zdjęciu odpływem.

Instalacji gazowej (jak zakładam ta żółta rurka) jeszcze nie sprawdzałem ale chyba zamówię do tego specjalistę bo to jednak gaz.

Czego nie znalazłem a spodziewałem się znaleźć? Nie mogę znaleźć zbiornika na brudną wodę, nie wiem czy mam boiler i gdzie go szukać. Nie podłączałem jeszcze prądu zanim nie poznam gdzie co mam. Tak zwany smoke-test * na razie zostawiam do momentu zapoznania się ze sprzętem i zakończeniem inwentaryzacji. W dalszej kolejności zajmę się zastanym sprzętem.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, podpowiedzi i opinie. 

Pozdrawiam,

Grzesiek

 

(*ang. testowanie instalacji przez uruchomienie i sprawdzanie gdzie się przepali, wybuchnie lub zepsuje)

IMG_4064.JPG

IMG_4065.JPG

IMG_4066.JPG

IMG_4096.JPG

IMG_4097.JPG

IMG_4103.JPG

IMG_4052.JPG

IMG_4098.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, GrzechRuniqa napisał:

Jeszcze raz witam forumowiczów. Jako, że jestem zielony w temacie a w rodzinie do tej pory nikt nie posiadał przyczepy to zmuszony jestem na poszukiwanie wiedzy w internetach. 

Na początek przyznam się, że zakupu dokonałem spontanicznie w 24h od decyzji do realizacji więc teraz dopiero oceniam skutki. Do tego stworzyłem małą dokumentację zdjęciową żeby zrozumieć z czym mam się zmierzyć. 

Spontan przy takich zakupach to nie jest najlepsza decyzja. 

Cytat

Wybór padł na Dethleffs Rondo rocznik 2003. Od razu przyznam, że cena była 90% kryterium w podejmowaniu decyzji. 10% to wielkość i wygląd. Ale też kupowałem ją z zamiarem doprowadzenia do stany używalności. Nie oglądałem też innych przyczep i nie miałem porównania. No i rzecz najważniejsza, zielone światło od żony. Sami wiecie, że czasami trzeba wykorzystać to wąskie okienko czasowe zanim się coś nie zmieni ;-)

Żeby się nie okazało, że kupiłeś trupa i żona dopiero da Ci "zielone" światło :D

Cytat

Staram się zrozumieć do czego co służy i tak na początek znalazłem kilka grubych kartonowo-aluminiowych przewodów. Niektóre są porwane i prowadzą donikąd. Stawiam na to, że to jest  wentylacja ale nie bardzo rozumiem dlaczego tak to wygląda. Czy brakuje mi jakiś filtrów lub czegoś podobnego?

Zgadza się. To rozprowadzanie nadmuchu po przyczepie. Powinno być to z sobą połączone. To jak w aucie. Nadmuch sobie gdzieś tam jest poprowadzony i wylatuje dopiero przez kratki w desce rozdzielczej. Tu jest tak samo.

Cytat

Osobna sprawa to elektryka. Znalazłem w podwoziu wystającą wtyczkę (czy to powinno tak wisieć). Zakładam, że to główne przyłącze prądu. Skrzynka bezpiecznikowa też ciekawa, kolory po lewej stronie rozumiem (rozprowadzenie elektryki po przyczepie) ale te dwie pary biało-czerwone to już nie do końca.

To jest jakaś rzeźba, a nie główne przyłącze prądu.

Cytat

No w końcu woda. W kanapie znalazłem zbiornik wody z pompą 12v i wychodzącą z niego instalację wody (zielono-srebrna), ale do czego są te czerwone i dlaczego kończą się w szafce? Dodam, że na zdjęciu IMG_4065 po lewej stronie jest wyjście ze zbiornika a prawa ściana jest od kabiny łazienkowej. No i oczywiście bardzo dziwne rurki pod podłogą które łączą się ze sobą i kończą takim jak na zdjęciu odpływem.

Zielono srebrne to pewnie przewody od zimnej wody. Czerwony to od ciepłej. Gdzieś powinieneś mieć jakiś bojler bądź termę do podgrzania wody. Odpływ to odpływ brudnej wody - kanalizacja.

