Skocz do zawartości

Pierwsza przyczepka, co zrobić / sprawdzić po zakupie?


Tymoon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Koledzy, Koleżanki!

Kupiłem pierwszą przyczepkę, Knaus Sudwind 330 z '85 roku.
Przed zakupem miałem okazję pożyczyć ją na 3 dni i sprawdzić, nie sprawiała problemów więc zakupiłem, a i cena była słuszna bardzo.

Ma jakąś tam historię, była przednia ściana wymieniana bo zgnita była, na pewno nie było żadnych crashtestów itp ;)

Podpowiedzcie proszę co w takiej przyczepce powinienem sprawdzić / zrobić przed pierwszym wyjazdem.

Domyślam się, że należałoby sprawdzić i ew. podregulować hamulce i łożyska w kołach.

A co z samym najazdem i zaczepem? Czy tam się coś reguluje czy na coś powinienem zwrócić uwagę?
W urządzeniu najazdowym jest siłownik / amortyzator, ale nie odbija najazdu do pozycji "odciągniętej", do przodu, czy tak powinien być czy powinien wypychać zaczep do przodu?
Jak na razie zauważyłem, że przy jeździe po dziurach leciutko stuka zaczep na haku, czy to normalne?
(Przedtem parę razy ciągałem bagażówkę z wypożyczalni i nieraz tłukło znacznie bardziej na haku).

Jak przy cofaniu takim ustrojstwem ma się sprawa z hamulcem? Bo nie widzę żadnej blokady, miejsca na przetyczkę itp.

A, i jak z osią i amortyzatorami, czy warto zmieniać amory i gumy w osi dla zasady, czy dopiero jak coś "klęknie"?



Na pewno muszę zmienić opony bo od długiego stania w jednej pozycji są agonalnie spękane no i pełnoletnie.
I tu też pytanie: aktualnie są 155R13C z indeksem 91/89N, czy muszą być koniecznie C z tak dużym indeksem nośności? Czy wystarczy np 80 (DMC 800kg).

W środku wszystko git. Sucho, czysto, niezniszczona, nie licząc jakiś drobiazgów typu urwana gałka od drzwiczek schowka, tapicerka nawet wygląda na fabryczną i w stanie jakby z fabryki wyszła 2, a nie 35 lat temu :)
Truma działa, nawiew ogrzewania też działa i lodówka chłodzi solidnie na każdym zasilaniu.
Lodówę aktualnie wydłubałem, żeby przeczyścić palnik (był składowiskiem kilkudziesięciu martwych much :D ) i w ogóle chłodziarę z tyłu jak i podłogę pod nią. Stojąc w garażu przy 25 stopniach chłodzi do ok 4-5 stopni i w zamrażarce -18 na zasilaniu 220v.
Słychać jednak lekkie bulgotanie z warnika przy grzałkach, czy to normalne?

Póki co, oprócz wydłubania lodówy, zmieniłem wtykę na 13 pin dodając przy tym kabel 2.5 mm2 do zasilania lodówki w czasie jazdy.
I jestem w trakcie zmiany oświetlenia na LEDy i obstalowania akumulatora żelowego, a w planach jeszcze panel słoneczny 100W na dach ma pójść.
Czy przy montażu takowego panelu na coś konkretnego trzeba zwrócić uwagę?

No i zamierzam zmienić zbiornik na wodę i pompkę na nowe ze względów higienicznych.
Kibelka nie ma, więc i ewentualnych problemów z nim też nie ;)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wskazówki i przepraszam za przydługi post :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Jak widzę, najnowsze tematy forum przeglądałeś, ale już do dalszej historii nie za bardzo :) Na wszystkie Twoje pytania są odpowiedzi na forum. Ale tak na szybko - urządzenie najazdowe, po "wciśnięciu" powinno wyjechać do pełnej długości. Jeśli tak nie jest - jest niesprawne. Kwestia całości układu jezdnego jest podobna jak w samochodach. Jeśli amortyzatory "leją", to się je wymienia. Jeśli gumy są "wyrąbane", należy je wymienić. Ocenić to można dopiero wizualnie, więc bez zdjęć - będą tu koledzy - fachowcy zgadywać. Jak kupiłeś używkę, to może już były wymieniane te elementy? Na ogół urządzenia najazdowe mają przewidzianą kwestię cofania i, po krótkim przyblokowaniu kół, przyczepa zaczyna do tyłu normalnie jechać. Ale znowu - masz przyczepę z 87 roku, żeby Ci koledzy odpowiedzieli - pokaż zdjęcia urządzenia najazdowego. Jeśli chciałbyś sprawdzić kompleksowo, to proponuję jednak zgłoszenie się do firmy tym się zajmującej. Na Śląsku (Knurów dokładniej) jest firma przyczepy Wiola - swojego czasu reklamowali się na forum - robią takie przeglądy wstępne. Nie wiem, czy bliżej Warszawy podobnych nie ma. Warto się do takiej firmy wybrać. Najlepiej, jak specjalizują się w przyczepach (niekoniecznie kempingowych). Jak masz urządzenia jezdne sprawne, to spakować się i jechać.

