Skocz do zawartości

Skoda Karoq


mac

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, to bardzo zwinny samochód, przyjemny w prowadzeniu, we wnętrzu nie ma problemu z miejscem mimo moich słusznych gabarytów :D. Zawieszenie dość sztywne ale sprężyste, dzięki czemu nie buja się zbytnio na zakrętach w porównaniu do innych SUV-ów, chociaż oczywiście z uwagi na wyżej położony punkt ciężkości jest inaczej niż w osobówce. Bagażnik spokojnie wystarcza na większe zakupy.

Co do holowania - celujesz w diesla, ja mam benzynę. Różnica między 1,4 150KM a 2,0 dieslem 150 KM wynosiła jakieś 20 tys. z haczykiem, bo diesel był oferowany tylko z napędem 4x4. Jeśli jednak nie masz większych ograniczeń finansowych to bierz z napędem - zawsze jest to większy komfort przy ruszaniu pod strome wzniesienia czy większym błocie. Ja zrobiłem z przyczepą ponad 5 tys. kilometrów, i zarówno wyjazdy na południe Europy (Chorwacja), jak i w kraju nie zrobiły na nim większego wrażenia. Elektryczny hak to wygoda, dzięki fabrycznej instalacji wyświetlacz informuje jeśli są problemy np. z oświetleniem przyczepy, fajna jest też kamera cofania, bo bez problemu podhaczasz się sam pod przyczepę.

Zużycie paliwa w codziennej jeździe to około 6l/100km, z przyczepą do 12-tu i pewnie w dieslu wartości będą podobne. Zwłaszcza przy napędzie na obie osie.

Plusem są też światła LED-owe.

P.S. Tak, wiem. Lepsze byłoby V6 :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 192cm i nikt za mną nie narzekał. Myślę, że porównanie z Octavią jest dość trafne, bo już np. w Leonie żona za mną miała ciasno, a w Atece luz.

Diesel z napędem będzie rewelacyjny do ciągnięcia przyczepy i do jazdy na co dzień. Oczywiście jeśli nie robisz dziennie 3km do pracy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Walt napisał:

Elektryczny hak to wygoda, dzięki fabrycznej instalacji wyświetlacz informuje jeśli są problemy np. z oświetleniem przyczepy, fajna jest też kamera cofania, bo bez problemu podhaczasz się sam pod przyczepę.

Zużycie paliwa w codziennej jeździe to około 6l/100km, z przyczepą do 12-tu i pewnie w dieslu wartości będą podobne. Zwłaszcza przy napędzie na obie osie.

P.S. Tak, wiem. Lepsze byłoby V6 :D

Spoko, że daje radę ja akurat wierzę w 100% i nie będę pisał "bierz V6".

Przy fabrycznym haku (opcja fabryczna) jeśli do tego masz fabryczny alarm, sprawdź, czy czasem nie jest hak podpięty pod alarm, w grupie VAGa to możliwe. Wtedy jak masz przyczepę zapiętą, i wykrytą przez sterownik (tzn. po jeździe z cepą lub co najmniej po odpaleniu auta na chwilę przy zapiętej i podłączonej przyczepie), po zamknięciu samochodu z uzbrojeniem alarmu, odpięcie wtyku przyczepy powinno wyzwolić alarm. To jeszcze jeden plus fabrycznego haka, ale zobacz w instrukcji/sprawdź czy to u Ciebie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze a propos kamery cofania, zwykłe czujniki parkowania w grupie VAG (w seacie chyba też) działają b. precyzyjnie, i dają dobrą orientację.  Bez przyczepy w 100% wystarczają mi na co dzień, widzą cienkie słupki, itp., wskazania są naprawdę miarodajne i dokładne, i z przodu, i z tyłu. 

Dalej 1.4TSI będzie u nas holownikiem (co prawda, nie w atece), a niestety zauważyłem, że sprzęgło przy 1.4tsi w razie zjechania z asfaltu/betonu w teren przygodny lub pojawienia się pochyłości pod którą cepę trzeba podepchnąć - nie do końca daje radę przy cofaniu. Łatwo zrywa, potrafi mieć uślizgi, aż po dym. Podejrzewam mechanizm samoczynnej regulacji (SAC/XTend), że przez swoją konstrukcję płata figle (duże siły w kierunku przeciwnym do kierunku napinania). Jeździłem różnymi samochodami, z różnymi przyczepami, i tu jestem zaskoczony, nawet ze sporo lżejszą towarówką bez hamulca jest odczuwalne to samo (jakby sprzęgło nie do końca dawało radę na wstecznym). Do przodu - bez zastrzeżeń, idzie jak burza.

