Skocz do zawartości

Przetwornica 12/230 volt do zasilania TV.


Kozica75

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Godzinę temu, Kozica75 napisał:

Witam. Proszę o podpowiedź jaką przetwornicę wybrać do zasilenia tv 21 cali lcd, czy wystarczy tania na modyfikowanym sinusie czy na pełnym.

Witam!

Jak wygląda instalacja, w której ma pracować przetwornica? Czy masz zamontowany panel fotowoltaiczny? Jeśli jest, to poczytaj ten temat: http://forum.karawaning.pl/topic/22920-przetwornica-12v-230-w-układzie-solarnym/?do=findComment&comment=504346

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Kolego podaj dane z tabliczki znamionowej telewizora .Ważna jest wartość mocy jaką pobiera telewizor i na podstawie tej wartości obciążenia dobierasz przetwornicę.

Chyba  że masz więcej odbiorników .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wolno używać przetwornic które na wyjściu mają wykres kwadratowy!!!!!!!! Wszystkie tanie przetwornice mają tą cechę. Nie nadają się do zasilania ładowarek, transformatorów i silników indukcyjnych. ( zasilanie telewizora i jakiejkolwiek elektroniki odpada). To są przetwornice którymi można zasilać urządzenia o charakterze rezystancyjnym. Żarówka, grzałka itp. Od biedy silniki szczotkowe. Do zasilania elektroniki potrzebny jest inwerter o charakterystyce sinusoidalnej. W przeciwnym razie grozi to przegrzaniem i spaleniem odbiornika. Warunkiem poprawnej pracy transformatorów ( obojętnie czy jest to trafo w tanim radyjku czy ładowarka do kompa) jest zasilanie prądem zmiennym ( dla prądu stałego uzwojenie transformatora stanowi zwarcie) a przy wykresie kwadratowym na jeden pełny cykl mamy dwa razy prąd zmienny i dwa razy prąd stały (padaka). Niestety, sensowny inwerter do elektroniki zaczyna się od 2k pln. Ja już czuję tą lawinę komentarzy ( a ja mam tyle lat i wszystko jest ok). Ja do N126 za którą zapłaciłem tyle co za słaby telewizor zamontowałem inwerter za furę kasy. Moc urządzenia to jedno a charakterystyka to drugie. Do poprawnej pracy urządzenia oba parametry muszą być spełnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fiter19 napisał:

Nie wolno używać przetwornic które na wyjściu mają wykres kwadratowy!!!!!!!! Wszystkie tanie przetwornice mają tą cechę. Nie nadają się do zasilania ładowarek, transformatorów i silników indukcyjnych. ( zasilanie telewizora i jakiejkolwiek elektroniki odpada). To są przetwornice którymi można zasilać urządzenia o charakterze rezystancyjnym. Żarówka, grzałka itp. Od biedy silniki szczotkowe. Do zasilania elektroniki potrzebny jest inwerter o charakterystyce sinusoidalnej. W przeciwnym razie grozi to przegrzaniem i spaleniem odbiornika. Warunkiem poprawnej pracy transformatorów ( obojętnie czy jest to trafo w tanim radyjku czy ładowarka do kompa) jest zasilanie prądem zmiennym ( dla prądu stałego uzwojenie transformatora stanowi zwarcie) a przy wykresie kwadratowym na jeden pełny cykl mamy dwa razy prąd zmienny i dwa razy prąd stały (padaka). Niestety, sensowny inwerter do elektroniki zaczyna się od 2k pln. Ja już czuję tą lawinę komentarzy ( a ja mam tyle lat i wszystko jest ok). Ja do N126 za którą zapłaciłem tyle co za słaby telewizor zamontowałem inwerter za furę kasy. Moc urządzenia to jedno a charakterystyka to drugie. Do poprawnej pracy urządzenia oba parametry muszą być spełnione.

https://renovablesdelsur.com/tiendasp/en/inversores-studer-si/1004-inversor-studer-si-812-.html 

Ja taki zamontowałem w mojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widzę jak po tej wypowiedzi wszyscy lecą zamawiać  przetwornicę za dwa klocki do telewizora czy ładowarki .... Dwa lata używałem zwykłą przetwornicę Volta i jakoś nic mi nie poleciało, gdyby nie solar dalej bym jej używał.Jakoś tak telewizor, ładowarki, laptopy i inne urządzenia mają się do dziś dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indukcja i sinus to obowiązek...

