Skocz do zawartości

Litwa - tajemnicza i bliska - 2008


tomekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

W związku z koniecznością skrócenia mojego wyjazdu na Litwę i korzystając z chwilowego dostępu do internetu chciałbym wrzucić parę słów n/t naszej wyprawy. Przede wszystkim chciałbym podziękować JackowiL za profesjonalne zbadanie spraw związanych z noclegami. Całej "Drużynie" chciałbym podziękować za wspaniałą atmosferę towarzyszącą od pierwszych kilometrów podróży. Adamowi dziękuje za piękne granie na gitarze, oraz śpiewanie.

Na razie powiem jedno – jeśli ktoś chce wypocząć w ciszy, spokoju, z dala od zgiełku – Litwa to jest to miejsce, przynajmniej w tym miejscu, w którym przyszło nam "obozować".

Myślę, że kompletna relacja pojawi się po powrocie pozostałych uczestników wyprawy. Kemping Apple Island z I etapu podróży można z całą odpowiedzialnością polecić wszystkim. Bardzo fajna sprawa, - totalny zakaz używania radioodbiorników na terenie kempingu. Prowadzi go holender, tak więc standard iście europejski, na szczęście za rozsądne pieniądze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ja to bym jeszcze tamten watek odemknal :] bo to na razie jestesmy jeszcze na Litwie i nie wiadomo czy stad wrocimy a moze nawet zostaniemy i otworzymy www.karawaning.lt.

 

No to na razie tyle, wczoraj zwiedzlismy Mierzeje Kuronska a dzis poldery w okolicach

Szylokarczmy, jutro jedziemy sie kapac w cieplym Baltyku, do Polagi.

 

No to buzka, Jacek. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i powrót nastąpił :] Przejechaliśmy przeszło 1500km, zwiedziliśmy większość najpiękniejszych miejsc na Litwie, świetnie się bawiliśmy i wypoczywaliśmy.

 

Jak narazie nie będę opisywał szczegółów, bo nie mam zbytnio sił...

 

 

Niemniej dziękuję wszystkim współtowarzyszom - z takimi ludźmi jak WY to na koniec świata pojadę!!! :):-]:ok::-]:ok::]:-]:]:]:]:]:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z wyjazdu :ok:

 

 

W telegraficznym skrócie. Mam przeszło 700 zdjęć więc sam nie wiem co na nich mam. No ale wyprawa była super!

 


Nasze 5 zestawików (5 schowany niestety z tyłu).

post-54426-imported-1d8a3cb8-e073-4e64-8c14-6760f54f37f4_thumb.jpg

 

Takie cuda wcinaliśmy

post-54426-imported-05d535ae-a420-4950-8c8a-35806fa01987_thumb.jpg

 

Bywałem niegrzeczny więc mnie... zamknęli :]

post-54426-imported-1b73c277-ac80-4f2c-919a-c445931429d6_thumb.jpg

 

Zamek w Trokach

post-54426-imported-745aa4ce-76e8-4f23-9ba4-3d32b8b4d1c7_thumb.jpg

 

Wyjazd z kempingu Apple Island

post-54426-imported-9f8f3f34-01d9-4a7f-949b-b955b2446401_thumb.jpg

 

Tym zostanie obdarowana rodzinka :]

post-54426-imported-50199004-d62d-4ed5-ab27-71470a1d819e_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie mieliście. Też wyskoczyłem na Litwę, ale tylko na 1 dzień. Połaziłem po Wilnie, niestety spóźniłem się do Trok i zamek był już zamkniety, ale w przyszłym roku napewno pojadę. Nawet 98 litów mi zostało i muszę je wydać :ok:

Ale czegoś tu nie rozumiem. Lecha z Litwy wozisz ? Drzewo do lasu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierniczę, dlaczego ja tak wysoko mieszkam, no, ale wreszcie wszystko wniosłem, ufff.

I sie musieliśmy jeszcze przed nawałnicą chować za budynkiem, no nie ma co , ładne powitanie we własnym kraju. Mało budki (kiosku mojego) nie porwało.

Tak, że wróciłem.

Teraz otworzyłem świetne litewskie piwko, a może otworzę jeszcze coś.

 

WYPRAWA ŚWIETNA. :ok::]

 

Reszta póżniej, Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czegoś tu nie rozumiem. Lecha z Litwy wozisz ? Drzewo do lasu ?

