Skocz do zawartości

Równomierne ogrzanie wnętrza zimą


maar79

Rekomendowane odpowiedzi

Może doradzicie. 

Mam taki układ jak poniżej na obrazku.

Trumavent biegnie od pieca w dwie strony.

1) przez łazienkę, pod kuchnią i kończy się przy drzwiach wejściowych 

2) pod piętrusami, pod stołem i odgałęzia się pod kanapę i dalej w koło dużego łóżka. 

Przez święta i sylwestra nie było bardzo chłodno ale coś w tym roku nie mogę dojść do ładu z ogrzewaniem.

Piec jest zlokalizowany z tyłu przyczepy koło piętrowych łóżek. Ja śpię najbliżej dyszla. Jak w nocy temperatura z tyłu jest komfortowa to z przodu za zimno. Jak podkręcam moc pieca do 4-4,5 to z przodu ok ale zawodnik na piętrowym łóżku się gotuje.

W poprzednie zimy mrozy były zdecydowanie większe, dochodziło do -20 i nie pamietam żeby ten problem się pojawił. 

Możliwe że inaczej stoimy i więcej zimnego wiatru trafia w przód.

Nawiew ustawiałem na wszystkie możliwe opcje ale do ustawienia mocy na piecu do 3, rura z powietrzem jest ciepła do połowy przyczepy.

 

post-3200-0-48151000-1514903588_thumb.png

 

Przysłoniłem trochę czerpnię powietrza z zewnątrz która znajduje się w podłodze przy dyszlu pod dużym łóżkiem.

Jest trochę lepiej ale bez szału.

Przerabiał ktoś taki temat ?

Ostatecznie rozważam włożenie pod łóżko i odpalenie na średniej mocy takiego mini grzejnika olejowego na noc.

A może dodatkowa izolacja ściany oddzielającej środek od bakisty z butlami gazowymi?

 

post-3200-0-67996700-1514904708_thumb.jpg

 

 

 

Edytowane przez maar79 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poustawiaj odpowiednio wyloty nawiewu i będzie ok :ok:  chodzi o wystopniowanie wylotu powietrza, najbliżej pieca najmniej uchylona, najdalej otwarta na maxa Na takiej zasadzie jak kryzowanie grzejników w domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poustawiaj odpowiednio wyloty nawiewu i będzie ok :ok:  chodzi o wystopniowanie wylotu powietrza, najbliżej pieca najmniej uchylona, najdalej otwarta na maxa Na takiej zasadzie jak kryzowanie grzejników w domu ;)

już właśnie też kombinowałem tymi kółeczkami na wylotach

 

Z tyłu pieca, przy wyjściu z silnika nawiewu masz regulacje z możliwością nastawu na którą ze stron ma bardziej dmuchać. Jest to taka wajcha którą przesuwasz w lewo lub w prawo. Spróbuj tym wyregulować.

 

Faktycznie tu może być przyczyna, ten krótszy obieg który trafia pod kuchnię dmucha zdecydowanie mocniej niż drugi.

Dostęp do tej wajchy jest po zdjęciu obudowy czołowej pieca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp do tej wajchy jest po zdjęciu obudowy czołowej pieca ?

 

Witam!

Nie dostaniesz się od strony czołowej :nono:

Powinieneś zdjąć półkę meblową nad piecem (jeśli jest) i wsunąć rękę za piec (dolna część dmuchawy), jednak niektóre modele nie mają tej możliwości i nawet przy istniejącej komorze rozdzielacza, nadmuch jest ustawiony na stałe - musisz sprawdzić, jak jest u Ciebie.

Nie można też wykluczyć, że obwód nawiewu rozszczelnił się w którymś miejscu lub czymś zatkał (przygnieciona, załamana rura, mogła też zsunąć się z łącznika i to akurat w miejscu zabudowy, które nie jest od razu dostępne, może łącznik pod podłogą przyczepy w okolicy drzwi, jeśli jest itd.). Poza tym, co zostało już napisane, najlepiej sprawdzić cały nadmuch w miejscach, gdzie rury są zabudowane.

 

post-8228-0-41747800-1514922684_thumb.jpg

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam układ.

Sprawdż to o czym pisze Kristofer.   Zalep otwory w rurach rozprowadzających pod łóżkami piętrowymi - zostaw niektóre pod podkową i wszystkie pod francuskim łóżkiem. Zaklej również te w szafce kuchennej. W Sylwestra piec chodził na 2 a obydwie dmuchawy na minimum. Piec był chłodny a temperatura w cepce jednorodna około 20 stopni. Jak było zimniej piec chodził na 3. Dmuchawy chodziły na okrągło. Rankiem i wieczorem kiedy chodzimy boso uruchamiałem grzanie podłogowe. Przysłonięcie czerpni nic nie daje bo dmuchawa bierze powietrze przez piecyk . To obieg zamknięty.

Szukaj błędu w układzie rozprowadzającym ciepłe powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rura rozprowadzająca ciepło w stronę podkowy ma dziurki dopiero pod łóżkiem francuskim.

Wcześniej pod piętrowym i koło stołu jest pełna. W przyszłym tygodniu jadę w góry to będę szukał rozwiązania.

Dzięki za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.