Ale transformator? Czy też elektroniczny zasilacz? Jakoś nie jestem przekonany żeby to było konieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misio napisał:

Indukcja i sinus to obowiązek...

Ale transformator? Czy też elektroniczny zasilacz? Jakoś nie jestem przekonany żeby to było konieczne...

A transformator to urządzenie o jakim harakterze? To indukcja w najczystszej postaci. I żeby było weselnej to indukcja przyspiesza napięcie. (Cos. fi albo Tg fi. Coś do 1 a tg do 0 ) to jest tzw. współczynnik mocy. Oscyloskop wykazuje niezły bałagan na zwykłej przetwornicy. Nie chcę tu robić wywodów naukowych. Dla zainteresowanych polecam lekturę zagadnień typu współczynnik mocy. n harmoniczne . elementy RLC. Rezonans w układach LC. Reaktancja. Dobroć układu. Rezystancja. Wikipedia podaje te informacje na wysokim poziomie.

Ja też mam dyżurny zwykły inwerter. Ale odkąd nie mam już laptopa i telefonu wystrzegam się jak ognia tanich przetwornic. Nie bronię drogich przetwornic ale przestrzegam przed podłączaniem drogich i wrażliwych urządzeń do takiego cacka. Tanie sinusy też mają słabą harakterystykę ale są o niebo lepsze od modyfikowanych. ( Duża strata termiczna). Oczywiście nowoczesne urządzenia mają sporo filtrów ale one sobie z taką charakterystyką nie radzą. Proszę pamiętać że kondensatory mają inną charakterystykę pracy dla prądu stałego a inną dla zmiennego. Kompensatory głównie walczą ze współczynnikiem mocy. Ale nie mają zdolności do zmiany ćwiartki stałej w zmienną. Żeby nie być gołosłownym. Proszę bardzo. Tak to powinno wyglądać. Oczywiście w weekend zrobię mocowania jak się należy. 

IMG_20180511_211056.jpg

IMG_20180510_144538.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Od wielu lat nie używamy 230V w przyczepie. Niestety była komunia, u córki pojawiła się deskorolka elektryczna. Zmuszony byłem zainstalować przetwornicę (600W).

f27784c97726ff5c610a3ed7a0a6e5b5.jpg

Podłączyłem wentylator na 230V - max obroty. Po 2h nie zrobiło to wyrażenia na akumulatorze i solarze. Testuję dalej.

d9e6be16594d0213bb3143fc328f1f18.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 15.05.2018 o 08:04, Misio napisał:

Indukcja i sinus to obowiązek...

Ale transformator? Czy też elektroniczny zasilacz? Jakoś nie jestem przekonany żeby to było konieczne...

A transformator to urządzenie o jakim harakterze? To indukcja w najczystszej postaci. I żeby było weselnej to indukcja przyspiesza napięcie. (Cos. fi albo Tg fi. Coś do 1 a tg do 0 ) to jest tzw. współczynnik mocy. Oscyloskop wykazuje niezły bałagan na zwykłej przetwornicy. Nie chcę tu robić wywodów naukowych. Dla zainteresowanych polecam lekturę zagadnień typu współczynnik mocy. n harmoniczne . elementy RLC. Rezonans w układach LC. Reaktancja. Rezystancja. Wikipedia podaje te informacje na wysokim poziomie.

Ja też mam dyżurny zwykły inwerter. Ale odkąd nie mam już laptopa i telefonu wystrzegam się jak ognia tanich przetwornic. 

IMG_20180522_220649.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.