Skocz do zawartości

Zepsuta spłuczka w toalecie thetford C2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

No i stało się. popsuła się spłuczka w toalecie thetford C2. Toaleta jest wiekowa bo i autko też więc ma prawo. Zabrałem się do naprawy kibelka i co się okazało:

- przewód zasilający ustęp jest dobry i na wejsciu ma odpowiednie napięcie i amperaż(żarówka swieci mocno)

- pompka po podłączeniu bezpośrednio do akumulatora działa

- mikro stycznik który jest nad zbiornikiem na fekalia z drucikami w brązowej otulinie jest dobry

- bezpiecznik ( u mnie szlany rurkowy) wymieniłem na nowy

Prawdopodobnie całą winę ponosi jakiś wyłacznik który musi być umieszczony pod pokrętłem otwierania zasuwy zbiornika na fekalia po przyciśnięciu służący jako włacznik spłuczki. Po podlączeniu do kabla sasilającego pompkę znajdującego się w zbiorniku spłuczki miernika i wciśnięciu pokretła miernik pokazuje napięcie jak na akumulatorze , ale podlączona do niego próbnie nawet żarówka 5W ledwie się żarzy tak że pompka nawet nie ruszy. Przyciskanie i puszczanie pokrętła pokazuje na mierniku napięcie i jego brak czyli niby coś działa. Jaka jest przyczyna braku "mocy prądu". Może ktoś miał podobny problem albo w ogóle elektryczny z kibelkiem i wie jak go uzdrowić. Ponadto jak wyjąć to pokrątło? Odkręciłem wkręt znajdujący się pod zaślepką i na chłopski rozum powinno ono dać się wyjąć po pociągnięciu do góry ale niestety nawet się nie ruszy. Niecierpliwie czekam na rady doświadczonych karawaningowców.

Pozdrawiam Wszystkich

Witam

Odkopę temat, bo ...:)

Jestem właśnie z rodzinką nad wodą ze starą i nowo nabytą przyczepką - przepakowujemy się.

Mam identyczne objawy j/w. Wymieniłem pompkę, bezpieczniki, napięcie przychodzące na krańcówkę od kasety wynosi 0,25V, czyli ... identyko j/w - krańcówka od spłukiwania.

Metodą "na lusterko" bez problemu dokopałem się do winowajcy i .... Pojawił się sąsiad z przyczepy obok ... elektryk.

I od chwili jak wszedł w akcję ... zgłupiałem :(

Pan sąsiad pomostkował obie krańcówki i ... kicha, pompka martwa.

Na krótko z akumulatora idzie.

W końcu sąsiad dotarł do przetwórniacy i stwierdził, że walnięta jest dioda, stąd tak niskie napięcie.

Nie jestem elektrykiem i sam schemat mnie już kopie, ale mam jakieś dziwne obawy, że Pan elektryk jest w błędzie, tym bardziej jestem przerażony, że zapowiedział mi na jutro demontaż przetwórniacy i zabranie jej do naprawy - wymiana diody.

Nie przyjmuje do wiadomości przekazaną mu wiedzę zaczerpniętą z tego tematu.

Mam się już bać? :)

Pogonić sąsiada i w ciemno wymieniać krańcówki, czy też może mieć racje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 59
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No tak, napisałeś to wcześniej. Ja zrozumiałem że to jest za stycznikiem kasety :pad:

Zostaje zmierzyć napięcie przy samym trafo. Jeśli jest takie samo, może być uwalony układ prostowniczy. Więc twój sąsiad elektryk będzie miał rację.

Odłącz zasilanie kibla od cepki i daj 12v z jakiegoś akumulatora bezpośrednio na kibelek. Będziesz miał pewność czy reszta działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odkopę temat, bo ... :)

Jestem właśnie z rodzinką nad wodą ze starą i nowo nabytą przyczepką - przepakowujemy się.

Mam identyczne objawy j/w. Wymieniłem pompkę, bezpieczniki, napięcie przychodzące na krańcówkę od kasety wynosi 0,25V, czyli ... identyko j/w - krańcówka od spłukiwania.

Metodą "na lusterko" bez problemu dokopałem się do winowajcy i .... Pojawił się sąsiad z przyczepy obok ... elektryk.

I od chwili jak wszedł w akcję ... zgłupiałem :(

Pan sąsiad pomostkował obie krańcówki i ... kicha, pompka martwa.

Na krótko z akumulatora idzie.

W końcu sąsiad dotarł do przetwórniacy i stwierdził, że walnięta jest dioda, stąd tak niskie napięcie.

Nie jestem elektrykiem i sam schemat mnie już kopie, ale mam jakieś dziwne obawy, że Pan elektryk jest w błędzie, tym bardziej jestem przerażony, że zapowiedział mi na jutro demontaż przetwórniacy i zabranie jej do naprawy - wymiana diody.

