Skocz do zawartości

Pytanie o przetwornice


suderin

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To oczywiste że lepiej zagrzać na gazie no chyba nikt nie ma w tym wątpliwości. Z tym że autor nie chce wydawać większych pieniędzy. Co do pokazanej Trumy to faktycznie prawdziwa okazja wydać 1500 za nikompletny 20 letni sprzęt. Pewnie nawet bliżej 25 lat tej Trumie...
Chyba mnie źle zrozumiałeś. Na gazie to na kuchence gazowej. Jeździmy na dziko w kilka przyczepek. Wujek kupił agregat w tym celu. I żeby to nie było słychać i aby nie śmierdziało spalinami wynosił to do lasy stal i pilnował. Po pierwszym roku zrezygnował. Do ładowania kupił solara A wodę grzeje na kuchence.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że nie chcę wydać 1500 zł tak jak kolega wcześniej napisał na 25 letni sprzęt, gdzie już mam bojler sprawny ale ciut inny.

A co do agregatu polecanie agregatu za 3800 zł też uważam za grubą przesadę, ja rozumiem że posiadacie nowe przyczepki i wybierajac agregat za 3800 markowej firmy kontra agregat za 500 zł no name, ten pierwszy będzie lepszy, ale to nie znaczy od razu że ten drugi jest do dupy. Wszystko to jest sprawa kompromisów, miałem wcześniej agregat 1200W 4suw zakupiony nowy za 500 zł, i nie narzekałem, nie był dużo głośniejszy od tej Waszej Hondy, i prąd dostarczał.

Bardziej chodzi mi o taką sprawę, czy np zakupienie drugiego akumulatora o podobnej pojemności - obecny ma 120AH więc było by 2 x 120AH albo coś koło tego, nie rozwiązało by problemów ze sporadycznymi kąpielami. 

A do posiadaczy tego samego bojlerka Truma TT2, jak wygląda jego efektywność grzania? czy np po 15 minutach pracy grzałki można spokojnie się umyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, suderin napisał:

To że nie chcę wydać 1500 zł tak jak kolega wcześniej napisał na 25 letni sprzęt, gdzie już mam bojler sprawny ale ciut inny.

A co do agregatu polecanie agregatu za 3800 zł też uważam za grubą przesadę, ja rozumiem że posiadacie nowe przyczepki i wybierajac agregat za 3800 markowej firmy kontra agregat za 500 zł no name, ten pierwszy będzie lepszy, ale to nie znaczy od razu że ten drugi jest do dupy. Wszystko to jest sprawa kompromisów, miałem wcześniej agregat 1200W 4suw zakupiony nowy za 500 zł, i nie narzekałem, nie był dużo głośniejszy od tej Waszej Hondy, i prąd dostarczał.

Bardziej chodzi mi o taką sprawę, czy np zakupienie drugiego akumulatora o podobnej pojemności - obecny ma 120AH więc było by 2 x 120AH albo coś koło tego, nie rozwiązało by problemów ze sporadycznymi kąpielami. 

A do posiadaczy tego samego bojlerka Truma TT2, jak wygląda jego efektywność grzania? czy np po 15 minutach pracy grzałki można spokojnie się umyć?

15-20minut pracy spokojnie wystarczy na szybką kąpiel. Zresztą w przyczepie zawsze jest szybka z powodu ograniczenia w ilości dostępnej wody ;)

4 minuty temu, chris_66 napisał:

:lol:kuchenka.jpg.fbbbd107dc2403d3e724011fe4d5b82d.jpg

jeszcze na garnek wystarczy :rolleyes:

Wystarczy dokupić dużą balie i mamy rosyjską banie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 6.03.2018 o 07:56, suderin napisał:

, czy np zakupienie drugiego akumulatora o podobnej pojemności - obecny ma 120AH więc było by 2 x 120AH albo coś koło tego, nie rozwiązało by problemów ze sporadycznymi kąpielami. 

Obawiam się, że brniesz w ślepą uliczkę. Po pierwsze akumulatory żelowe mają inne pole eksploatacji niż akumulatory z elektrolitem ciekłym, tzn. Posiadają inne parametry techniczne zarówno w odniesieniu do prądów ładowania jak i rozładowywania. Błędne jest założenie poboru dużej mocy z jednego akumulatora żelowego. Zrobisz tak kilka razy i akumulator zakończy żywot (Zagotuje się i spuchnie).

Błędem jest też założenie, że kąpiel trwa 15 minut.. Owszem ale wcześniej trzeba wodę podgrzać... Bojler to nie piecyk przepływowy a magazyn ciepłej wody, która stanowi swego rodzaju bufor. Wpierw trzeba tą wodę z bufora nagrzac. Im większa jest jego pojemność, tym więcej czasu potrwa podgrzanie wody.

Kolejny błąd to zbyt mała moc ładowania w stosunku do pojemności dwóch akumulatorów... Możesz zapomnieć, że naladujesz skutecznie akumulatory.. Zatem musisz zwiększyć moc ładowania.. 

 Czy jest sens? 

Wg mnie, w warunkach na dziko najwygodniej będzie podgrzewać wodę bojlerem gazowym, a w przypadku braku takiej możliwości w garnku i mieszać w małej beczce (ok 20 litrów). Wlewamy 3 litry wrzątku do ok 10 litrów wody zimnej i metodą prób i błędów dojdziesz do wprawy jak mieszać ją do temp. żądanej.  zanurzasz w beczce zestaw prysznicowy 12V dc z pompką zanurzeniową i panel PV poradzi sobie z pompką bez zajakniecia nawet w najgorszych warunkach oświetleniowych. 

Zapomnij o agregacie,  który jest o tyle upierdliwy,  że wymaga większego zachodu niż podgrzanie wody w garnku..  Co więcej wymaga on paliwa! Za dużo zabawy a efekt ekonomicznie nieuzasadniony! Plus smród spalin, hałas i zabawa z obsługą.. 

Ps prysznic z pompką zanurzeniową znajdziesz w ofercie sklepów karavaningowych oraz na allegro. 

Daj znać, jak sobie poradziles z tym problemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy panel i grzałka powiedzmy 50W poradzą sobie z utrzymaniem temperatury zagrzanej już wody(na gazie)w miarę dobrze izolowanym zbiorniku ok.25 litrów?Można to jakoś z grubsza policzyć? Woda ok 40°C,powietrze ok.19°C(lato).:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.07.2018 o 21:39, GRAFKR napisał:

A czy panel i grzałka powiedzmy 50W poradzą sobie z utrzymaniem temperatury zagrzanej już wody(na gazie)w miarę dobrze izolowanym zbiorniku ok.25 litrów?Można to jakoś z grubsza policzyć? Woda ok 40°C,powietrze ok.19°C(lato).:hmm:

Z grubsza można policzyć. i wychodzi z obliczeń że grzałka 50W zasilana panelem w dobrze izolowanym zbiorniku 25l da radę albo nie da rady. No parametry wyjściowe dałeś takie że mi się kalkulator zapalił od liczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2018 o 02:03, fiter19 napisał:

Z grubsza można policzyć. i wychodzi z obliczeń że grzałka 50W zasilana panelem w dobrze izolowanym zbiorniku 25l da radę albo nie da rady. No parametry wyjściowe dałeś takie że mi się kalkulator zapalił od liczenia. 

Sory panel 100W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m*Cw* ∆T=Q czyli:                                                                 Cw=∆Q/m∆T             

ΔQ – dostarczone ciepło,
m – masa ciała,
ΔT – różnica temperatur.

mnożysz masę, ciepło właściwe i różnicę temperatur. 

Ciocia Wiki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.