Skocz do zawartości

Przetwornica 12/230 volt do zasilania TV.


Kozica75

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie czytam i zastanawiam się po co  mi była wieloletnia edukacja w tej dziedzinie. Kto w ogóle wymyślił taki temat jak Pracownia pomiarów. No i oczywiście elektrotechnikę wykładają sami idioci. W zakładach energetycznych siedzi rzesza baranów którzy jak się okazuje wykonują swoją pracę bezcelowo bo zniekształcenia w przebiegach nie mają znaczenia dla odbiorcy. 

Tak na serio to nie zależy mi na tym żeby każdy od dziś leciał na profesjonalnym sprzęcie. Chciałem tylko podzielić się wiedzą na ten temat. Kto będzie chciał to sobie wyciągnie wnioski. Jak do diesla nie leje się opału, do benzynowca nie lejemy benzyny ekstrakcyjnej, tak urządzenia elektryczne zasilamy zgodnie ze specyfikacją. 

Jeżeli ktoś ma na stałe zamontowane odbiorniki (tv, dekoder, itd) można je zasilić bezpośrednio z 12V ( często nie ma z tym problemu) i wtedy jest bezpiecznie a i prądu z akumulatora wystarczy na dłużej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

12 godzin temu, fiter19 napisał:

 

Jeżeli ktoś ma na stałe zamontowane odbiorniki (tv, dekoder, itd) można je zasilić bezpośrednio z 12V ( często nie ma z tym problemu) i wtedy jest bezpiecznie a i prądu z akumulatora wystarczy na dłużej. 

Pewnie masz na myśli ingerencję w budowę tv czy dekodera żeby przerobić/dorobić zasilenie na 12V....Myślałem o tym ale nie mam aż takiej wiedzy na ten temat więc muszę stosować przetwornicę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Cześć,

Telewizor odbierający na 12V będzie zapewne o tyle lepszym wyborem, że można go zasilić również z akumulatora.

Przeglądam ofertę telewizorów 12V i jest ona dość szczupła.

Przykładowo taki telewizor Manta 24lfn122d z opcją zasilania AC 230V lub DC 12V. Czy on faktycznie wewnątrz jest zasilany na 12v, czy też ten prąd po zapalniczce lub gdzieś wewnątrz TV i tak jest przetwarzany do 230V?

image.png.35b27a741cd3f090e7daa3df4e158753.png

Gdyby on chodził bezpośrednio na 12V to oprócz tego, że nie wymaga dodatkowej przetwornicy jego plusem by było brak straty prądu podczas konwersji - czy dobrze rozumiem?

Natomiast plusem zakupu oddzielnej przetwornicy i konwersja 12V->230W pozwoli na wybór dowolnego telewizora z gamy 230V - no i mam też na przyszłość niewielką przetwornicę do innych zastosowań (np. ładowanie jakiegoś sprzętu)? 

Jakie macie TV w swoich przyczepach/kamperach? Dedykowane 12V czy 230V?

 

Edytowane przez Lunarii (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lunarii napisał(a):

Gdyby on chodził bezpośrednio na 12V to oprócz tego, że nie wymaga dodatkowej przetwornicy jego plusem by było brak straty prądu podczas konwersji - czy dobrze rozumiem?

Natomiast plusem zakupu oddzielnej przetwornicy i konwersja 12V->230W pozwoli na wybór dowolnego telewizora z gamy 230V - no i mam też na przyszłość niewielką przetwornicę do innych zastosowań (np. ładowanie jakiegoś sprzętu)? 

2xtak

Jeszcze podpowiem Ci, że niektóre telewizory i tak mają zasilacze zewnętrzne, tzn niby telewizor jest na 230V, ale tak naprawdę to ma zewnętrzny zasilacz (we wtyczce) i na wyjściu tego zasialcza to już mogą być rózne napięcia, zależy od producenta. Musiał byś dokładnie pooglądać telewizory, co one tam mają z tyłu.

