Skocz do zawartości

Wychodzenie na dach


Zulos

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzieś tam temat się "prześlizgnął", ale zastanawiam się, czy konstrukcja dachu powiedzmy przyczepy nowożytnej (kilkuletniej) jest przystosowana do tego, żeby w jakimś ograniczonym zakresie wyjść na dach w celach różnych - konserwacyjnych, montażu akcesoriów, itp.

Niedługo stanę przed opcją montażu solarów, ale póki co w grę wchodzi np. czyszczenie, a że nie mam pewności to roboty wysokościowe powierzyłem mojej małżonce z racji tego, że jest niemal o połowę lżejsza, a i tak odbywało się to w ograniczonym zakresie, blisko krawędzi ścian, na podkładce ze styroduru i w pozycji "na pieska";-)

Ale jak mi przyjdzie montować solary to już nie spuszczę się z tym na małżonkę, tylko będę musiał sobie poradzić sam (a właściwie mój sąsiad - chodzi oczywiście o przyczepę, nie o małżonkę;-)

No i ciekaw jestem jak z tym obciążeniem dachu spacerami jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Połóż deskę w poprzek dachu żeby jakoś nadmiernie nie obciążać. Bez deski też wytrzyma ale wiadomo lepiej nadmiernie nie ryzykować.

Też wspomagam się przy myciu.

aee3fc30ff5226941f858c4ded650abb.jpg

Ja mam specjalny dok serwisowy pomiędzy garażami więc atakuję z dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie - dochodzi tu do wykorzystywania nieletnich jako siły roboczej - trzeba to gdzieś zgłosić;-)

Moja tania i niewykwalifikowana siła robocza ma na razie 7 i 8 lat, więc jeszcze muszę trochę poczekać, zanim będzie użyteczna pod takim względem;-)

Zamiast deski użyłem płyty styroduru - sprawdziło się ok.

A miejscówka super do ogarniania dachu.

Ale najważniejsze, że prund na dachu jest - to będę musiał jak najszybciej nadrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki - offtopikując trochę - jeśli mogę Cię zahaczyć - jaki masz silnik w tym Hyundaiu - benzyna/diesel, a jak benzyna to wolnossący czy turbo?

Twoja cepka to chyba masy własnej 900 nie przekracza, a to sprawia, że możesz mieć podobnie sparowany pod kątem mas i mocy/momentu zestaw jak ja i ciekaw jestem jak się sprawuje, bo ja wciąż jestem przed dziewiczą podróżą zestawem;-)

Ewentualnie na priv - żeby nie robić offtopika...

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 30-to paro letnim  TE chodziłem ważąc ok 85 kg - nie wpadłem do środka.
Decha oparta na skrajach ścian ostrożnie żeby nie uszkodzic listew i wydaje mi sie że można włazić :)
Każde rozłożenie ciężaru na większą powierzchie zadziała korzystnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z innej beczki - offtopikując trochę - jeśli mogę Cię zahaczyć - jaki masz silnik w tym Hyundaiu - benzyna/diesel, a jak benzyna to wolnossący czy turbo?
Twoja cepka to chyba masy własnej 900 nie przekracza, a to sprawia, że możesz mieć podobnie sparowany pod kątem mas i mocy/momentu zestaw jak ja i ciekaw jestem jak się sprawuje, bo ja wciąż jestem przed dziewiczą podróżą zestawem;-)
Ewentualnie na priv - żeby nie robić offtopika...



10 lat jeżdzę z przyczepą tym i30. Mam 115 konnego diesla. Nic się nie dzieje dawał sobie radę w Grecji, Chorwacji, Francji wiele razy ... tylko podróż jest piekielnie nudna ... ile można patrzeć w ten sam kokpit. Ale jeździ za darmo, nawet amortyzatorów mi nie pozwolili wymienić (pytałem tydzień temu na przeglądzie) - to co zrobić :(

c7114f2e1248f453eb8eacbe24b3f7c5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem nie pchać się na dach i atakuję - jeśli trzeba  - z drabiny Krausego 2,5 m stawianej obok cepy. Co najwyżej na morsika sobie pozwolę, układając brzuszysko na dachu. Da się sięgnąć do połowy dachu z jednej strony, do połowy z drugiej.

Jednak są to już wiekowe budy, pocięte fabrycznie (daszki itp), do tego niefabrycznie np. duże okno hekiego. Nie chcę nadusić przez przypadek tam, gdzie konstrukcja jest osłabiona, czy ryzykować choćby osłabienie było nie było niemal pełnoletnich uszczelnień.

A w tych nowszych, kilkuletnich, wcale lepiej nie jest, odelżone są na maxa, a i uszczelnienia/listwy delikatniejsze (często plastikowe).  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie - 115 kucy ale z turbodiesla, a ja mam 120 ale z wolnossącej benzyny...
Zasadnicza różnica:-(


Ciągnąłem 75 konnym benzynowym peugotem. Jechało ale sprzęgło padło po pewnym czasie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście to tylko rozwiązanie tymczasowe na ten sezon, a na następny trza będzie holownik raczej zmienić.

A wracając do tematu - dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Wygląda na to, że lepiej dmuchać na zimne i ostrożnie do tego podchodzić.

Jak zamontuję solary to będę miał jeszcze trudniej z sięgnięciem z drabiny z boku, bo zrobi się więcej zakamarków, ale metodycznie i z głową (tudzież wykorzystując dzieci;-) wszystko da się zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładź w poprzek deski oparte na bocznych rantach i spoko.Nie radzę samą stopą chodzić po dachu,pod blachą są kantówki ok.4x4 cm.rozmieszczone w poprzek co jakieś 50cm.W ścianach jest podobnie,ale taka kantówka w pionie ma o niebo wyższą wytrzymałość.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.