Nie przyjmuje do wiadomości przekazaną mu wiedzę zaczerpniętą z tego tematu.

Mam się już bać? :)

Pogonić sąsiada i w ciemno wymieniać krańcówki, czy też może mieć racje?

 

Witam !

... a ja niezbyt rozumiem to, co Kol. opisał ?

Np. co ma z tym wszystkim wspólnego przetwornica ?

Z jakiego źródła jest obecnie zasilana pompka (zasilacz, a może własny akumulator przyczepy - czy jest taki ?) ?

Jak doszło do uszkodzenia (było tak od chwili kupna, czy stało się to podczas eksploatacji) ?

 

Wyłącznik krańcowy jest tam tylko jeden (przy prowadnicy zaworu głównego dla kasety).

 

post-8228-0-54995700-1404424380_thumb.jpg

Pod pokrętłem zaworu jest wyłącznik główny pompki.

Układ połączeń jest bardzo prosty i wygląda następująco:

 

post-8228-0-92511300-1404424379_thumb.jpg

 

Jeśli po zmostkowaniu "krańcówki" i wyłącznika głównego nic się nie zmieniło, to jest kilka możliwości (zakładam, że wszystkie przewody doprowadzające zasilanie zostały sprawdzone i są OK).

 

Tak, jak napisał Kol. Gewehr - istotne jest napięcie, które masz na "kostce" przyłączeniowej dla toalety.

Piszesz "0,25V na wtyczce do pierwszej krańcówki", a jak to mierzysz, skąd dla pomiaru bierzesz "minus" ?

Teraz powinieneś sprawdzić, jakie napięcie jest ...

No właśnie, gdzie ?

Oczywiście na zaciskach źródła, z którego jest pobierane aktualnie zasilanie dla pompki toalety (zasilacz lub akumulator - tego nie wyjaśniłeś).

Kluczową sprawą jest np. to, czy inne urządzenia działają w tym samym czasie poprawnie (pompka wody, oświetlenie 12 V itd.) ?!

Jeśli działają, to nie będzie winny zasilacz.

 

Sprawdź bezpiecznik rurkowy toalety, ale nie przez wymianę (wiem, że to robiłeś), ale przez zwykłe zmostkowanie go przewodem. Oczywiście tylko chwilowo - dla sprawdzenia.

 

 

post-8228-0-49268100-1404424379_thumb.jpg

 

Bezpieczniki rurkowe potrafią czasem mieć wadę fabryczną i zachowują się prawie, jak rezystor wstawiony w obwód, miałem już takie przypadki.

W podobny sposób trzeba sprawdzić bezpiecznik zasilacza lub akumulatora, odpowiedzialny za obwód pompki toalety (najlepiej przez wstawienie nowego i na 100 % sprawdzonego bezpiecznika).

 

Dopiero, gdy sprawdzisz te sprawy, to w zależności od Twojej odpowiedzi, można będzie powiedzieć coś więcej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy!

Przyczepką zasilana z akumulatora - stoję nad brzegiem jeziora i nie mam gdzie się podpiąć.

Kupiona już z tą usterką - pompka faktycznie była zatarta, wlutowałem nową, a resztę znacie.

Wyłączniki krańcowej? OK, jest jeden od kasety, ale dla mnie laika oba wyglądają tak samo i wybaczcie mi, jeśli coś coś nazwę niewłaściwie, OK? :)

Wszystkie inne urządzenia działają.

Bezpieczniki był wymieniani i wartowany metodą "na gwoździa".

Przetwornicq? Nie wiem, czy to właściwa nazwa tego, do czego z sieci zewnętrznej podawane jest napięcie 230V i przetwarzane jest na 12V, ale właśnie w tym ustrojstwie zdaniem sąsiada jest "półdioda" z której nie wychodzi na jednej nóżce napięcie, a właściwie tylko 0,5V.

Wrzucił bym Wam fotkę tego ustrojstwa i jego schematu, ale z telefonu nie potrafię. Jutro zjadę na 2 dni do domu, to je dokleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak ... Ustrojstwo ( po mojemu ... Przetwornicq) została wymontowana przez elektryka i zabrana na warsztat do sprawdzenia/ naprawy diody.

Okazało się, że wszystko jest OK, wszystko działa i nic nie trzeba wymieniać.

Ale sąsiad się nie poddaje i po obiedzie zapowiedział kontynuację działań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działaaaaa!!!!

Sąsiad wymiękł. Ja się zaparłem i zacząłem rozbierać domek i ... Jest!!! Przegniły przewód na kostce na wysokiści ściany pomiędzy lubelskiem a sypialnią.

Wszystko udokumentowałem fotkami i jak wrócę do domu, to wkleję w temat ... Dla następnych nieszczęśników.