Ja patrzyłem nie pod kątem telewizora, a zestawu komputerowego i okazało się, że duży, 29calowy monitor niby jest opisany w specyfikacji 230V, ale tak naprawdę to ma zewnętrzny zasilacz (wtyczka pełni rolę zasilacza) a napięcie podawane do monitora jest 19V. Można więc go podpiąć do akumulatora samochodowym zasilaczem do laptopa 12V=>19V - sprawdziłem i działa.

 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomysł, mam monitor do komputera z takim właśnie zasilaczem zewnętrznym. Niedługo będę w domu i sprawdzę jaki prądy on akceptuje na wejściu. W zasadzie ja nie potrzebuje do niczego DVB-T mam mobilny router LTE, a telewizor by był raczej do streamingu internetowego. De facto zatem nie potrzebuje telewizora, gdybym np. podłączyć jakieś zewnętrzne źródło sygnału np. mibox/canal plus box lub jeszcze lepiej (w karawaningu się liczą rozmiary) jakiś "stick". Jeszcze śmieszniej - gdyby monitor posiadał hub USB (akurat mój nie ma) to można by to źródło sygnału wpiąć w port w monitorze (ewentualnie na jakims kabelku z nim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są takie kostki mini PC, to ma jakieś 10x10x5cm, w środku normalny komputer.  (tzn oczywiście parametry przeciętne, ale jak nie ma potrzeby śrubowania parametrów to wystarczy). Można kupić od razu z windowsem albo taniej bez OS i jakiegos linuxa zainstalować, jak ktoś ma do tego cierpliwość. Ma porty usb i hdmi, ma lan/wifi/ jakąś namiastkę dysku (zależy od modelu), więc można takie coś ewentualnie kupić i używać jako pośrednik między monitorem a usb do dobioru tv. Streamingi typu netflix/amazon itp. to pewnie sam będzie w stanie odtwarzać z wifi/modemu usb. Po necie też da radę poklikać, zamiast laptopa ;)

Jeśli monitor masz LG to pewnie to samo co u mnie - 19V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał gdzie "zapiąć" monitor do zasilania 12V (gniazdo typu zapalniczka jak sądzę), zmieniasz gniazdo na podwójne, albo 1+wyjściem USB i spokojnie zapinasz tam przez dowolny zasilacz usb/bezpośrednio w gniazdo USB zasilanie sticka (np. Mi Stick 4k wymaga do 2A na USB, co daje na 12V poniżej 1A).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój się chyba też nada do tego samochodowego zasilacza do laptopa. W sumie monitor bardzo cieniutki w zasadzie bezramkowy, tani (w promce za 450zł), niezłe kolory. 

czyś - masz na myśli coś takiego?

image.png.1547ddbe2929ee747593bc73ad456375.png

A to dane mojego zasilacza od monitora. Jaki zasilacz samochodowy do niego?

image.thumb.png.49ee9d8191c31e0e07741f34140d710a.png

 

Edytowane przez Lunarii (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz to samo napięcie co u mnie. Ja użyłem uniwersalnego zasilacza samochodowego do laptopa - hoho chyba z 15 lat go już mam - przeżył wszystkie laptopy ;)
później wstawię fotkę, ale pewnie takiego samego to już nie ma, ale na allegro znajdziesz od groma nowszych i pewnie lepszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dokladnie takich parametrach z 12v na wejściu nie znalazłem. Są takie zasilacze, które mają 12V na wejściu, na wyjściu 19V, ale nie 1.31A. Czy podłączenie pod zasilacz z większym prądem tworzy problem i może coś spalić w monitorze? Czy po prostu jeśli napięcie będzie się zgadzało to monitor weźmie ile potrzebuje i wszystko powinno być ok?

Tutaj taki przykładowy zasilacz: https://allegro.pl/oferta/m-zasilacz-do-auta-do-asus-45w-2-37a-4-0x1-35-13156814518

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o natężenie prądu na wyjściu z zasilacza, nie powinno być mniejsze aniżeli pobór prądu przez monitor. Za duże (np. kilkukrotnie większe) też nie ma sensu, bo odbija się to na sprawności. 