Cytat

Instalacji gazowej (jak zakładam ta żółta rurka) jeszcze nie sprawdzałem ale chyba zamówię do tego specjalistę bo to jednak gaz.

Czego nie znalazłem a spodziewałem się znaleźć? Nie mogę znaleźć zbiornika na brudną wodę, nie wiem czy mam boiler i gdzie go szukać. Nie podłączałem jeszcze prądu zanim nie poznam gdzie co mam. Tak zwany smoke-test * na razie zostawiam do momentu zapoznania się ze sprzętem i zakończeniem inwentaryzacji. W dalszej kolejności zajmę się zastanym sprzętem.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie, podpowiedzi i opinie. 

Pozdrawiam,

Grzesiek

 

(*ang. testowanie instalacji przez uruchomienie i sprawdzanie gdzie się przepali, wybuchnie lub zepsuje)

IMG_4064.JPG

To żółte to nie jest instakacja gazu. Instalacja gazu idzie w sztywnych rurkach, a nie w jakimś elastycznym grubym przewodzie. 

Natomiast te rury aluminiowe to rozprowadzanie ciepła. To wszystko powinno być z sobą połączone.

 

Zwróć uwagę na przegnite meble. W przyczepie musiała być woda. Generalnie przed remontem i naprawianiem pod tym kątem powinieneś sprawdzić całą przyczepę. Czy nie jest po prostu zgniła.

Cytat

IMG_4065.JPG

Tak samo jak powyżej. Rury aluminiowe od rozprowadzania ciepła. Czerwona rurka to rurka od ciepłej wody. Powinna iść od zbiornika z ciepłą wodą do kranów.

Cytat

IMG_4066.JPG

Rozprowadzanie ciepła. Tu też widać przegnite mebelki

Cytat

IMG_4096.JPG

To to jakaś ostra rzeźba. Ktoś sobie wyciął dziurę na kabel? A gdzie się podziało gniazdo do podłączenia przyczepy, które powinno być na którejś ścian bocznych?

Cytat

IMG_4097.JPG

Gniazdo elektryczne fabtycznym rozwiązaniem nie jest.

Cytat

 

IMG_4052.JPG

To wlew na wodę świeżą pewnie. Tylko korek raczej nie jest oryginalny

Cytat

IMG_4098.JPG

To kanalizacja. Tędy wylatuje szara (brudna) woda.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, GrzechRuniqa napisał:

Jako, że jestem zielony w temacie a w rodzinie do tej pory nikt nie posiadał przyczepy to zmuszony jestem na poszukiwanie wiedzy w internetach. 

Na początek przyznam się, że zakupu dokonałem spontanicznie w 24h od decyzji do realizacji więc teraz dopiero oceniam skutki. Do tego stworzyłem małą dokumentację zdjęciową żeby zrozumieć z czym mam się zmierzyć.

Witam! Wiedzy powinieneś poszukać przed zakupem ;)  To ma być przyczepa rocznik 2003 :o Zamieść jakieś zdjęcia ogólne przyczepy z zewnątrz i wewnątrz, aby można było ocenić, czy remont, to właściwe posunięcie. Aż boję się zapytać, jaką wartość mała ta przyczepa dla sprzedającego :hmm:

Z tego, co już widać, to pracy przy niej jest co niemiara, a przy Twojej "zielonej" wiedzy, jak sam to określiłeś, nie wyobrażam sobie, abyś mógł samodzielnie dać sobie z tym wszystkim radę. Pytanie jeszcze, czego oczekujesz od tej przyczepy i jej wyposażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Jacku (@jacek00)za szybką odpowiedź. Właściwie to masz rację. Przeważnie trzy razy coś obejrzę zanim kupię, ale tym razem poszedłem na żywioł. Trzeba się z tym zmierzyć i tyle. W końcu skoro ktoś to kiedyś zbudował to znaczy, że można i ja muszę jedynie trochę odbudować.

Co do Twoich odpowiedzi:

3 godziny temu, jacek00 napisał:

To to jakaś ostra rzeźba. Ktoś sobie wyciął dziurę na kabel? A gdzie się podziało gniazdo do podłączenia przyczepy, które powinno być na którejś ścian bocznych?

