Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatorów alternatorem.


Jaeck

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Bracia w niedoli kamperoświra.

Moja wiedza o elektryce jest raczej symboliczna i stąd mam dylemat. Na pokładzie mojego kurdupla (Peugeot Expert) mam dwa akumulatory; rozruchowy 80 Ah i użytkowy, głębokiego rozładowania 60Ah. W czasie jazdy alternator ładuje przemiennie oba za pomocą układu jak na załączniku 1  z przekaźnikiem 75 A. Fabrycznie mam zamontowany alternator 70 A w dobrym stanie. Czy warto i można  bez negatywnych konsekwencji zamienić go na np. 120 A. W czasie jazdy może być ew. zasilana lodówka sprężarkowa.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowania.

Jaeck

Schemat Bosch.jpg

Bosch.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja wymieniłem alternator 45A na 170...

Pamiętaj o wymianie przewodów i podzespołów, jak wymienisz alternator...

Ten aku w zabudowie to kwasówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości to rozruch masz z aku fabrycznego a po rozruchu silnika i rozpoczęciu ładowania załącza się przekaźnik i zaczyna ładować również dodatkowy aku. Masz oba aku ładowane jednocześnie w trakcie jazdy -układ prosty i skuteczny.
Możesz zmienić alternator na mocniejszy bez żadnego ryzyka. Pamiętaj o trochę grubszych kablach między alt i aku i dobrej masie.

Wysłane z mojego Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świetnie - jestem bardzo zobowiązany za pomoc. Przewody są bardzo grube, bo dodatkowo jest podłączenie do ładowania postojowego z sieci, a połączenia z masą zrobiłem na śrubach miedzianych i plecionce. Natomiast nie bardzo mogę pojąć, jak się odbywa odłączenie aku, który akurat się naładował: poprzez przekaźnik i regler? Przy okazji jeszcze zapytam, czy podczas ładowania sieciowego na postoju aku pokładowego, ładuje się też rozruchowy? Kiedyś mierzyłem i chyba raczej nie. Załączam schemat prostownika.

Prostownik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, chris_66 napisał:

oba aku ładują się cały czas , nie masz odłączania w trakcie jazdy 

ładowanie obu aku na postoju - musiałbyś jakoś włączać ten przekażnik który łączy aku do ładowania podczas jazdy 

A ja właśnie miałem tak zrobione w swoim starym kamperze, mogłem włączyć i wyłączyć w czasie jazdy ładowanie obojętnie którego akumulatora, dorobiłem wyświetlacze napięcia i miałem pełną kontrolę nad akumulatorami. To było doskonałe rozwiązanie :)

SAM_3203.JPG

SAM_3207.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobić i przerobić można wszystko.

Ja miałem ładowanie obu przy jeździe i tego z zabudowy na postoju.

I jeden woltomierz.

Wybór ładowania przy jeździe IMO jest bez sensu. Podobnie jak dwa mierniki.

 

Wysłane z mojego Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, chris_66 napisał:

Wybór ładowania przy jeździe IMO jest bez sensu. Podobnie jak dwa mierniki.

i tu się bardzo mocno mylisz.To było doskonałe rozwiązanie. na ogól bateria auta nie była praktycznie wcale  wyczerpana - z baterią pokładową było już gorzej, wiadomo przez wieczór się zawsze sporo zużyło. Rano człowiek jak ruszał w podróż miał zawsze możliwość wyboru. Jeżeli nie jechałem daleko tylko kawałek to po uruchomieniu silnika natychmiast wyłączałem ładowanie aku auta i bateria pokładowa ładowała się pełną parą.Przejeżdżałem kawałek i była w pełni naładowana,.Mogłem zajechać na kemping i znowu stać spokojnie.Oczywiście jak jechałem dalej to spokojnie mogło chodzić ładowanie obu akumulatorów na raz.Miałem zamontowane światła dzienne, więc w czasie jazdy nie obciążałem zbytnio aku auta.Pełna kontrola jest doskonałą rzeczą, podobnie jak dwa mierniki .Zawsze człowiek widzi co i gdzie się dzieje i jak mocne są obydwa akumulatory.Grosze to kosztuje, więc dlaczego nie mieć i dlaczego to niby jest bez sensu, bo nie rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też bzdura - gdy alternator pracuje (chyba że jest 450W ;) ) to jak są oba podpięte to się ładnie naładują oba...

Ja mam oryginalny voltomierz Dethleffsa z funkcją włączenia dla aku 1 lub 2...

deska.jpg

Jednak ja wywaliłem prawie cały mój energoblok (niestety ciut starawa technologia, a jednak coś tam poszedł świat do przodu), między innymi zastosowałem separator Cyrixa-CT oraz elektroniczną ładowarkę do akumulatora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



i tu się bardzo mocno mylisz................ niby jest bez sensu, bo nie rozumiem?


Miałem woltomierz jeden,przełączany -użyty chyba ze dwa razy bo więcej nie miałem potrzeby, prądu nie zabrakło mi nigdy, a używałem go sporo.
Dlatego napisałem że wszystko można sobie zrobić jak ktoś chce, ale nie wszystko ma sens.
Największy sens jest założyć zabezpieczenie przed zbyt głębokim rozładowaniem aku.

A tak na marginesie, jak miałeś rozwiązane przełączanie ładowania aku?

Wysłane z mojego Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, chris_66 napisał:

A tak na marginesie, jak miałeś rozwiązane przełączanie ładowania aku?

Powiem szczerze, że nie wiem - tak już kampera kupiłem, ja mu tylko dołożyłem wyświetlacze napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.