Skocz do zawartości

Zestaw solarny z akumulatorem.


KrzysiekRoza

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie chciałbym zamontować zestaw solarny, który będzie potrzebny mi do pompki wody 12v 12l/min, ładowania telefonu i tabletu i czasami oświetlenie 12v (1-2 żarówki led). Chcę to zrobić najtańszym kosztem ponieważ przyczepa uzywana tylko raz lub dwa razy w roku przez kilkanaście dni. Nie mam miejsca na akumulator na zewnątrz więc albo montaż w szafie lub pod siedzeniem. Proszę o waszą pomoc w doborze akumulatora, panelu i całej reszty gdyż jestem zielony w temacie fotowoltaiki i wiem tylko tyle co się naczytałem na forum a czym więcej czytam tym bardziej zbaraniałem ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wszystkie porady są na forum i to w rozmaitych konfiguracjach. Może taki zestaw :hmm:

https://www.ledats.pl/pl/zestawy-pv/2848-zestaw-pv-60w-12v-akum-33ah-12v.html

Można dać też panel 90 - 100 W, kontroler MPPT, bardziej pojemny akumulator, ale to są sprawy, które sam musisz rozstrzygnąć w kontekście opisów na forum, a zwłaszcza własnych, przewidywanych potrzeb energetycznych, miejsc, w które jeździsz i pory roku (lokalne warunki nasłonecznienia).

Opisane potrzeby masz bardzo małe, więc zestaw z odnośnika powinien w tym przypadku dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączając sie do tematu chcialem zapytać czy montując solar 130 w i aku 100ah da się korzystać z bojlera truma 300w . Jak w praktyce taki solar ładuje aku naprzykład od 10.5V 


Bojler i lodówkę sobie odpuść.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arturo43 napisał:

Podłączając sie do tematu chcialem zapytać czy montując solar 130 w i aku 100ah da się korzystać z bojlera truma 300w . Jak w praktyce taki solar ładuje aku naprzykład od 10.5V 

Może się udać ale trzeba przeliczyć. 300 W a zasilanie bezpośrednio z 12 V czy przez przetwornicę na 230 V? Tak czy tak z aku pobierałoby ok. 25 A!!!! Jak w praktyce ładuje taki solar 130 W od 10,5 V to zależy od stanu aku, słońca, rodzaju solara, regulatora, miejsca postoju, no i położenia samego solara względem słońca. W praktyce średnia efektywność w naszych warunkach to ok. 50 % podanej mocy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornica pobiera 32 ampery przy grzaniu wody z bojlera. Solae130 VAT daje efektownie 70 w czyli 6 A przez powiedzmy 12 godzin tj 70 A , czyli dwie godziny pracy bojlera. Czyli powinno teoretycznie wyrobić.
Chyba wszystkich aż zatkało, skoro jeszcze nikt Ci nie napisał, że to...nierealne ;)

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, RadekNet napisał:

Chyba wszystkich aż zatkało, skoro jeszcze nikt Ci nie napisał, że to...nierealne ;)

Wysłane z mojego E6553 przy użyciu Tapatalka
 

Realne albo nie , zadałem pytanie oczekując odpowiedzi. Z matematycznego punktu widzenia jak najbardziej. Nigdy nie korzystałem z solarow wiec nie wiem . Widać te 130 wat ma sie tak jak kiedyś moc glośników na tgz jamnikach. W majówkę jak kolege zatyka proponuję łyk zimnego. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.04.2018 o 12:53, Arturo43 napisał:

Przetwornica pobiera 32 ampery przy grzaniu wody z bojlera. Solae130 VAT daje efektownie 70 w czyli 6 A przez powiedzmy 12 godzin tj 70 A , czyli dwie godziny pracy bojlera. Czyli powinno teoretycznie wyrobić.

