Skocz do zawartości

Kupno nowego samochodu w DE + leasing


dudek_t

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, może ktoś ma z Was jakieś doświadczenie w temacie? Chciałbym kupić nowy samochód w DE. W PL praktycznie nie ma żadnej sztuki która mnie interesuje a tam są dziesiątki.

Jakie są faktyczne koszty i jak to realnie można rozegrać? Pod uwagę biorę niemiecką cenę netto czy brutto? Do tego jakie opłaty? Akcyza czy co? 

Żeby nie było zbyt prosto to chcę ten samochód mieć w leasingu, to jest możliwe?

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce firmy leasingowe wymagają, żeby leasingobiorca prowadził działalność na terenie Polski. W Niemczech też tak może być, musisz się dowiedzieć ale , to chyba bedzie ciężki temat .

W Niemczech też jest troche inny leasing , przypomina on bardziej najem długoterminowy

Nasze Woj. jest bardzo ciężkie do zakupu czegokolwiek , dam przykład sprzed paru miesiecy gdzie po auto pojechałem aż do Zielonej Góry , ponieważ zadecydowała cena auto było okolo 5 tys tańsze niż w Białymstoku . ( chodzi oczywiście o nowy samochód ) Bo tych perełek to jest mnóstwo . 

Edytowane przez NieKumaty (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leasing oczywiście chcę w PL. Nie mam z DE nic wspólnego. Po prostu w PL nie ma tych samochodów prawie wcale (ani jednej sztuki w konfiguracji w jakiej chcę). Dealerzy nie wykonują tego typu "usługi" i nie są w stanie udzielić mi żadnej informacji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupujesz na firmę, zapłacisz niemieckiemu sprzedawcy cenę netto (sprawy podatkowe będziesz rozliczał w Polsce z polskim Urzędem Skarbowym). Akcyzę będziesz płacił w Polsce, w zależności od pojemności silnika i/lub ceny samochodu według publikacji Eurotax (ceną z Eurotax urząd podpiera się, jeśli cena zakupu na dokumencie budzi wątpliwości ... ). Poniesiesz koszt przeglądu technicznego w Polsce, koszt przetłumaczenia dokumentu sprzedaży. To chyba tyle jeśli nic się nie pozmieniało. Co do akcyzy upewnij się np. telefonicznie w Urzędzie Celnym podając konkretne dane samochodu (w tej kwestii warto mieć pewność i wiedzę z pierwszej ręki).

Powodzenia.

Edytowane przez zuczek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rezygnuj, to proste. Napisz gdzie widzisz komplikacje, potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień. Nie wiem jak jest z leasingiem sprowadzonego auta i tu nic nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kupno za gotówkę, to procedura jest taka sama jak przy kupnie używanego auta. (vat płacisz w D(tam jest chyba 19% a PL dopłacasz różnicę  VATu, bo u nas jest 23%). W przypadku leasingu to nie mam pojęcia. 
Trochę dziwne, że dealer nie chce przyjąć zamówienia na wybraną konfigurację. Jak kupowałem auto, to też nie było żadnego egzemplarza, w PL, ale zamówiłem, zamówienie wpadło w kolejkę i fabryka wyprodukowała co chciałem. I z tego co wiem, jest to teraz normalna praktyka w przemyśle motoryzacyjnym, przynajmniej w segmencie aut powszechnych. Chyba że nie masz czasu czekać, no bo na takie zamawiane auto to trzeba ze 3 miechy poczekać aż zjedzie z taśmy i zostanie przetransportowane do salonu.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii zmienił(a) tytuł na Kupno nowego samochodu w DE + leasing

Jeżeli dokonujesz zakupu na firmę (masz nadany "europejski nip" czyli PL ................ (w miejscu kropek cyfrowy numer nip)) to w ramach tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie płacisz podatku w Niemczech (i innych krajach UE), kupujesz samochód w cenie netto. Podatek będziesz rozliczał dopiero w Polsce. Jeśli prowadzisz firmę i masz księgową to sprawy formalności Pani / Pan księgowy poprowadzi, doradzi.

Zdarza się, że niemiecki przedsiębiorca nie chce sprzedać towaru po cenie netto. Najczęściej wynika to z przygody, kiedy Polak albo inny cudzoziemiec oszukał Niemca na "Vacie". Na szczęście, puki co to jednostkowe przypadki. Przed wyjazdem można potwierdzić sprawę ze sprzedawcą.

Jak już Koledze pisałem: nie jest to skomplikowane ani trudne. Jeżeli Kolega prowadzi firmę to ma za sobą księgowego, który doradzi i pomoże. Jedno na co uczulam to sprawdzić w urzędzie celnym sprawy związane z akcyzą (to również czynność, którą może zrobić księgowy, samemu też się Kolega z celnikiem dogada).

Edytowane przez zuczek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dudek_t napisał:

Dobra czyli tak:

- w DE płacę cenę netto czy brutto (jeśli brutto to 19 czy 23?)

Jeśli kupujesz na firmę to płacisz cenę netto. Należny VAT 23% należy doliczyć w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym mieście masz firmy zajmujące się przygotowaniem dokumentów do rejestracji począwszy od tłumaczeń na odbiorze dowodu rejestracyjnego skończywszy jak nie masz większego pojęcia o formalnościach związanych z przygotowaniem dokumentów to po prostu skorzystaj z takiej firmy koszt usługi od 100zl do 200zl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@dudek_t, obczaiłeś więcej w temacie?

Też mam taką zagwozdkę bo znalazłem w Niemczech to samo auto, za które broker krzyczy sobie zdecydowanie za dużo! Zapodałem temat do 2 banków i czekam na odpowiedź.

Sytuacja taka sama jak u Ciebie- DG i leasing operacyjny.

Dam znać jak coś będę wiedział. Ty też, please...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.