Skocz do zawartości

Ogrzewanie Trumatic - wyskakuje bezpiecznik główny.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam problem z ogrzewaniem elektrycznym Trumatic. Mianowicie po włączeniu ogrzewania  230v na mocy grzałki 2000 oraz 1000 wyskakuje bezpiecznik główny prądu. Bezpiecznik nie wyskakuje od razu po włączeniu tylko po kilku chwilach kiedy delikatnie  nagrzeje się piecyk.  Ma to miejsce tylko przy ustawieniu mocy grzałki na dwa najwyższe stopnie mocy czyli 1000 i 2000. Przy ustawieniu mocy grzałki na 500 wszystko jest ok i piecyk działa bez problemu , nie wyrzuca bezpiecznika. Jak zwykle liczę na waszą pomoc, porady gdzie szukać przyczyny .

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam

 

IMG_20180302_110950.jpg

IMG_20180302_111005_1.jpg

IMG_20180302_110954.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerki nie odkryłem że jak za dużo prądu pobiera to wyskakują bezpieczniki czyli za duży pobór mocy a za mały bezpiecznik. Pierwsze co zaczął bym od wymiany bezpiecznika na taki sam jak jest teraz i sprawdził jeszcze raz czy wyskakuje. Jakiej mocy masz główny teraz bo na zdjęciu nic nie widać? Zrób próbę i weź grzejnik elektryczny taki domowy i włącz go do gniazdka czy też wyskakuje, sprawdź prawie każdy ma 2000W poboru mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. tylko tak sie zastanawiam czy gdyby był za duży pobór prądu to nie wyrzucałoby bezpiecznika od razu po włączeniu. u mnie przez kilka chwil działa, nagrzewa do pewnego momentu i dopiero wyskakuje. Kilka dni temu podczas mrozów trochę bawiłem się w przyczepie i miałem podłączoną farelkę do gniazdka. chodziła bez problemów przez kilkadziesiąt minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się tylko dlaczego wyrzuca główny bezpiecznik. jestem pewny, że któryś z tych mniejszych odpowiada za za ogrzewanie, więc dlaczego najpierw nie wyrzuca mniejszego bezpiecznika tylko od razu główny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ten bezpiecznik to bezpiecznik różnicowoprądowy   jeśli on wyskakuje to znaczy że masz upływność (zwarcie ) pomiędzy ochronnym a neutralnym lub fazą .

Prościej rzecz biorąc sprawdził bym okablowanie w piecyku.

Prawdopodobnie masz trzy grzałki któraś jak się nagrzeje to powoduje upływność .

Różnicowoprądowy jest po to aby cię nie poraziło w przypadku przebicia do obudowy itp.

Może być wadliwy ten bezpiecznik ale mało prawdopodobne .Na pewno nie ma co wstawiać większego .

Ten jest oryginalny  jak sądzę .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Idąc tropem podsuniętym przez kolegę byry007 w celu sprawdzenia prawidłowego działania podłączyłem do instalacji dwa urządzenia o łącznej mocy prawie 3000W i bezpiecznik nie wyskakiwał więc mniemam że bezpiecznik główny jest ok. cały sprawdziłem również że bezpiecznikiem odpowiadającym za ogrzewanie przyczepy oraz gniazdka to jeden z mniejszych bezpieczników( pierwszy bezpiecznik zaraz za głównym) Cały czas nurtuje mnie pytanie dlaczego najpierw nie wyrzuca właśnie tego mniejszego bezpiecznika?? tylko od razu główny wyskakuje!! Może ktoś z kolegów o większych elektrycznych  zdolnościach postara mi się to wyjaśnić.

Ciągnąc dalej temat, idąc za radą drugiego z kolegów jutro postaram się sprawdzić instalację przy grzałkach . Jak dziś sprawdziłem,  za piecem gazowym umiejscowione są dwie grzałki. więc myślę ze jedna odpowiada za moc 500W a druga za 1000W i 2000W. Chociaż jak wcześniej stwierdziłem moje elektryczne zdolność są raczej podstawowe to postaram się obejrzeć instalację od grzałek. Być może znajdę jakąś anomalię w instalacji.

Niestety najpierw będę musiał zdemontować piecyk gazowy. Zawsze wydawało mi się to nie do ogarnięcia ale sprawdziłem   że  zamocowany jest tylko na kilku wkrętach które mocują podstawę do podłogi. I pewnie będę musiał odłączyć gaz od spodu przyczepy.

Może jakieś porady na co zwrócić uwagę ??

Pozdrawaiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj kolego podłączyć cepke bez uziemienia tj. bez bolca  tylko ostrożnie z dotykaniem i zobacz czy nie wyrzuca bezpiecznika .

Tak na marginesie bezpieczniki 16a i 10a to są bezpieczniki przeciążeniowe (jak jest większy pobór prądu oz znamionowego np.16a )to wtedy wyłączy.

A jak jest upływność lub zwarcie do ochronnego lub masy to wyłączy różnicowoprądowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Rozebralem piec. Okablowanie wydaje sie byc ok. Nie bylo żadnych przegrać . Nie grzaly się kable. Kiedy rozebralem grzalke chyba znalazłem problem. Pod grzalka sa dwa ,,czujniki,, tak mi sie wydaje. Od srodka podlaczone kabelkami na wsuwki. Jeden z nich prakrycznie sie rozpadl jak poruszalem wsuwkami. Czy to bedzie przyczyna wszystkich problemow. Jak dokladnie nazywaja sie te elementy? 

Załączam zdjecia.

Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam

15205001730901254744206.jpg

15205002031281867796770.jpg

1520500227941416806608.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w schemacie budowy i jeden to czujnik ograniczający temperaturę do 175 stopni C a drugi  kontrolujący temperaturę do 125. Uszkodzony jest ten drugi ale dla świętego spokoju zamówiłem jeden i drugi. Wymienię dwa i będzie spokój. Koszt dwóch 200 zł , niestety w tylko w Uk .

Mam nadzieję ze to załatwi sprawę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.