Skocz do zawartości
BeeBee

Norwegia z przyczepa w sierpniu 2018

Rekomendowane odpowiedzi

KlAn
1 godzinę temu, BeeBee napisał:

super, dzieki za informacje. A co jezeli moj zestaw przekracza 3,5T? Ja mam 2505 DMC holownik + 1200 cepa. musze koniecznie poczytac na stronie autopass.
My raczej nie planujemy jechac bardzo daleko na polnoc, ale tak jak pisalem musze to wszystko teraz zaplanowac i przeliczyc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Z tego co widze na stronie autopass, to DMC dotyczy pojazdu, a nie zestawu (nie tak jak w PL :( . Wiec faktycznie zarejestruje sie i bede mial temat z glowy.

Nie ma znaczenia waga zestawu, placisz tylko za sam holownik, czyli do 3,5T

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
misiek535

@BeeBee

Tak zgadza sie , to jest DMC pojazdu !!! 

a co do promow, to tak kilka jest rozliczanych rowniez przez Autopass wiec spoko gdybys na nie trafil to pojdzie z tej przedplaty.

ale wiekszosc niestety trzeba zaplacic .

Kolega @Mandrol napisal ze raz zliczyli go za dlugosc, a raz za zestaw. Powiem tak,  to zalezy chyba od operatora, ktory obsuguje dana przeprawe to raz a dwa w okresie wakacyjnym zatrudniaja troche z ''lapanki'' i sam nie raz sie z nimi wyklocam, zwlasza z towarowka bo zestaw mam 9,6m a czasami wpisze mi powyzej 10m, wtedy jest wesolo (na pokladzie maja namalowane linie przerywana co 0,5m, ale nie staniesz na rowna z nia nigdy) i wtedy wyciagam z drzwi metrowke i jest zwala. Starzy pracownicy wiedza o co chodzi ale mlodego ambitnego to trzeba przeczolgac :)  (najlepiej samemu mu powiedziec co i jak i wtedy nie wnika co komu za ile) Na przykladzie tego co jest tu u mnie, a ze mieszkamy na wyspie to praktycznie dwa razy dziennie prom :)  to tak, w pliku zalacznika jest obowiazujacy cennik ale to sa dlugosci pojazdow, natomiast przyczepy sa w regulaminie pkt 1.4 

Kjøretøy over 6 meter og tilhenger takstberegnes som ett kjøretøy, dvs. kjøretøyets samlede lengde bestemmer takstgruppen. Kjøretøy under 3501 kg og tilhenger betaler enkel takst dersom kjøretøy og tilhenger samlet er under 6 m. Kjøretøy under 3501 kg og som er under 6 m betaler to ganger takst for kjøretøy dersom kjøretøy og tilhenger samlet er under 10 m. Dersom samlet lengde er over 10 m, betales tre ganger takst. Elektriske kjøretøy med drivstoffkode 5 og hydrogenkjøretøy med drivstoffkode 6 i vognkortet som drar tilhenger, takseres også etter dette prinsippet. Ved bruk av rabattkort betales hhv. det dobbelte/tredobbelte av rabattert takst.

A po ludzku : Pojazd powyzej 6m z przyczepa liczy sie wg tabeli, ale to chyba nie dotyczy Ciebie bo Twoj holownik jest krotszy. 

1. Pojazd do 3,5t i przyczepa jesli zestaw jest do 6m placi normalna stawke czyli jak za pojazd do 6m 
  2. Pojazd do 3,5t i przyczepa jesli zestaw jest do 10 m placi podwojna stawke jak za pojazd do 6m
  3. Pojazd do 3,5t i przyczepa jesli zestaw jest powyzej 10m placi podtrojna stawke jak za pojazd do 6m

Dalej to elektryki i wodor....

W kazdym z trzech punktow sam holownik nie moze byc dluzszy niz 6m !!! Wychodzi z tego ze jest taniej niz gdyby kasowali wg tabeli. 

W kazdej oplacie jest zawarta oplata za kierowce, za kolejne osoby jest oplata dodatkowa, dzieci i emeryci -znizka

i zapomnielismy jeszcze o jednym- tunele!!! Tu tak samo czesc jest bezplatnych , czesc obsluguje Autopass ale czesc jest platnych i tu tez, raz sie placi tylko za sztuke a czasami za sztuke i pasazerow :) 

Mamy nadzieje, ze to Cie nie przerazilo - to tylko tak strasznie wyglada - generalnie nie jest tak zle i z wyprawy ''bedziesz Pan zadowolony'' 

Riksregulativ for ferjetakster 2018.pdf

Takstar i Fjord1 for 2018.pdf

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol
16 godzin temu, misiek535 napisał:

i zapomnielismy jeszcze o jednym- tunele!!! Tu tak samo czesc jest bezplatnych , czesc obsluguje Autopass ale czesc jest platnych i tu tez, raz sie placi tylko za sztuke a czasami za sztuke i pasazerow :) 

Hmm, my kilka/kilkanaście tunelów przejechaliśmy i na żadnym nie chcieli od nas haraczu;) A może ściągnęło automatycznie z Autopass?

Wracając jeszcze do promów- moi norwescy koledzy w 2013/2014 roku mówili mi, że u jednego operatora promów opłacało się kupić bilet w stylu karnetu, bodajże to było 3000NOK, może 3500NOK wtedy i pojedynczy przejazd wychodził dużo taniej (dla przykładu prom z Senji na Andoyę- 1753NOK, prom z Moskenes do Bodo- 1652NOK więc karnet byłby już spłacony a to tylko 2 z naszych wszystkich 17 promów, za które daliśmy w sumie ok. 8000NOK). Ale niestety w Norwegii jest kilka przewoźników i to miałoby sens gdybyś obracał się tylko w regionie, gdzie pływa jeden operator. Niemniej jednak sprawdź to sobie; jeśli dobrze pamiętam był to Fjord1 a tu jest chyba to info ale niestety tylko po norwesku: http://www.fjord1.no/eng/ferry/ferry-tickets/storbrukarkort

16 godzin temu, misiek535 napisał:

... i z wyprawy ''bedziesz Pan zadowolony'' 

Jeśli pogoda Ci dopisze tak samo jak i nam w 2014 roku podczas "lata stulecia" to "będziesz Pan MEGA zadowolony":)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11thebest

Norwegia ohhhhhhh :rolleyes::rolleyes:

filmik z tego forum oglądnięty przeze mnie parę razy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Andrzej7777

Dorzucę tylko, że z autopass (boksem ) jest 10% rabatu tylko trzeba wybrać odcinki, na których się będzie przejeżdżać, co można zrobić przez internet. Na niektóre promy nie trzeba kupowac biletu tylko nabija na boksa . Np. Prom horten - moss

Sent fra min SM-G870F via Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BeeBee

wyjazd coraz bliżej, a mi przychodza nowe pytania. Ile gazu (czy jedna butla 10kg wystarczy) do tej Norwegi zabrać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
TomekKnaus

.... do użytkowania typu - gotowanie .... włączenie ogrzewania na wieczór .... w zupełności wystarczy ... (jedna butla przy takim użytkowaniu to potrafi na cały sezon starczyć)

... no chyba że masz zamiar "dzikusować" -  mieć włączoną lodówkę na gazie + ogrzewanie na okrągło - to nie staczy :-( ...

TOM

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
misiek535
Napisano (edytowane)

Hej @BeeBee 

Moje doswiadczenie co do samego karawaningu jest jeszcze niewielkie, tym bardziej jesli chodzi o ilosci gazu, ale gdybys mial problem z gazem i gdy twoja trasa bedzie przebiegala gdzies kolo mnie to moge cie poratowac. Mam pelnego ''polskiego'' kompozyta z BP, albo moge pozyczyc Ci miejscowa butle z szybkozlaczka, a zwrocilbys mi w Szczecinie. Takze nie ma problemu. A tak w ogole to moglbys sie juz pochwalic swoja trasa tzn co zaplanowales i co chcecie zobaczyc ?

Pozdrawiamm

Edytowane przez misiek535
blad wyrazowy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

@BeeBee, podzielam słowa Tomka. Nam na 43 dni wystarczyła jedna duża butla ale tylko gotowanie i kilka dni na dziko z lodówką na gazie. Grzania nie zapodawaliśmy no bo jak można grzać jak na dworze 32 C;)

IMG_8386.thumb.JPG.78f41cb09ce033eec55ff90ee2650910.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
KlAn

Takie temperatury to tutaj występują raz na dziesięć lat :P

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

Moi Norwedzy gratulowali nam pogody podczas naszej wyprawy bo lato 2014 roku były najcieplejszym od 114 lat;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
BeeBee

mam nadzieje, ze tegoroczny sierpień nie bedzie najzimniejszy od 114 lat ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
KlAn
48 minut temu, BeeBee napisał:

Pamiętaj, że w Norwegii nie ma złej pogody są tylko złe ubrania, więc na wszelki wypadek kalesonki możesz zabrać :lol:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Magda Pawłowicz
1 godzinę temu, KlAn napisał:

Pamiętaj, że w Norwegii nie ma złej pogody są tylko złe ubrania, więc na wszelki wypadek kalesonki możesz zabrać :lol:

Dokładnie... w  lipcu 2016 bywały dni słoneczne i ciepłe ale i tak zimne i wietrzne, że przydałyby się ubrania, które w Polsce ubieram na zimę...więc w tym roku na wszelki wypadek coś cieplejszego tez wezmę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mandrol

My też mieliśmy ciepłe kurtki, zimowe buty i ciepłe rajstopy dla naszych chłopców (wtedy 5 i 6 lat) i tylko raz ich użyliśmy podczas wizyty na Nordkappie, gdzie temperatura powietrza oscylowała w granicach 10-12 C.  Wiatr trochę chłodził ale i tak mieliśmy super pogodę;)

IMG_7201.thumb.JPG.8afc51ff3b820dcb7424f14394c7e187.JPG

8 godzin temu, BeeBee napisał:

Nie bądź taki pesymista!!! Będzie dobrze i ciepło chociaż nie tak jak w lipcu:P

Przychylam się do prośby @misiek535- masz już obczajoną trasę? Pochwal się!!!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi