Skocz do zawartości

Jak przerobiłem duńską instalację gazową w hobby 440 z 2004 roku


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 Po przeczytaniu kilku ważnych wątków na forum, po zadaniu kilku pytań oraz po zebraniu wielu pomocnych podpowiedzi z forum:

 

udało mi się przerobić instalację gazową duńską:

Dunska_butla.thumb.jpg.bbf988644b99b6af8d4a4b4d28cfb05d.jpg

5a90543c93fa9_przylaczedunskie.thumb.jpg.69b985da3f19fdb5f519dae1afd1e8a3.jpg

 

Na naszą:

5a905471a292e_instalacjapolska.thumb.jpg.4736eba8b6cd30305e149e7c840cb775.jpg

 

 

Potrzebne materiały:

  • Adapter Quick-on 27 mm TYP 513, ja kupiłem tutaj

  • Reduktor EN61 30 mbar, cemping, ja kupiłem tutaj

  • Wąż RVS8 x 1/4LH, ja kupiłem taki

adapter_reduktor_waz.thumb.jpg.80062c054709754d95055684d34f40db.jpg

 

Potrzebne narzędzia:

  • WD 40 lub inny preparat penetrujący

  • Klucze płaskie 17 i 14

  • nóż, sekator do przecięcia kabla

 

Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych materiałów, zabrałem się do pracy.

 

  1. Odkręcenie poprzedniego przyłącza. Aby łatwiej było połączenie odkręcić, zrobiłem dwie rzeczy:

    1. odciąłem istniejący wąż

    2. przyłącze na śrubunku popsikałem preparatem penetrującym WD40.

obcieta_koncowka.thumb.jpg.ccc1ed05f825c8ce0aa4b6714021c8bd.jpg

 

  1. Po kilkunastu minutach od popsikania, wziąłem dwa klucze płaskie i nie wiedząc co z tego wyjdzie podjąłem próbę odkręcenia śrubunku. Za pierwszym razem nie udało mi się odkręcić, więc już zacząłem się bać, że może się nie udać. Podjąłem drugą próbę, ścisnąłem klucze i … udało się :). Dla osób, które miałyby problemy z rodzajem gwintu i zastanawiały się w jakim kierunku odkręcić połączenie, to w sytuacji jak na zdjęciu, aby odkręcić łącze, klucz numer 17 powinien iść “w dół”, w kierunku klucza 14. Oczywiście klucz nr 14, w kierunku przeciwnym. Pierwszy opór był spory, ale po jego pokonaniu, odkręcenie nie było już trudne.

klucze.thumb.jpg.da3ba59a34319d890545998230431184.jpg

 

  1. Po odkręceniu wyczyściłem “beczułkę” po stronie instalacji przyczepy i zabrałem się za przykręcenie nowego węża. Tak jak napisałem poniżej, nie zastosowałem specjalnego smaru, bo nie udało mi się go zakupić. Oczywiście nie wykorzystałem ani beczułki ani śrubunku z nowego węża, wykorzystałem poprzednie. Całość ścisnąłem dosyć solidnie (niestety zrobiłem to na czucie, bez korzystania ze specjalistycznych kluczy).

beczulka.thumb.jpg.25194772153a1494de0422f9c31f8f87.jpg

nowy_waz.thumb.jpg.0623bfa5796d9bd6490f7cfb60fe1ddf.jpg

 

  1. Na koniec zdemontowałem starą butlę (z którą za bardzo nie wiem co zrobić, to jest 5kg duńska butla, której raczej u nas się nie naładuje gazem?) i założyłem butle nano, podpiąłem adapter i zrobiłem test na kuchence.

nowe_przylacze.thumb.jpg.b050d978484064d13a9ccb0cbe1035fa.jpg

 

  1. Kolejny krok to sprawdzenie szczelności instalacji, co planuję zrobić na wiosnę.

 

 

Czego nie zrobiłem:

  • w jednym z postów napisane było, aby połączenie węża do instalacji przyczepy: “smarujesz baaardzo delikatnie beczułkę smarem (najlepiej "gazowym") i skręcasz dostatecznie mocno połączenie”

  • Ponieważ nie udało mi się zakupić takiego smaru, nie zastosowałem go. Mam nadzieje, że mimo to połączenie jest szczelnie. Będę to chciał sprawdzić wykonując test szczelności instalacji gazowej.

 

Mam nadzieję, że ta relacja pomoże innym w przyszłości, tak jak mi pomogły inne posty. Liczę także na komentarze, na temat tego czy zrobiłem to prawidłowo czy nie i co ewentualnie do wiosny powinienem poprawić, bo jak wiadomo z gazem zabawy nie ma.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 11 miesięcy temu...

Hej, sorki za mało konkretna odpiwiedź, tzn: nie wiem. Musiał byś sprawdzić maksymalne zużycia dla Twoich sprzętów (lodówka, piec, kuchenka) i dodać razem. Jak Ci wyjdzie mniej niż 1,2 to wystarczy, jeżeli więcej, to w skrajnych sytuacjach może być za mało. Najlepiej dobrać przepływ co najmniej taki, jaki miałeś w oryginalnym reduktorze. Cićnienie powinno być takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.