Chcesz montować panel - na ten temat jest tyle na forum, że wpisując w szukajkę tylko "panel słoneczny", dostaniesz literatury na tydzień czytania ;) Pytanie tylko, czy aktualna masa przyczepy pozwoli Ci na dokładanie różnych usprawnień, żebyś zmieścił się w DMC. To ostatnie wcale takie wielkie nie jest. Ważyłeś przyczepę ile waży obecnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przyznaję bez bicia, w historię daleko nie zaglądałem, niestety ostatnio kiepsko z czasem. I jak wygospodaruje na forum to mniej na przygotowania budki i na odwrót ;)

Nie ważyłem, ale w dowód ma wbitą masę własną 535kg a dmc 800. Więc jeśli stan faktyczny jest bliski oficjalnemu to zapas kg jest.

Fotki jak najszybciej popełnię i wrzucę, a oprócz tego na pewno oddam do jakiejś firmy do sprawdzenia. Mam nieopodal wypożyczalnię dużą z serwisem, co prawda towarowych, ale układ jezdny chyba tożsamy. Ale poszukam w okolicy jeszcze jakiejś firmy bardziej specjalizującej się w kempingowych.

Co do cofania, na razie zauważyłem, że jak wcisnąłem całkiem urządzenie najazdowe i pchałem, to do tyłu szła, a do przodu dopiero po wyciągnięciu najazdu. Ale w ogóle mam wrażenie, że hamulce to tak średnio silnie łapią. Żeby na pochyłym podwórku stała w miejscu to dzwignię ręcznego prawie do oporu musiałem zaciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii najazdu, hamulców nie musisz mieć firmy specjalizującej się w kempingach. Spokojnie oddaj do tego serwisu towarowych. Najważniejsze to zrób ją technicznie do jazdy żebyś bezpiecznie na kemping dojechał, później resztę będziesz dłubał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie czeka Pana przegląd techniczny. Wszelkie usterki techniczne wyjdą same. Zastanawiam się czy z tego roku przyczepy miały już amortyzatory. Może mieć m-sce na nie. A jak ze światłem p/mgłowym? Na Allegro można kupić środek do odgrzybiania instalacji wodnej. To trzeba robić na pewno  min. raz na sezon. To tyle jak na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amortyzatory ma, na pewno. Światło przeciwmgłowe również, sprawne.

Instalacja wodna ogranicza się do zbiornika, pompki, kraniku i wężyka łączącego powyższe.

Więc na pewno zmienie ją na nową. Środka grzybobójczego mogę używać na świeżej, a nie na takiej co ma 15 lat i nie wiadomo co tam wyrosło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, naprawde poczytaj.

Dużo z nas juz nie jedną godzinę poświęciło aby wiedza byla dostępna. My również szykujemy budki do wyjazdów, równiez pracujemy i też jak mamy po raz którys opisywać co już opisaliśmy mamy go mniej na karawanig. To dziala tak nie tylko u Ciebie ;).

 

 

Zanim jednak zaczniesz cokolwiek robić z ta cepką to natychmiastowo zmień opony. Z tymi nawet jej nie ruszaj.

Najlepiej gdyby były "C", opo a w cepce pracuje dużo ciężej niż w aucie więc sama nośność to nie wszystko.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, czytam cały czas :)

I zdecydowanie nie chcę marnować kolegów czasu :)

 

Opony pojda na pierwszy ogień, jak tylko wygospodaruję chwilę, żeby do wulkanizacji podjechać.

Póki co elektrykę wnętrza modyfikuję, bo to mogę robić w nocnych godzinach :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;).

 

Podpowiem, jak będziesz wymieniał wężyki do wody to te same co w sklepienkarawaningowym kosztuja krocie za mb w Casto czy OBI kupisz po kilka zł za mb. ;). 

U siebie dokladnie tak zrobilem. Wymiana zbiornika nie ma sensu, podobnie jak pompki. Tam najmniej się tego wszystkiego osadza. Wężyki za to to raj dla glonów, szczególnie w ciemnym miejscu (za szafką, lodówką itd).

Do odkarzenia instalacji (po wymianie węży),zobacz sobie "Steridial", gadalem o nim z gosciem i następne płukanie będę robił właśnie tym :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.