Skocz do zawartości

Wyjazd nad morze viaTOLL


angello

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Jutro zamierzam ruszyć z Torunia do Gdańska autostradą A1 takim zestawem:

1. Holownik masa własna 1500kg, dopuszczalna z zespołem pojazód 3380, O1 1300kg

2. Cepka masa własna 1000kg, F2 1300kg

Całość nie przekracza 3,5 tony. Moje pytanie jest takie czy muszę wykupić viaTOL?

ps. to moja pierwsza podróż autostradą z cepką. Czy bezpieczna jest prędkość takiego zespołu 80km/h prędkość przelotowa? Nie chcę szybciej, ani wolniej jechać. Tylko przepisowo. Ale też nie chciałbym stworzyć zagrożenia na autostradzie. Wiadomo, jak niektórzy się poruszają...

Pozdrawiam

Edytowane przez angello (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

"System viaTOLL nie jest jednak obowiązkowy dla samochodów osobowych z przyczepą o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu równej lub niższej niż 3,5 tony. Kierowca takiego pojazdu może jednak dobrowolnie korzystać z systemu viaTOLL na autostradzie A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica i tym samym wnosić opłatę w sposób elektroniczny. Płatności elektronicznych dokonuje się za pomocą urządzenia viaAUTO, które można nabyć w wybranych Miejscach Obsługi Klienta."

https://www.viatoll.pl/pl/a/828-z-viatollem-na-wakacje

Takie coś wyczytałem. Ale gdzieś czytałem artykuł, że viaTOLL na płatnych drogach obowiązuje mimo wszystko jak jest zestaw. I teraz już sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jarod napisał:

To jest bardzo proste- powyżej 3,5t - viatoll, poniżej 3,5t brak viatolla. Nic poza tym

dzięki. A jak z tą prędkością na autostradzie? Bezpiecznie będzie jak będę jechał 80km/h? jechał ktoś z taką prędkością?

Cały czas zastanawiam się czy zrezygnować z autostrady. Nie chcę narazić rodziny na problemy :S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, angello napisał:

A jak z tą prędkością na autostradzie?

Jedziesz z taką jaka jest dozwolona przepisami.

10 minut temu, angello napisał:

Cały czas zastanawiam się czy zrezygnować z autostrady. Nie chcę narazić rodziny na problemy :S

Jakie problemy? Przecież zestawy poruszają się na całym świecie po autostradach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia prędkości nie jest tka prosta.
Wszystko żależy od tego jak zapakowany/wyważony jest zestaw i sama przyczepa.
Czasami może wężykować już przy ok. 70km/h a da się tez bez wężykowania jechac i 100km/h.

To juz muszisz sprawdzić sam jak się zachowuje twój zestaw.
Zapakuj tak aby mieć ~85kg nacisku na hak. Resztę zobaczysz.

Prędkość przelotowa na autostradach i s-kach dobra to około 88km/h czyli tyle ile "TIRy".
Wsadasz takiemu na tyłek w bezpiecznej odległosci i jedziesz. Ty ich nie wyprzedzasz, one Ciebie (poza wyjątkami) i jest spokój ducha.

Pozostają tylko duże busy i autokary ale tego nie unikniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dozwolona prędkość na autostradzie dla samochodów o masie poniżej 3,5t z przyczepą wynosi 80 km/h. Czy to jest bezpieczna prędkość to już zależy od „woźnicy” i warunków panujących na drodze ale w większości przypadków bez uwzględnienia nadzwyczajnych warunków pogodowych będzie to bezpieczna prędkość, chociaż będziesz wyprzedzany przez TIRy. Osobiście uważam prędkość 95-100 km/h jako prędkość bezpieczną i z taką prędkością poruszam sie jadąc z przyczepa na autostradzie. Znajda się zapewne tacy, którzy powiedzą że to za dużo jak również tacy którzy uznają tą prędkość za zbyt niską. Musisz sam oszacować jaka prędkość będzie odpowiednia dla Twojego holownika jak i dla Ciebie.
Co miałeś na myśli pisząc ze nie chcesz narażać rodziny jadąc autostradą?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, angello napisał:

echał ktoś z taką prędkością?

Wątpie aby ktoś podjął takie ryzyko ;)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



dzięki. A jak z tą prędkością na autostradzie? Bezpiecznie będzie jak będę jechał 80km/h? jechał ktoś z taką prędkością?
Cały czas zastanawiam się czy zrezygnować z autostrady. Nie chcę narazić rodziny na problemy :S


Rozjadą na płasko jak będziesz tamował ruch
Jedziesz za tirem tyle ile on i masz problem z głowy, albo wyprzedzasz jak trzeba, przecież to żadna większa filozofia nie jest.

Wysłane z Tapatalka

Wątpie aby ktoś podjął takie ryzyko
To wcale śmieszne nie jest, ryzyko przy wolnej jeździe A jest znacznie większe niż przy 110km/h.

Wysłane z Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Majchas napisał:

Dozwolona prędkość na autostradzie dla samochodów o masie poniżej 3,5t z przyczepą wynosi 80 km/h. Czy to jest bezpieczna prędkość to już zależy od „woźnicy” i warunków panujących na drodze ale w większości przypadków bez uwzględnienia nadzwyczajnych warunków pogodowych będzie to bezpieczna prędkość, chociaż będziesz wyprzedzany przez TIRy. Osobiście uważam prędkość 95-100 km/h jako prędkość bezpieczną i z taką prędkością poruszam sie jadąc z przyczepa na autostradzie. Znajda się zapewne tacy, którzy powiedzą że to za dużo jak również tacy którzy uznają tą prędkość za zbyt niską. Musisz sam oszacować jaka prędkość będzie odpowiednia dla Twojego holownika jak i dla Ciebie.

Prędkość dla zestawu jak i dla TIRów jest identyczna. Tylko, że żaden TIR nie jedzie zgodnie z przepisami, a jadą ok. 90 km/h. I wg mnie tyle też powinniśmy jechać zestawem nie dopuszczajac do tego aby te TIRy nas wyprzedzały, bo to powoduje dużo większe niebezpieczeństwo dla nas samych jak i innych uczestników ruchu.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega się pyta o takie rzeczy to znaczy że nie jeździł dużo więc proponuje mocno trzymać kierownicę jak będą Cię wyprzedzać tiry bo będzie delikatnie Cię wciagało pod niego i jak już Cię wyprzedzić będzie bujać na boki jak już będzie z 10 do 15 m przed Tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.