W poszyciu przyczepy nie ma takiego miejsca przynajmniej ja nie widzę (patrz zdjęcia)

3 godziny temu, jacek00 napisał:

Zwróć uwagę na przegnite meble. W przyczepie musiała być woda

Na ten element szczególnie zwracałem uwagę. W przyczepie nie czuć wilgoci ani stęchlizny. Ostatnie dni mocno padało ale w przyczepie jest sucho, a na oknach czy ścianach wewnątrz nie zbiera się wilgoć przy tych upałach. No i rozprowadzenie ciepła nie jest przegniłe, jest porwane ale suche.

Kupując brałem pod uwagę wymianę części mebli.

 

0d6c85d346ab92deaaef8aaa6954.jpg

1f6cf39b42d38364f7921e7bf765.jpg

Cześć Kristofer (@Kristofer)

Zgadzam się również z Tobą. Trochę próbuję żartować na ten temat, ale gdybym pozwolił głowie ochłonąć to pewnie bym się wycofał z tego zakupu. Żeby nie było, nie żałuję. Cieszę się, że ją kupiłem i zapał nie osłabł. A, że dużo pracy to się zgadzam, dlatego czas zakasać rękawy.

32 minuty temu, Kristofer napisał:

Zamieść jakieś zdjęcia ogólne przyczepy z zewnątrz i wewnątrz, aby można było ocenić, czy remont, to właściwe posunięcie. Aż boję się zapytać, jaką wartość mała ta przyczepa dla sprzedającego :hmm:

Co do ceny i wyglądu to nie będę się wstydził. Jako frycowe zapłacę cenę kilku "heheszków" i drwin ;) Załączam link do ogłoszenia, kto chce sprawdzi, kto nie chce nie musi :D 

Edytowane przez GrzechRuniqa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia przyczepy z zewnątrz, tłumaczą już wszystko ;)

Przed Tobą dużo pracy, bardzo dużo pracy, ale trzymam kciuki :ok:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miałem pisać że trochę styrana jak na 2003r, ale już wiadomo dlaczego, ze zdjęć  wewnątrz wyglądała na 95r. 

Przyczepa po cyganach bez kibelka?, Może miałeś jeszcze folie na siedzeniach. Trzeba będzie jej trochę czasu poświecić 

 

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega prosił o wszelkie opinie, a w/g mnie opinia ma wartość m.in. wtedy, kiedy jest szczera. Z drugiej strony, widziałem kilka przyczep z lat 80-tych, które mimo wieku, wyglądały wewnątrz znacznie lepiej. Kwestia użytkowania i mentalności właścicieli :hmm:

W każdym bądź razie, pracy w bród. Jedno, co mnie uderzyło w ogłoszeniu, to wykrzyczane słowo "ZADBANA". :]

Bardzo jestem ciekawy, jak według tego handlarza, wygląda przyczepa niezadbana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby nie była zalana, zgniła,  reszta jest do ogarnięcia pod siebie, szkoda tylko braku kibelka bo to już spory wydatek dołożenie takowego (chyba że jest?) 
Jeśli kupiona za odpowiednie pieniądze, a wady nabyte nam nie przeszkadzają to można próbować w nią zainwestować i naprawiać, ale to kosztuje sporo czasu a jeszcze więcej pieniędzy.

Pokaż zdjęcia środka. 

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wnętrz w ogłoszeniu tutaj  -> (klik) Nie wrzucam celowo, żeby nie robić bałaganu na forum. 

Chciałbym dołożyć maksymalnie 5K żeby ją wyprowadzić do stanu używalności. A co do "cyganów", mentalności i sposobu użytkowania poprzednich właścicieli to oceńcie sami.

Ja w każdym razie będę wdzięczny i otwarty na wszelkie merytoryczne sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, GrzechRuniqa napisał:

Zdjęcia wnętrz w ogłoszeniu tutaj  -> (klik) Nie wrzucam celowo, żeby nie robić bałaganu na forum. 

Chciałbym dołożyć maksymalnie 5K żeby ją wyprowadzić do stanu używalności. A co do "cyganów", mentalności i sposobu użytkowania poprzednich właścicieli to oceńcie sami.

Ja w każdym razie będę wdzięczny i otwarty na wszelkie merytoryczne sugestie.