 

 

No właśnie on okrążył z nami Litwę. Na tyle dobre piwo mają, że te wróciło nietknięte :ok:

 

 

Bo ja stoje na trybunie i skanduje... JESZCZE JESZCZE JESZCZE RAZ

 

ps nie moge z oddali prosic, bo mnie szary nie uslyszy

 

 

Jutro wrzucę kolejne fotki, dziś już padam z nóg po objazdach dawno nie widzianej rodzinki :]:]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czy wrzucę, bo laptop padł na amen i to chyba jest dysk niestety.

 

Ale mogę parę słów napisać.

 

Cała nasza karawana, czyli 5 załóg przekroczyła granicę w Ogrodnikach i udaliśmy sie w stronę miejscowości Wiejsieje, niestety pomyliłem drogę z emocji i pierwszy kawałek słynnych litewskich szutrów, jakieś 15 km był za nami. Wrażenia z jazdy zespołem auto i wyładowana przyczepa kempingowa po nierównym szutrze pozostaną nam pewnie do końca życia, dojechawszy wreszcie do asfaltu liczyliśmy odkręcone śrubki, no ale dało radę.

Wprawdzie zmagałem się z tym, że moi współtowarzysze mogą mnie zlinczować za ten szuter ale okazało się, że nawet złego słowa nie powiedzieli i jeszcze wspierali dobrym, dzięki.

 

Tu dygresja - panuje dziwna opinia, że drogi na Litwie są dobre, owszem niektóre takie są, choć ja nazwałbym je raczej drogami średnimi. No i zaskoczenie kompletne, 90 % dróg bocznych to szerokie, normalnie oznakowane szutry, ze znakami drogowymi itd, itd.

Ale za to ropa tańsza o 70gr/l, fajki po 6 zeta, 0,7 świetnej wódeczki dwie dychy, obiad w knajpie dla 4 osób z cepelinami, blinami, piwkiem, kawką i napiwkiem osiem dych.

W sklepach ceny podobne do naszych, taniej o jakieś 10 %, kempingi średnio 60-70 zeta za zestaw z prądem.

 

No, ale wracam do tematu, wróciwszy na asfalt i dobry kierunek drogi pojechaliśmy dalej w stronę Wilna z nadzieją znalezienia po drodze jakiejś knajpki na obiad. I tak jedziemy, jedziemy, mijamy różne miejsca gdzie można stanąć i odpocząć ale żarcia ani widu ani słychu.

 

Druga specyfika dróg na Litwie - biegną one w większości przez bezludne tereny, każda, nawet mała miejscowość ma obwodnicę, są stacje benzynowe, ale z żarciem kiepsko.

Ruch mały, wszyscy jeżdżą bardzo przepisowo jeśli chodzi o prędkość, drogi są wymalowane i oznakowane bardzo dobrze, policja jeżdzi najlepszymi furami typu BMW, Passaty, Nissany Patrole itd, tym mi zaimponowali.

 

Wreszcie jest knajpka i stajemy na jedzonko. Było dobre, dało sie zapłacić kartą, dogadać się po polsku/rosyjsku/angielsku jest bardzo łatwo.

Przed nami Wilno, więc skupieni jak nie wiem co, żeby się nie zgubić jedziemy. I tu miła niespodzianka, oznakowanie takie, że życzyłbym sobie takiego wszędzie, highwaye 4 pasmowe, tunele, przez całe, przecież duże miasto ( o pięknie Wilna napiszę osobno ) przejechaliśmy zatrzymując sie może z 7 razy na światłach.

Jeszcze z 80 kilosów i dojeżdżamy do kempingu - JEST, naprawdę na WYSPIE i naprawdę wjeżdża się przez wąski i długi MOST.

 

Kemping po prostu REWELACJA, po pierwsze nie można używać na głos radia itp.

A zatem jest cisza, nie ma hord pijanych małolatów/starych buraków. Stanowiska karawaningowe z podłączeniem do prądu, wody i zrzutu ścieków bezpośrednio na stanowisku, na każdym stanowisku duży drewniany stół i ławki, równo i twardo.