W moim temacie mniej więcej od tego miejsca też rozważałem takie podgrzewanie wody. Tematu jeszcze do końca nie odpuściłem, jednak szkoda mi trochę akumulatora. Jednak jak mam wydać grubo ponad 1000 PLN na ogrzewanie gazowe, to jednak warto o tym pomyśleć (przy dużym akumulatorze, mocnym panelu). Oczywiście podstawowe założenia to pełny akumulator, pełne słońce (by solar odciążał pobór prądu z AKU), nie używanie w tym czasie innych odbiorników. Tak więc jest to opcja na poranny/południowy prysznic, wieczorem bym tego nie robił.

Jednak tak, ja koledzy radzili, może wystarczy czajnik/garnek na gaz, lub wystawić na cały dzień czarny zbiornik z wodą :niewiem:

Powodzenia w rozmyślaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lbuster napisał:

W moim temacie mniej więcej od tego miejsca też rozważałem takie podgrzewanie wody. Tematu jeszcze do końca nie odpuściłem, jednak szkoda mi trochę akumulatora. Jednak jak mam wydać grubo ponad 1000 PLN na ogrzewanie gazowe, to jednak warto o tym pomyśleć (przy dużym akumulatorze, mocnym panelu). Oczywiście podstawowe założenia to pełny akumulator, pełne słońce (by solar odciążał pobór prądu z AKU), nie używanie w tym czasie innych odbiorników. Tak więc jest to opcja na poranny/południowy prysznic, wieczorem bym tego nie robił.

Jednak tak, ja koledzy radzili, może wystarczy czajnik/garnek na gaz, lub wystawić na cały dzień czarny zbiornik z wodą :niewiem:

Powodzenia w rozmyślaniach.

jak masz słońce to wystarczy położyć czarny kanister i woda ciepła gratis ;) - na południu EU woda po całym dniu parzy i trzeba mieszać z zimną 

problem jest właśnie jak nie ma słońca, albo jest go niewiele - np nad PL morzem, jesienią czy wiosną, a wtedy najbardziej potrzeba ciepłej wody 

 

W dniu 22.04.2018 o 09:07, KrzysiekRoza napisał:

Panowie chciałbym zamontować zestaw solarny, który będzie potrzebny mi do pompki wody 12v 12l/min, ładowania telefonu i tabletu i czasami oświetlenie 12v (1-2 żarówki led). Chcę to zrobić najtańszym kosztem ponieważ przyczepa uzywana tylko raz lub dwa razy w roku przez kilkanaście dni. Nie mam miejsca na akumulator na zewnątrz więc albo montaż w szafie lub pod siedzeniem. Proszę o waszą pomoc w doborze akumulatora, panelu i całej reszty gdyż jestem zielony w temacie fotowoltaiki i wiem tylko tyle co się naczytałem na forum a czym więcej czytam tym bardziej zbaraniałem ;). 

przy takich założeniach mam panel 90W, najprostszy sterownik za 70zł i aku 50Ah - i działa, obsługuje nawet lodówkę turystyczną i wiatraczki do lodówki  

taki zestaw ogarniesz za mniej niż 1000zł - solar 400-500, sterownik 70, mocowanie 100zł (sam robilem uchwyty) kable i puszki 100zł, aku 200zł - zwykły kwasowy

aku wsadzasz pod siedzenie, wyprowadź sobie tylko opary wężykiem na zewnątrz jak się boisz oparów

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie zestawu (akumulator + przetwornica +grzałka 230V ) to niepotrzebna strata. Jak grzać wodę do bezpośrednio z napięcia akumulatora. 300W to bardzo dużo. trzeba policzyć ile energii trzeba zużyć do podgrzania wody

P=W/t.  1W=j/s  100Ah/25A=4h pracy takiej grzałki ale do pełnego rozładowania, przyjmij więc że do dyspozycji masz 70Ah co daje ok 3h pracy pod obciążeniem 300Wat.

Jak dasz grube przewody do nie zużyjesz prądu na ogrzewanie pomieszczenia przewodami a całą energię włożysz w wodę.

Nie wolno pakować akumulatora który pracuje czyli jest ładowany i rozładowywany do wnętrza przyczepy (tym bardziej do ciasnych małych schowków realna groźba wybuchu wydzielającego się wodoru z akumulatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.