Skocz do zawartości

Zwrot auta


Cezarr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie być może ktoś przerabiał.
Zostało kupione auto ( nie przeze mnie ale nieważne)  od osoby cywilnej na zwykła umowę jaką można wydrukować z internetu
skarbowy oczywiście płaci kupujący, po trzech dniach silnik się rozlatuje ( przyczyna nieznana) auto sprzedaje totalny laik
i jak by to powiedzieć techniczna dupa, bo nie wie nawet z której strony jest silnik, i teraz pytanie czy kupujący może oddać auto
i żądać zwrotu pieniędzy  :hmm:  umowa zawiera wpis że kupujący zapoznał się ze stanem auto i jest on mu znany.
Tak więc czy była to wada ukryta czy nie o której oczywiście sprzedający nic nie wiedział, nie wiedział bo się na tym nie zna
widoczne mankamenty pokazała, ale stan silnika :hmm:.
Powiem że auto kosztowało mało, nawet bardzo mało i było już stare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że jest taki zapis w umowie to nic nie znaczy, wbrew powszechnej opinii nie zwalnia sprzedajacego z odpowiedzialności, rękojmia przynajmniej w teorii obowiązuje również sprzedawce jako osobe fizyczną. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czysto teoretycznie można byłoby spróbować dochodzić swoich praw z powództwa cywilnego, ale pytanie o nakłady i czas.... a wynik i tak niepewny...

 

co innego gdybyś kupował od podmiotu gospodarczego, a tak....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mało co miałabym być może podobną sytuację jako sprzedający... Szykowaliśmy się do sprzedaży naszej octavki gdzieś tak na początku maja, od dobrego miesiąca mąż szukał już nowego holownika. A w Wielki Czwartek jadąc do pracy korbowód wyszedł mi silnikiem... Nic wcześniej nie zapowiadało takich atrakcji, auto lat 9, olej zmieniany zawsze o czasie, przebieg 175 tys.... 

Przy okazji - posiadaczom Octavii roczniki 2006-2008 proponuje sprawdzić, czy nie mają czasem silnika z oznaczeniem BXE, skoda przyoszczędziła, był to po prostu kiepski silnik i takie rzeczy potrafiły zdarzyć się z dużo mniejszym przebiegiem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezar myślę, że temat byłby ciężki do wygrania. Niezależny rzeczoznawca musiałby udowodnić, że usterka (która nastąpiła już u nowego właściciela) dawała o sobie znać przy użytkowaniu jeszcze przez poprzedniego właściciela. 

Generalnie na miejscu sprzedawcy nie przyjąłbym roszczeń kupującego - oczywiście w przypadku, gdy nie miałem pojęcia, podejrzeń o przyszłej awarii. Z tego, co pisałeś, sprzedający był laikiem. 

Sprawa do sądu i za 3 lata wynik - jak dobrze pójdzie. Pytanie, co zostanie z auta - skoro kosztowało 3 tysie, to jaka będzie jego wartość po 3 latach postoju pod chmurką ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. "W obrocie między konsumentami można jednak wyłączyć odpowiedzialność z tytułu rękojmi. Wystarczy to wyraźnie zapisać w umowie"
2. "Zwykłe zużycie pojazdu czy jego silnika nie kwalifikuje się do skorzystania z rękojmi"

Należało by najpierw sprawdzić, czy umowa ma zapis o wyłaczniu rękojmi. Jak sprzedawałem asteroidę. która miała 16 lat i 360 000 przebiegu (a nie wiedomo czy nie byuło cofane zanim ja kupiłem - pewnie było) to taki zapis do umowy dodałem. 
 

Jeśli więc taki zapis jest w umowie, kupujący nic nie wywalczy.

Jeśli zapisu niema - Sprawa była by być może do ugryzienia, gdyby sprzedający zataił wiek lub przebieg auta i można było to udowodnić. (np na umowie i dokumentach data produkcji 2015 a na tabliczce znamionowej 2005.

Załóżmy, że udało się udowodnić, że sprzedający oszukał i musi uznać roszczenia. Ale uszkodził się tylko silnik - a nie całe auto. Więc kupujący może żądać zwrtou gotówki, ale sprzedający ma prawo usunąć usterkę i nie zwracać pieniędzy. Sprawdź ile kosztuje naprawa silnika lub cały używany silnik do tego auta, o podobnym roczniku i przebiegu. Pewnie ledwo kilkaset zł. Bo o taką wartość była by cała sprawa.


Reasumując nie warto przy takich kwotach.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.