Skocz do zawartości

Jak i gdzie nocować podróżując kamperem... poradnik dla początkujących


motorhomepl

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiemy jak często zaglądają tu na forum początkujący miłośnicy podróżowania kamperami. Zakładamy jednak, że dość często :)

Zatem może komuś się przyda. Krótki poradnik o tym gdzie i jak nocować w podróży kamperem i jak to robić zgodnie z obowiązującymi przepisami.

https://www.motorhome.pl/gdzie-nocowac/

 

PS - jeśli coś ważnego pominęliśmy, poprosimy o informację. Uaktualnimy artykuł :)

PS2 - jeśli zły dział, prosimy admina o przeniesienie.

Edytowane przez motorhomepl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałbym tylko 1 zastrzeżenie - przy Francji i Belgii i sformułowaniu - aires de servisse - bo bardzo często o ile nie praktycznie w każdym przypadku oznacza tylko i wyłącznie parking z zapleczem sanitarnym przy drodze, przy wyszukiwaniu w google maps dodatkowo polecałbym dopisać bądź tylko w pisać camping car/motorhome parking lub po polsku plac kempingowy.

W Belgii czy Francji często przy tzw. trasach tranzytowych nawet w miastach są specjalne parkingi właśnie tylko dla kamperów czy aut z przyczepami - znak drogowy z symbolem kampera jak na okładce takiego przewodnika lub jak widać w tle po prawej stronie książki - w FR i BE wtedy można stawać spokojnie. Są tam zazwyczaj miejsca do zrzutu i dobrania wody, czasami nawet do podłączenia się kablem.  

Podobny obraz

Na mapach google wygląda to mniej więcej tak: (w street view nie ma jeszcze zaktualizowanego, ale jest od kilku lat - stałem weekend na tym większym parkingu przy parkingu dla kamperów)camperparking.thumb.png.07cb9f9d62335b25dae239d3fedead93.pngda to mniej więcej tak:


P.S. nie jeździłem kamperem, bo takiego nie mam (w planach na za ileś tam lat lub w przyszłym życiu ;)  ), a z przyczepą tylko po PL, ale takie mam obserwacje z prawie 10 lat jazdy po calej Europie autem innym niż kamper, chociaż czułem się jakbym był na wczasach cały rok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mapami Google bywa różnie. Po wpisaniu w wyszukiwarce "Plac kempingowy w pobliżu Hombourg-Haut" nic nam nie znajduje. Dopiero na słowo kluczowe "camperparking" pojawia się wskazane powyżej miejsce. Z drugiej strony to fakt, że "aires de servisse" zwraca głównie punkty obsługi kamperów na stacjach benzynowych. Dlatego właśnie szukanie na mapach Googla jest niewystarczające. Wprawdzie Francja była dla nas do tej pory tylko krajem tranzytowym, jednak z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdzają się tu park4night i campercontact.com.

Ale dziękujemy za cenne spostrzeżenie. Przyjrzymy się temu dokładniej i skorygujemy w tekście.

image.png.9491ccbdf17aa721de70581b506d2377.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatny temat  ale przede wszystkim dla podróżujących kamperem.
Może by poszerzyć temat o podróżowanie przyczepą??  Te  dwie opcje jednak trochę się różnią. 
Trzeba się próbować adaptować do konkretnego miejsca i będzie dobrze, niektóre miejsca dla kamperów nie tolerują przyczep, trzeba kombinować

Wysłane z mojego Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, bozka said:

Bardzo przydatny temat  ale przede wszystkim dla podróżujących kamperem.

Może by poszerzyć temat o podróżowanie przyczepą??  Te  dwie opcje jednak trochę się różnią. 

Niestety, nigdy nie  podróżowaliśmy z przyczepą i nie mamy żadnych doświadczeń. Nie posiadamy też przyczep w ofercie wypożyczalni i nie możemy poprosić klientów o wsparcie :)

Może kiedyś... gdy przyjedzie nam do głowy rozszerzyć ofertę w tym kierunku... Kto wie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, chris_66 napisał:

Trzeba się próbować adaptować do konkretnego miejsca i będzie dobrze, niektóre miejsca dla kamperów nie tolerują przyczep, trzeba kombinować emoji846.png


 

Bardzo nietolerują...

Tak też robimy a najlepiej na zupełnego dzikusa ale nie zawsze się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat nas zaintrygował i od wczoraj próbujemy znaleźć w sieci portale podobne do park4night czy campercontact, ale dedykowane przyczepom. Okazuje się, że nie jest to takie proste. Rzeczywiście, o wiele łatwiej poszukać parkingi dla kamperów niż takie, na których można przenocować w przyczepie... :unsure: - przynajmniej, jeśli chodzi o Europę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

A wiecie, że odmowa zaparkowania przyczepy w miejscu dla kamperów to dyskryminacja i raczej można szybko "obsluge" do pionu postawić...

 

oczywiście zestaw może być policzony x2 bo jednak 2 miejsca zajmuje ale odmowa to już ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi bardziej o ilość miejsca - przeciętny kamper zajmuje 6,7 metrów i ma szansę wmanewrować w wiele miejsc, przeciętne autko z przyczepką - co najmniej 10 metrów. 
No i jeszcze większość camper-parków jakie widziałem jest automatyczna, więc ciężko było by się kłócić z parkomatem / bramką. Ale możesz spróbować ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że odmowa zaparkowania przyczepy w miejscu dla kamperów to dyskryminacja i raczej można szybko "obsluge" do pionu postawić...

 

oczywiście zestaw może być policzony x2 bo jednak 2 miejsca zajmuje ale odmowa to już ... 

 

Oczywiście. Masz duże szanse na wygranie sprawy w Strasburgu ??

Obsługa robi swoje, często jest automat i szlaban, on rzaczywiscie staje do pionu.

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Bad Muskau udało mi się, wytłumaczyć obsłudze i bez problemu zaparkowałem zajmując 2 miejsca.

Było mnóstwo kamperów i jedynie nasz zestaw :)

 

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.