Skocz do zawartości

Trumatic SL3002 - pytania laika


Rekomendowane odpowiedzi

Więc tak, po zdemontowaniu uszczelka wygląda tak 2CBCD40C-470C-4B3B-B531-BD2BF3F533C2.thumb.jpeg.516abc99ce4160aa3d10280e50024138.jpeg

na oko nie stwierdzam żadnych uszkodzeń czy odkształceń. Nie miałem nowej w łapie to nie określę czy jest ,,plastyczna,, czy już stwardniała ale w dotyku nie sprawia wrażenia stwardniałej, można ją wyginać czy odkształcać i nie ma tendencji do pękania. Ale z drugiej strony nowa kosztuje raptem 30zł to nie wiem czy nie wrzucić nowej i mieć spokój. 

 

Nie wiem czy czytałeś w innym wątku skąd się wzięło demontowanie kominka, otóż boczny wiatr na a2 wrzucił mi markizę na dach, która trąciła kominek. Myślałem że go połamała ale tylko przeskoczył na gwincie na nakrętce nr 21 na schemacie który zalinkowałeś. I w sumie rozkleił się na tym mazidle co był zapodany pod gumę. Buda stoi pod dachem to nie ma ciśnienia, chyba podjadę do keny i jak będą mieli to kupię nową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Teraz rozumiem powód rozbiórki. Na zdjęciu wygląda dobrze, ale tylko na tej podstawie nie potrafię jej ocenić. Sam musisz podjąć decyzję.  Zastanawiam się, dlaczego było tam jakieś mazidło. Może ktoś już rozkręcał to połączenie i dał coś "dla pewności" :hmm:

Mimo dobrego wyglądu, dałbym jednak nową uszczelkę. Jak sam zauważyłeś, oszczędność niewielka, a miejsce dosyć ważne, więc dla własnego spokoju ...  Bezpośrednio przed montażem, odtłuść powierzchnię dachu w miejscu przylegania uszczelki oraz oczyść samą uszczelkę (może być pokryta talkiem lub innym środkiem konserwującym).

Zamawiając, upewnij się, że będzie to uszczelka dla komina 70 mm

PS

Nie wiem, jak to jest możliwe, ale przy okazji zauważyłem bardzo poważną niedoróbkę producenta Twojej przyczepy.

Ciekawe, czy zgadniesz (lub ktoś inny), co mam na myśli ;)

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za podpowiedź. Tak zrobię, wysłałem kilka zapytań o tą gumę, zobaczę co odpiszą. 

Czyli rozumiem że przy montażu dokręcam od spodu tą plastikową nakrętką ile pary w łapie żeby kominek docisnął rzeczoną gumę i następnie zabezpieczam przed rozkręceniem się kominka śrubką która ściska tą nakrętkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie :ok:

Otwór pod komin, nie posiada wzmocnienia na swoim obwodzie - jest tylko styropian. Nie dość, że pod wpływem temperatury i upływu czasu, styropian się ugnie, to jeszcze powoduje, że w miejscu skręcenia komina brak jest sztywności dachu. Powstanie tam kiedyś coś w rodzaju lejka i kłopot z przeciekaniem wody gotowy. Teraz skręcony komin, z czasem się poluzuje, ponieważ ściśnięty styropian stopniowo się podda naciskowi. Przy tej okazji, uzupełniłbym ten "brak".

49723953_przykadwzmocnotworu.JPG.6ac790df9f2ee3fb9219a6b0662f5eaa.JPG

50 minut temu, jacekzoo napisał:

Czyli rozumiem że przy montażu dokręcam od spodu tą plastikową nakrętką ile pary w łapie żeby kominek docisnął rzeczoną gumę i następnie zabezpieczam przed rozkręceniem się kominka śrubką która ściska tą nakrętkę?

Mniej więcej tak. Bywa, że nakrętka ma też dodatkowy otworek na wkręt w części płaskiego kołnierza, który dotyka sufitu. W takim przypadku dodatkowo zabezpieczasz ją wkręcając wkręt (nr 44 na rysunku w moim wcześniejszym poscie).