Przyczepę kupiłeś tanio, nawet jeśli zapłaciłeś za nią cenę, która widnieje na allegro. To już jest jakiś plus, bo nawet jak przyczepa jest/będzie w agonalnym stanie, to ze sprzedaży części odzyskasz włożone pieniądze. Trochę sprzedawca popłynął pisząc "Zadbana. Czysta i sucha" - no chyba, że pisał o innej przyczepie ;)

Stan przyczepy jednak nie napawa optymizmem. Jest mocno zmęczona i brakuje jej trochę elementów. Doprowadzenie jej do przyzwoitego stanu będzie wymagało czasu i pieniędzy. 

Martwiłbym się jednak tymi zgniłymi meblami, bo to świadczy, że albo do przyczepy dostawała się woda, albo przyczepa stała w mocno wilgotnym miejscu. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, GrzechRuniqa napisał:

Zdjęcia wnętrz w ogłoszeniu tutaj  -> (klik) Nie wrzucam celowo, żeby nie robić bałaganu na forum.

Nie zrobisz bałaganu - to Twoja przyczepa i Twój wątek, a lepsze zdjęcia, niż te z ogłoszenia, pozwolą na bardziej miarodajną ocenę zakresu prac.

Przyczepę już kupiłeś, więc powiedziałeś "A". Teraz trzeba powiedzieć "B" i zakasać rękawy oraz sięgnąć głębiej do kieszeni. Nie ma wyjścia, jeśli chcesz zrobić dla siebie i dobrze. :hmm:

Godzinę temu, GrzechRuniqa napisał:

Chciałbym dołożyć maksymalnie 5K żeby ją wyprowadzić do stanu używalności.

[...]

Ja w każdym razie będę wdzięczny i otwarty na wszelkie merytoryczne sugestie.

Zewnętrznie przyczepa również nie wygląda, jak "cukiereczek", dlatego jestem przekonany, że chcąc wszystko starannie zrobić, używając odpowiedniej jakości materiałów oraz elementów uzupełnienia wyposażenia, nie zmieścisz się w zakładanej kwocie. :nono: Nie widzę tego nawet wtedy, gdybyś wszystko robił sam, a raczej nie będzie to możliwe.

Na Twoim miejscu, zacząłbym teraz od poważnych oględzin nadwozia, podwozia, ramy, zawieszenia, kół i oceny zakresu prac oraz kosztów napraw tych właśnie elementów, aby dopiero potem zabrać się za wnętrze i wyposażenie, ponieważ tu zakres prac zależy od Twoich wymagań/potrzeb, a elementy priorytetowe mają wpływ na ogólny stan przyczepy, jej szczelność i bezpieczne zachowanie się na drogach.
Wymiana okna (jeśli tylko jedno), doszczelnienie listew, naprawa w miejscach uszkodzeń poszycia (jeśli nie są zbyt poważne), dołożenie toalety - nie wiem, czy jest brodzik i prysznic, a nie wyobrażam sobie, aby w takiej przyczepie go nie było, bojler do podgrzewania wody, elementy wentylacji/nadmuchu, instalacji elektrycznej, wodnej, odpływowej, zbiorniki, to tylko niektóre, już oczywiste elementy na "dzień dobry".

IMHO

PS

Piszę o tym wszystkim nie po to, aby Ciebie do czegokolwiek zniechęcić, ale po to, abyś od razu spojrzał na wszystko realnie, co pozwoli Ci uniknąć zaskoczenia w przyszłości.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kristofer napisał:

Teraz trzeba powiedzieć "B" i zakasać rękawy oraz sięgnąć głębiej do kieszeni. Nie ma wyjścia, jeśli chcesz zrobić dla siebie i dobrze. :hmm:

A ja bym dopisal do tego - tylko od czego zaczac? Ja kupilem przyczepke w idealnym stanie, nic nie musialem naprawiac, jedyne co - to tylko modernizacja i przerobki. I zeszla mi z tym cala zima i pol wiosny, a przeciez ja mam polowe tej tu przyczepy. Tak prawde mowiac - teraz to nie czas na remonty, sezon mamy w pelni :)  Ja bym radzil koledze zrobic tylko minimalne minimum i ruszyc w trase. Dopiero po sezonie, jezeli juz zlapie bakcyla, to dopiero wydawac kase i brac sie za uczciwa robote.

Sorry za brak polskich znakow, ale jestem w rzeszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.