Na terenie dwa boiska do siatki, kort tenisowy, sauna z osobnym jeziorkiem, knajpa niedroga z dobrym jedzonkiem, ping pong, bilard, plac zabaw dla małych, internet 6 zeta za godz, plaża z piaskiem, pomost, łódki, rowerki wodne i kajaki, duży namiot na imprezy, oddalony od reszty, toalety czyściutkie, w cenie jeden żeton na gorącą wodę do prysznica na głowę dziennie, jak ktoś chce dokupić, to na następne prysznice po 2 zeta za 20 min, za darmo rożne mapki Litwy, właściciel, Holender, arcysympatyczny, codziennie sam wszystkiego dogląda, wie na czym ten biznes polega. Być może miejsce na Pierwszy Zagraniczny Zlot www. karawaning. pl.

Do miasteczka Molety jakieś 12 km, tam można kupić wszystko co potrzebne, sklepy zaopatrzone bardzo dobrze, jest spory supermarket przy obwodnicy, ludzie sympatyczni, grzeczni, kulturalni, można sie dogadać po polsku i rosyjsku ze starszymi a z młodymi po angielsku albo rękami.

Właściciel kempingu bardzo zainteresowany turystami z Polski, ale TYLKO spokojnymi, bo miał niestety złe doświadczenia, jednak nasza postawa oraz wzorowe reprezentowanie Polski (flaga forumowa godnie powiewała, gitara grała do póżna, cudzoziemcy spoglądali na nasz obóz z zazdrością ) skłoniło go do zaproszenia naszego forum na zlot właśnie na jego kemping.

Na ogół miejsca wystarczająco, na weekend przyjeżdżają Litwini, trochę gęściej, ale zmieszczą się wszyscy, wyspa jest duża, w nocy chodzą ochroniarze, można spoko zostawić przyczepę i jechać na wycieczki bo jest bezpiecznie.

 

Piwko wg. mnie najlepsze to Swyturys, 0,5 l, butelka bez naklejki, tylko złotko na górze, niepasteryzowane, mniam mniam, równie dobre także, Kalnipsys i Utenos.

Z wódeczek to Lithuanian Vodka ( z medalami, 3 razy destylowana = 0 kaca ), tradycyjna litewska nalewka na 27

ziołach o nazwie " 999 " ( w trzech smakach ) oraz ichniejsza Żubrówka i Żytniówka.

Z jedzonka festiwal blinów, cepelinów, przeróżnych pierogów, zasmażanego z serem chlebka i takich tam rzeczy.

 

 

CDN.

 

Jacek.

 

Ps. To ja mogę pisać, ale koledzy niech zdjęcia adekwatne wrzucają dobra , co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejne foteczki z wyprawy :swieca:

 

PS. Ciężko wybierać z ponad 700 :)

 


Kawiarenja ;-)

post-54539-imported-b062ce9c-891e-4d13-ad06-bc7c1099626e_thumb.jpg

 

W drodze na szczyt wydmy...

post-54539-imported-50f62d9b-d2dd-42f8-8e22-fdbc0eb3629a_thumb.jpg

 

Zdobywcy wydm

post-54539-imported-a4d20ed1-eb2d-4ee8-8264-233d4ef4058e_thumb.jpg

 

Napotkana niespodzianka :)

post-54539-imported-1d3f8797-06a0-4336-825e-d3e867d787f8_thumb.jpg

 

Wypoczynek po śniadanku

post-54539-imported-5dead466-1713-472e-9bc8-f3fd6541f991_thumb.jpg

 

Porcik w Rusne z "pływającym domem"

post-54539-imported-a6000b2a-53b2-45b1-ba28-8502abb79fce_thumb.jpg

 

Zachód słońca w Vente

post-54539-imported-ab7e1822-f4bd-4c8b-8ba8-753b0d656145_thumb.jpg

 

Zachód słońca w Vente (odsłona druga) :)

post-54539-imported-3e0456fb-eff2-4d18-83bc-d8b525b641a2_thumb.jpg

 

Molo Palaga

post-54539-imported-86bbbb03-2eb1-47b6-8825-794010c4acca_thumb.jpg

 

Zachód słońca nad morzem w Palandze

post-54539-imported-b67a77cf-5c8d-49dc-9693-3f58dcdd323e_thumb.jpg

 

Zbieranie się do drogi powrotniej :)

post-54539-imported-6f3f64ab-fdfb-465b-8895-bae46e07fd42_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.