926818202_nakrt.jpg.b0eb769def49a5ad3a63308224d28823.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi to nie pasowało, może dlatego dane był jakiś ,,szuwiks,, i możliwe że było to dane w fabryce bo wyglądało na stare. Jakiś jasiu na linii produkcyjnej zapomniał dać wzmocnienia i później to uszczelnili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu podpowiedz jeszcze na co wkleić to wzmocnienie? Bo trzeba wsadzić takiej grubości jak styro, żeby blacha na dachu się nie ugięła jak się skręci komin, jakby dać minimalnie cieńsze, ani nie było buli jak się da minimalnie grubsze. Uszczelniacz będzie za gęsty, jakiś rzadszy klej? Typu vikol? ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikol jest "twardy", nie jest elastyczny, ale do sklejenia poszczególnych elementów ze sklejki będzie dobry. Myślę, że nawet jego cienka warstewka od strony sklejki (sufit) oraz blachy (dach) też spełni swoją rolę. Generalnie chodzi o to, aby elementy ze sklejki się nie rozpadły i tworzyły w tym miejscu wzmocnienie, które będzie w nim utrzymywane. Niezmienność pozycji wzmocnienia, zapewni dobre sklejenie ze sklejką sufitu, nawet , jeśli od strony blachy byłoby słabiej. Wysokość elementów wzmocnienia musi być taka, jak grubość styropianu, ale nie mniejsza! Warstewka kleju od dołu i góry, niewiele zmieni wysokość wzmocnienia, jeśli w ogóle, zwłaszcza gdy będzie to wikol. Poza tym, lepiej gdyby dach w tym miejscu nawet się "podniósł" o ułamek milimetra, niż miałby być wklęsły, tworząc tzw. "lejek". Po wklejeniu wzmocnienia, musisz je jednak na czas schnięcia trochę "ścisnąć", wstawiając np. sam komin (bez rur i uszczelki) i dokręcając go jedynie z minimalnym oporem. Na drugi dzień odkręcasz prowizorycznie założony komin, sprawdzasz efekt swojej pracy i jeśli jest OK, montujesz już wszystko tak, jak być powinno. Komin z nową uszczelką dokręcasz już mocno, ale też z wyczuciem, aby nie "wycisnąć" zbyt mocno uszczelki. Trudno to opisać, ale chyba domyślisz się w czym rzecz.

PS

Wzmocnienie najlepiej zrobić z kawałka deseczki o dobranej grubości. Najpierw wycinasz odpowiednią otwornicą otwór, potem wokół niego, wycinasz wyrzynarką koło o większym obwodzie, tak, aby szerokość krawędzi wzmocnienia miała chociaż ok. 30 mm, a na koniec tniesz na mniejsze elementy, np. jak na rysunku. Pamiętaj, aby ostatni element wyciąć "odwrotnie", bo inaczej  ciężko byłoby go włożyć.

Wzmocn_ost_element.jpg.457edf6ad2772a4895df7be8c970d139.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wymieniłem baterie w iskrowniku na zupełnie nowe choć stare wciąż działają - ale myślę, założę nowe bo te w iskrowniku nie wiadomo jak długo jeszcze pociągną, całą zimę były w przyczepe więc...  naprawdę nie oszczędzałem, i kupiłem super mocne Duracell + 40 % mocy itp. ...no i...iskrownik nawet raz nie pstryknął...Włożyłem więc znów te stare i...chodzi. Jakie baterie najlepiej się sprawdzają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kristofer i skończyłem zabawę. Grubość styropianu w suficie to 25mm, nie mogłem znaleźć sklejki w tej grubości, nawet skleić dwie wychodziło o 1mm za dużo albo za mało. To kupiłem kawałek płyty osb, nie jest to super materiał ale na usztywniający oring wystraczy. Kupiłem profesjonalny sprzęt 93ABDC19-CDA3-42E7-89EE-67DA66F8CF1D.thumb.jpeg.24d4c2fecf074b2483a0ccaf9ce48809.jpeg

całe 23zl z wysyłką :D pierwsze wycinanie się nie powiodło 1382DBFF-1751-41FF-9C15-41FA52190093.thumb.jpeg.5be397b1196018e932e675060d80cc11.jpeg

ale drugie wyszło ładnie 37E66B57-085D-4BA1-A0E5-D83B94E61225.thumb.jpeg.9a3c8a0e0e959baa9dd16d7a05e8ddfb.jpeg

znaczniki nacinania E91DDC6D-7890-44F6-87D8-E65D7CD538BE.thumb.jpeg.7f7d6534ef42b6e479b3c082614aa144.jpeg

profesjonalne zabezpieczenie żeby kulki styropianowe do środka nie leciały

471C5400-0729-4B13-A1D6-D24F0F3FAF1E.thumb.jpeg.bb9a0bea4713f32b5b880d2a17c303e0.jpeg

przymiarka

8B73CA29-2EBB-4233-AFEA-AE529622B707.thumb.jpeg.259843a275379a4887caee4da04de217.jpeg

kawałeczki wkleiłem na klej uniwersalny polimerowy, wg etykiety do drewna, styropianu, metalu itp czyli idealny. Wklejałem na dwa razy żeby zmieścić się ze ściskiem 12C9A8E2-5C04-4E88-83C0-01062B9574BE.thumb.jpeg.5f15f75032debc28a6ce27b839a39e18.jpeg

i efekt końcowy

BF2A26DC-7650-47FC-B79A-4B90E4725384.thumb.jpeg.157348ae5246eec482bc9c3ac09eb1a2.jpeg

uszczelka ładnie dochodzi i wygląda że faktycznie nie potrzeba żadnego uszczelniacza pod spód. 

 

Także kominek poprawiony :yay: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkopie trochę temat. 

Zauważyłem, ze u mnie po deszczu rura jest mokra. Wszystko wokoło suche tylko rura nie. Chyba muszę spróbować dokręcić ten kominek. Dużo się tu dowiedziałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.