Dzięki za wszystko Panowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To tak ... do mikrowyłączników bez problemu dostałem się metodą "na lusterko", by zlokalizować wkręty (ich miejsce widać na w/w fotce ... 4 szt.) i od strony kibelka musimy zdjąć zaślepkę i wykręcić wkręcik z tego "unego" do otwierania WC-tora i spuszczania wody. Wyskakujemy z kibelka, biegniemy na zewnątrz do komory kasety, zwracając szczególną uwagę na postawione przy komorze piwo ... nie wylać.

Siadany wygodnie i naszym oczom ukazuje sie widok j/n. Łapiemy toto spokojnie na stole (a nie z głową w komorze kasety) możemy sprawdzić mikrowyłączniki.

W moim przypadku pierwszym podejrzanym był przygnieciony i załamany przewód

40408c375faf5071m.jpg

 

75603ab30e319b8fm.jpg

Okazało się, że był OK, ale i tak go wymieniłem.

 

Sprawdziłem napięcie na drugiej wtyczce - ukazuje się dopiero po zdemontowaniu w/w. Wahało się od 0,1 do 2,8V :hmm:

Postanowiłem iść po przewodzie. Dalego nie zaszedłem, bo przewód widoczny w głębi komory kasety z lewej strony wchodzi w podłogę i tyle go widzć. Nie chciałem rozbierać brodzika, zacząłem więc od sypialni :]

W samym rożku ukazał się magiczny widok ... po skosie ok. 3 cm brązowego przewodu :miga:  Niemiaszki, to bardzo oszczędny naród więc nie dali zapasów na kablach ... ani 1 cm. I tu był kłopot, raz paskudne miejsce, dwa, to moje zgrabiałe paluszki.

 

32d907ff674fa638m.jpg

 

Kabelek był tam, gdzie czerwona strzalka.

... A przy okazji ... do czego jest to-to, gdzie żółta strzałka? Jakiś odpowietrznik od wody?

Założyłem okulary, latarkę na czoło, tylko dotknąłem kabelek palcem, a on ... odleciał ... jest winowajca ... ugnity przy kostce:

 

246b11e6b397e039m.jpg

 

Poskręcałem, polutowałem, zaizolowałem, podciągłem do góry, by nie leżało na podłodzie i ... w wtyczce zasilania woltomierz pokazał 12,6V ... wreszcie :blagac:

Wszystko pospinałem, poskręcałem, złożyłem ściane łóżka, poleciałem do kibelka ... wcisnąłem se guzik i .... bzzzzzzzzzzzzzzzyczy pompka :hop1:

 

To tyle z mojej gównianej przygody.

Ale ... mam do Was jeszcze jedno pytanie ...

 

f615adad0a4ab133m.jpg

 

... w komorze kasety ... ta rurka do spuszczania wody ze spłuczki i do sparwdzania jej poziomu ... :

  1. czy da się ją dokupić? ... u mnie ta rureczka przezroczysta jest cała, ale bardzo popękana od góry.
  2. jak rurka (ta siwa) jest usczelniana ze zbiornikiem ... jakieś uszczelniacze, oringi, bo u mnie była okitowana tym siwym ... do uszczelniania przyczepki i widoczny był na złączu przeciek. Wycześciłem i od nowa zakitowałem nowym kitem ... tym siwym ... ale jakoś mi to nie daje spokoju, że ... z tym kitem, to jakis kit ... prowizorka. Rozbierał to ktoś?
Edytowane przez shogun_zag (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten szary kit to standard przy rurkach.

Tu masz link do tego co Ci potrzeba: http://sklep.klaja.pl/pl/p/Rurka-spustowa-toalety-Thetford-C2-Prawa/3790

Jest prawa i lewa.

 

Standard, jeśli ciekło i ktoś próbował uszczelniać to doraźnie  ;) 

normalnie tak być nie powinno.

Kol. shogun_zag posiada jeszcze starszy typ "C2" i tam występuje dodatkowy łącznik.

Temat zresztą już omawiany na forum:

http://forum.karawaning.pl/topic/13983-toaleta-thetford-c2-nieszczelno%C5%9B%C4%87-rury-spustowej-g%C3%B3rnego-zbiornika/?hl=%2Brurka+%2Btoaleta

oraz

http://forum.karawaning.pl/topic/4912-ciekn%C4%85ca-sp%C5%82uczka/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

A jak nazywa się gniazdo / wtyczka, którym dochodzi prąd.

Chodzi mi te rozłączanie co należałoby rozłączyć w przypadku wyjęcia toalety w całości.

 

Chciałbym najpierw tam sprawdzić czy dochodzi prąd. Mój pomysł jest taki że do tej wtyczki podłączyć poprzez gniazdo żarówkę. Aby to zobić potrzebuje info jak to gniazo/wtyczka się nazywa.

 

Chyba że jest iiny sposób ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.