Ostatnio kupując nowy samochód, przez chwilę żałowałem właśnie tego że kamery nie ma (i nie można już było domówić).  Kamera miałaby być właśnie do podpinania się pod cepę, ale po fakcie, na spokojnie, doszedłem do wniosku, że kamera pomoże tylko przez chwilę (samo podpinanie), i nie rozwiąże ani w/w problemu przy cofaniu (tylko ten jeden wykrot tyłem będę musiał pokonać wiele razy w tym roku), ani tego, że przy ustawianiu/przesuwaniu asysta drugiej osoby jest potrzebna, i że niestety trzeba to zrobić w części ręcznie (podpiętą nie zrobi się 180 st. praktycznie w miejscu, z kolei jako "dyszlowy" nie widzę czy tył w coś nie wyrżnie).

Kamera to ok. 50% kosztów movera. Założę mover i wtedy zawsze sam ogarnę podczepianie i ustawianie cepy, odstawienie jej po powrocie na podwórku (tj. obrót 180 stopni, plus podjechanie na jej miejsce), plus właśnie takie niespodzianki "terenowe".

W czasach, kiedy za parę złotych każdy może sobie założyć jako-taką kamerę, cepa na pilota jest lepszym bajerem. Powiedzmy, że na drugą połowę movera, zaciągnę kredyt w ramach środków niechybnie potrzebnych na przedwczesną wymianę sprzęgła, kręgarza i olfen dla operatora dyszla :) 

Na ten moment, przynajmniej takie są moje przemyślenia odnośnie sensu doposażania samochodu w fabryczną kamerę cofania pod kątem jazdy z przyczepą - w grupie VAG, jeśli są czujniki parkowania  - jest zbędna. Chyba lepiej tę kasę przeznaczyć na mover do przyczepy. No, chyba, że komuś marzy się posiadanie "Trailer Assista". 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.01.2018 o 20:59, czyś napisał:

Spoko, że daje radę ja akurat wierzę w 100% i nie będę pisał "bierz V6".

Przy fabrycznym haku (opcja fabryczna) jeśli do tego masz fabryczny alarm, sprawdź, czy czasem nie jest hak podpięty pod alarm, w grupie VAGa to możliwe. Wtedy jak masz przyczepę zapiętą, i wykrytą przez sterownik (tzn. po jeździe z cepą lub co najmniej po odpaleniu auta na chwilę przy zapiętej i podłączonej przyczepie), po zamknięciu samochodu z uzbrojeniem alarmu, odpięcie wtyku przyczepy powinno wyzwolić alarm. To jeszcze jeden plus fabrycznego haka, ale zobacz w instrukcji/sprawdź czy to u Ciebie działa.

Potwierdzam u mnie w Skodzie przy podpiętej przyczepie i zazbrojonym alarmie, przy odpięciu wtyczki przyczepy bez rozbrojeniu alarmu następuje jego wyzwolenie (zarówno światła jak i syrena)

dodatkowo przy fabrycznym haku na navigacji przy podpiętej przyczepie podczas cofania wyświetla się auto z przyczepą i odłączone są tylne czujniki cofania , skrzynia inaczej zmienia biegi (DSG) i ponoć inaczej pracuje ESP (ostatniej opcji jeszcze osobiście nie sprawdziłem :])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Suzu4x4 napisał:

Potwierdzam u mnie w Skodzie przy podpiętej przyczepie i zazbrojonym alarmie, przy odpięciu wtyczki przyczepy bez rozbrojeniu alarmu następuje jego wyzwolenie (zarówno światła jak i syrena)

dodatkowo przy fabrycznym haku na navigacji przy podpiętej przyczepie podczas cofania wyświetla się auto z przyczepą i odłączone są tylne czujniki cofania , skrzynia inaczej zmienia biegi (DSG) i ponoć inaczej pracuje ESP (ostatniej opcji jeszcze osobiście nie sprawdziłem :])

Dodatkowo fabryczna inastalacja informuje o wszystkich problemach z oświetleniem.. miałem taki przypadek, że po drodze zniknął stop w przyczepie. Nie wiedziałbym gdyby nie info z samochodu, przy okazji rozłączyło aktywny tempomat ;). Celowo, aby zmusić kierowcę do sprawdzenia stopu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dudek_t napisał:

Suzu, w jakim to aucie? U mnie DSG pracuje identycznie jak bez przyczepy i o jeździe w trybie D trzeba zapomnieć. Tylko S z przyczepą.

Ewentualnie tryb ręcznej zmiany biegów, np. Przy kierownicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dudek_t napisał:

Totalnie mi to nie podchodzi. Jakoś nie czuje manualnej zmiany w automacie. 

W skodzie mam manetki przy kierownicy, jest ok. Gorzej jak miałbym zmieniać drążkiem, który w vagu jest nieintuicyjny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.