Jeżeli zasilacz ma odpowiednie parametry napięciowe (19V, przeważnie DC [prąd stały] - na to też trzeba zwracać uwagę czy jest DC czy AC, u ciebie w monitorze jest prąd stały), i natężenie prądu zdatne zasilić monitor (1,31A daje  daje cirka 24,89W, zasiłka w przedziale 1,5-2,5A czyli w przybliżeniu 28,5-47,5W w zupełności styknie) i wtyczka pasuje, powinien być ok. Najłatwiej zmienić wtyk dokupując odpowiedni za kilka zeta, tylko wlutowując inny wtyk trzeba pilnować polaryzacji (gdzie plus, gdzie minus). 

Można użyć tego rodzaju rozgałęźnika, ja przy TV mam stałe gniazdo 12V do podłączenia TV i drugie USB 2A. 

W tym, co pokazałeś, na wyjściu jest 1A na USB, może być mało do niektórych nawet sticków, np. Mi Sticka.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Lunarii napisał(a):

jeśli napięcie będzie się zgadzało to monitor weźmie ile potrzebuje i wszystko powinno być ok?

Tak. Napięcie musi się zgadzać, dobrze by było, żeby końcówka do monitora pasowała. monitor pobierze tyle prądu ile będzie mu potrzeba.

Mój monitor 29cali pobiera 19-20W, czyli prąd z akumlatora będzie jakieś 1,6-1,7A. Każdy zasilacz do laptopa uciągnie monitor "z palcem w nosie" bo laptopy pobierają 2-4 razy więcej mocy.

Warto zwrócić uwagę na wtyczkę, żeby pasowała to nie trzeba będzie lutować. Niektóre zasilacze sprzedają z kompletem różnych wtyczek, to któraś powinna pasować, np:
ZASILACZ SAMOCHODOWY DO LAPTOPA NOTEBOOKA 90W 12V w Poznań - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, czyś napisał(a):

Można użyć tego rodzaju rozgałęźnika, ja przy TV mam stałe gniazdo 12V do podłączenia TV i drugie USB 2A. 

Mógłbym Cie prosić abyś podlinkował/pokazał swoje rozwiązanie ze stałym gniazdem i gniazdem usb?

@Łza Włóczynutka Jaki model monitora?

Ogólnie z tego co przejrzałem rynek telewizorów 12V, czego w sumie można się było spodziewać nie jest duży i skupia się głównie wokół producentów typu Medion, Kiano itp.

Telewizor 220V i przetwornica - tutaj można by było poszaleć, bo wybieramy z ogromnego rynku.

Co przemawia za rozwiązaniem 12V na 19V - skoro i tak już zmieniamy prąd?

19V będzie bezpieczniejsze? A może strata przy przetworzeniu będzie mniejsza? Czy chodzi tylko o możliwość podłączenia monitora.

W sumie to samo w sobie może być zaletą, bo te telewizory 12V z reguły są ciemne i mają nienajlepsze kąty widzenia. Jasny monitor na IPS / VA producenta typu DELL powinien mieć lepsze parametry obrazu (oczywiście nie ma tunera dvb-t, ale dla mnie to nie wada).

Edytowane przez Lunarii (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój monitor to LG 29WK500/50S
 

2 godziny temu, Lunarii napisał(a):

Co przemawia za rozwiązaniem 12V na 19V - skoro i tak już zmieniamy prąd?

Brak przetwornicy i róznych problemów które generuje. (koszt - solidna przetwornica sinus to koszt >1000zł, problem dojenia akumulatora na jałowym, pochłanianie energii na zamianę napięcia, wysokoamperażowe kable, bezpieczniki, waga, dodatkowy klamot, hałas)

Wklejam obiecane fotki zasilacza

IMG_20230131_090231.jpg

IMG_20230131_090213.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.