Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Znak czasów?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartek0001

bartek0001

    Nowy

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 63 postów
  • SkądRadlin
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby Exellent Easy
  • Holownik:Nissan Navara

Napisano 11 styczeń 2018 - 15:43

 Znalezione w necie:

Mało kto o tym informował. Weszła nowa ustawa zmieniająca wymagania dotyczące oznakowania samochodów. 

Teraz, by udać się za granicę potrzebna na nowo będzie dawno zapomniana już naklejka "PL". Oznakowanie pojazdów do niedawna regulowało rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku, które mówiło, że "Jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak "PL", o którym mowa w § 19 ust. 1, spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest konieczne". Ustawy 1 i 2 brzmią: 

 

1. Na pojeździe zarejestrowanym w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, umieszcza się z tyłu na nadwoziu pojazdu znak z literami "PL". 
2. Znak "PL" może być umieszczony na tylnej szybie samochodu w prawym dolnym rogu, pod warunkiem że będzie zapewniona wystarczająca widoczność znaku i czytelność liter. 
3.Jeżeli na tablicy rejestracyjnej jest umieszczony znak "PL", o którym mowa w § 19 ust. 1, spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest konieczne 

Okazuje się, że 11 grudnia 2017 weszła ustawa z ramienia Ministra Infrastruktury i Budownictwa dotycząca rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych. Obecnie naklejkę "PL" podczas wyjazdu za granicę musi mieć każdy bez znaczenia czy mamy "PL" na tablicy rejestracyjnej. Tak brzmią nowe ustawy: 
1. Na pojeździe zarejestrowanym w Rzeczypospolitej Polskiej, który ma być używany w ruchu międzynarodowym, umieszcza się z tyłu na nadwoziu pojazdu znak z literami "PL". 
2. Znak "PL" może być umieszczony na tylnej szybie samochodu w prawym dolnym rogu, pod warunkiem że będzie zapewniona wystarczająca widoczność znaku i czytelność liter. 
Jasno widać, że zniknął zapis 3 o braku konieczności posiadania danej naklejki. 


Źródło: rmf24.pl 

 

  Czy trzeba będzie się stosować i kto to będzie kontrolował?



#2 jacek00

jacek00

    Ekspert karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4392 postów
  • SkądWarszawa
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 11 styczeń 2018 - 15:51

Wg mnie nic się nie zmieniło. Znak masz umieścić z tyłu na nadwoziu. I dopuszcza się umieszczenie znaku PL na tylnej szybie samochodu. Mowa o znaku a nie o naklejce. Znak PL na tablicy rejestracyjnej jest znakiem umieszczonym trwale z tyłu na nadwoziu. 

 

EDIT. Chociaż nie. Sprawdziłem, i w rozporządzeniu jest dokładnie opisany symbol znaku "PL". Tak więc napis PL na tablicy nie jest znakiem "PL" w rozumieniu tego rozporządzenia. Paranoja :D Oni chyba się szykują do wyjścia z UE :D


Użytkownik jacek00 edytował ten post 11 styczeń 2018 - 15:57


#3 jacekzoo

jacekzoo

    Ekspert karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4523 postów
  • Telefon:Zawsze przy sobie :)
  • SkądJelcz Laskowice
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby 495 UFe Excellent Easy 02' 1350DMC
  • Holownik:C4 Grand Picasso 2.0HDI 150KM, ''16r., DMC 2250 na haku 1700

Napisano 11 styczeń 2018 - 15:51

Czyli można kontrolować dopiero za granicą, a zagraniczna policja nie ma uprawnień do weryfikacji polskich przepisów. Tak to widzę...

Polak Polakowi zazdrości nawet problemów...


#4 szahtior

szahtior

    Nowy

  • Użytkownicy
  • PipPip
  • 40 postów
  • SkądLegnica
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Qek Areo
  • Holownik:KIA Sportage Td

Napisano 11 styczeń 2018 - 17:38

https://autokult.pl/...uktury-wyjasnia



#5 lbuster

lbuster

    Miłośnik karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 309 postów
  • SkądLegionowo
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby 500 KMFE
  • Holownik:Mazda 6, Volvo V40

Napisano 11 styczeń 2018 - 20:00

Czyli jak chcesz jechać na południe Chorwacji to musisz ją mieć? 

 

"Taka naklejka jest wymagana przy wyjeździe poza terytorium Unii Europejskiej"



#6 jacek00

jacek00

    Ekspert karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4392 postów
  • SkądWarszawa
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 11 styczeń 2018 - 20:16

Czyli jak chcesz jechać na południe Chorwacji to musisz ją mieć?

"Taka naklejka jest wymagana przy wyjeździe poza terytorium Unii Europejskiej"

Czemu? Akurat Chorwacja jest w UE więc nie musisz. No chyba, że chcesz pchać się przez Bośnię

Użytkownik jacek00 edytował ten post 11 styczeń 2018 - 20:16


#7 Miodzio

Miodzio

    Ekspert karawaningu

  • Moderatorzy
  • 3039 postów
  • SkądGliwice
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Knaus Südwind 440 HT
  • Holownik:biały lub czerwony ;)

Napisano 11 styczeń 2018 - 21:23

Ale w wyjaśnieniu rzecznika napisano:

"Wątpliwości narastały, a kierowcy zaczęli obawiać się mandatów. Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa musiał więc wyjaśnić sytuację. Zasady stosowania oznaczeń PL się nie zmieniły. Taka naklejka jest wymagana przy wyjeździe poza terytorium Unii Europejskiej, do państw niebędących stroną Konwencji o ruchu drogowym (konwencji wiedeńskiej) oraz – tak jak wcześniej – dla pojazdów z czarnymi tablicami rejestracyjnymi."

 

A konwencję wiedeńską podpisała większość krajów europejskich.

Lista krajów: http://www.unece.org...RSS_RT1968.html



#8 lbuster

lbuster

    Miłośnik karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 309 postów
  • SkądLegionowo
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby 500 KMFE
  • Holownik:Mazda 6, Volvo V40

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:12

Czemu? Akurat Chorwacja jest w UE więc nie musisz. No chyba, że chcesz pchać się przez Bośnię

 

No żeby przejechać na południe to musisz ze 20 km przejechać przez Bośnię.

 

 

..., do państw niebędących stroną Konwencji o ruchu drogowym (konwencji wiedeńskiej) oraz – tak jak wcześniej – dla pojazdów z czarnymi tablicami rejestracyjnymi."

 

A konwencję wiedeńską podpisała większość krajów europejskich.

Lista krajów: http://www.unece.org...RSS_RT1968.html

 

No i tego nie doczytałem - dzięki.



#9 gusia-s

gusia-s

    Maniak karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2635 postów
  • Skąd*̡͌l̡*̡̡̡̡__|̲̲̲͡͡͡▫ ̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡__*̡͌l̡* ̴̡ı Przygody/Siedlce
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Knaus Azur 495 tf
  • Holownik:BMW

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:22

Czyli co do naklejki PL mamy już jasność ale skoro o nich mowa to warto pamiętać, że z kolei posiadanie naklejki obcego państwa na pojeździe zarejestrowanym w PL grozi mandatem co nam uświadomiono podczas jedynej w życiu kontroli jaką mieliśmy i to w drodze do Cro  :]

Tu o tym pisałam, gdyż zaczęło się od zupełnie innego zarzutu  :]

Takie naklejki jak wiadomo, często znajdują się na budkach ściągniętych zza naszej granicy. 



#10 jacek00

jacek00

    Ekspert karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4392 postów
  • SkądWarszawa
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:35

No żeby przejechać na południe to musisz ze 20 km przejechać przez Bośnię.

 

i.

 

Fakt! Zapomniałem o tym malutkim kawałeczku :)



#11 gusia-s

gusia-s

    Maniak karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2635 postów
  • Skąd*̡͌l̡*̡̡̡̡__|̲̲̲͡͡͡▫ ̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡__*̡͌l̡* ̴̡ı Przygody/Siedlce
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Knaus Azur 495 tf
  • Holownik:BMW

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:44

Czemu? Akurat Chorwacja jest w UE więc nie musisz. No chyba, że chcesz pchać się przez Bośnię

 

No żeby przejechać na południe to musisz ze 20 km przejechać przez Bośnię.

 

Fakt! Zapomniałem o tym malutkim kawałeczku :)

Ale Bośnia podpisała konwencję więc nie ma problemu, po drugie wrócili do budowy mostu i niedługo tranzyt będzie przez Peljesac - nie w tym sezonie oczywiście jeszcze.



#12 lbuster

lbuster

    Miłośnik karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 309 postów
  • SkądLegionowo
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby 500 KMFE
  • Holownik:Mazda 6, Volvo V40

Napisano 11 styczeń 2018 - 22:48

Takie naklejki jak wiadomo, często znajdują się na budkach ściągniętych zza naszej granicy. 

 

Aż sprawdziłem zdjęcia tyłeczka mojej budki, na szczęście mam tylko "100" na naklejce.



#13 MartiNBR

MartiNBR

    Sympatyk karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 133 postów
  • SkądBraniewo
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Tec Tm3
  • Holownik:Volvo V70 2,5 tdi

Napisano 12 styczeń 2018 - 16:08

Nie rozumiem, przecież to powinny być przepisy kraju do którego się wybieramy i to tam zostaniemy ewentualnie ukarani. Tak od wielu lat jest np. w Rosji. Ma być naklejka i już ale to jest przepis Rosjan bo niby przecież polskie prawo działa w Polsce...

#14 jacek00

jacek00

    Ekspert karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4392 postów
  • SkądWarszawa
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 12 styczeń 2018 - 18:02

Nie rozumiem, przecież to powinny być przepisy kraju do którego się wybieramy i to tam zostaniemy ewentualnie ukarani. Tak od wielu lat jest np. w Rosji. Ma być naklejka i już ale to jest przepis Rosjan bo niby przecież polskie prawo działa w Polsce...

 

Nie. Ciebie obowiązują przepisy dotyczące wyposażenia pojazdu w kraju rejestracji. Polska policja nie może ukarać np Niemca za brak gaśnicy, a niemiecka Polaka za brak apteczki.



#15 MartiNBR

MartiNBR

    Sympatyk karawaningu

  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 133 postów
  • SkądBraniewo
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Tec Tm3
  • Holownik:Volvo V70 2,5 tdi

Napisano 12 styczeń 2018 - 21:45

W takim razie polska policja ukarze mnie mandatem gdy będę podróżował po Rosji bez naklejki? Tam już dawno za to karano mimo że u nas nie było wymogu posiadania takiej naklejki. Kolejny absurd




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych