Skocz do zawartości

zaczynam przygodę...


forscher

Rekomendowane odpowiedzi

No to wszystko już wiesz :) przegląd dodatkowy paredziesiąt zł, nowy dowód też jakoś tak

Napisałem do Knausa w Niemczech, zobaczymy co odpowiedzą co do kosztów bo 700 zł to sporo...

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 442
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

teraz to już kompletnie nie rozumiem

 

O ile podwyższanie było dla mnie zrozumiałe - w specyfikacji pojawilo sie okreslenie Zuladung, o tyle o obnizeniu w specyfikacji przyczepy nie ma ani słowa.

Wszyscy Ci mówią, że można bo można a Ty dalej swoje. Idź do delaera i zapytaj skoro nie wierzysz

Ktos z was obniżał DMC przyczepy?

Tak, ja! Już Ci powyżej pisałem jak to wygląda.

Mam Knausa 500 QDK i teoretycznie mógłbym podnieść do 1400 bo na tą chwilę mam tylko 170 kg ładowności wg dokumentów, cepy nie ważyłem. Jak można podnieść DMC i jaki to może być koszt?

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Jeśli konstrukcyknie jest taka możliwość i dealer/producent wystawi Ci kwit to nie powinno być problemu. Natomiast jeśli zwiększenie wagi wiązało się ze zmianami konstrukcyjnymi, tzn z wymianą osi to nie ma szans abyś podniósł DMC. Nawet jeśli wymienisz os. Prawo zabrania

Nie jest nic a nic. Wg instrukcji mogę ciągnąć 2600kg, wg dowodu 2400kg a wg przelicznika 1904kg.

Jednak powiem Wam szczerze że nie będę zwracał na niego uwagi. Rozmawiałem z kilkoma, jak to ładnie nazywacie na forum, papugami i wcale nie jest oczywiste że spotkają nas wszystkie plagi egipskie po incydencie.

Po jakim incydencie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do Knausa w Niemczech, zobaczymy co odpowiedzą co do kosztów bo 700 zł to sporo...

 

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

 

Ja nie obniżałem tylko podwyższałem DMC w moim Knausie, też próbowali mnie odesłać do dealera w PL, ale ostatecznie mi przysłali a free dokument o możliwości podwyższenia DMC (coś jak wyciąg z homologacji + oświadczenie producenta) + nową tabl. znamionową. Ostatecznie koszt zmiany DMC to koszt tłumaczenia przysięgłego 3 stron + badanie techn. chyba 60zł + koszt nowego Dow. Rej. Gdzieś w innych postach podawałem adresy mailowe na które pisałem do KNAUSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zestawienie obrazuące max. ładowność przy uwzględnienieu "Technicznie możliwego podwyższenia DMC" dla mojego samochodu, dla którgo max DMC przyczepy moze wynosić 1.425

 

 

(może sie komus przyda)

 

 

HOBBY    Waga przyczepy gotowa do jazdy    DMC    DMC przyczepy dla mojego auta    maksymalna ładowność
On Tour                
470 KMF    1 179    1 350    1 425    246
                
De Luxe Edition                
440 SF    1 122    1 300    1 425    303
460 UFe    1 204    1 350    1 425    221
460 LU     1 192    1 350    1 425    233
490 KMF    1 258    1 400    1 425    167
                
De Luxe                
455 UF    1 144    1 350    1 425    281
460 Ufe    1 201    1 350    1 425    224
460 LU    1 186    1 350    1 425    239
490 KMF    1 255    1 400    1 425    170
                
Excelent                
460 SFf    1 170    1 350    1 425    255
460 UFe    1 209    1 350    1 425    216
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale 1255 kg to nie masa własna przyczepy, ale masa W STANIE GOTOWYM DO JAZDY.

 

Owszem, ale to masa pojazdu gotowego do jazdy zostanie wpisana do DR w polu Masa Własna.

 

 

 

W mojej różnica to 70 kg, a przez stan gotowy do jazdy producent rozumie MW przyczepy, plus:

- jedna PEŁNA standardowa butla 11kg - na co przyjmuje w sumie 23 kg,

- WSZYSTKIE zbiorniki (woda czysta, szara, brudna) pełne.

 

 

Nie do końca. Na masę gotowego pojazdu składa się:

 

- dwie butle gazowe (chyba, że pojazd homologowany był tylko na jedno stanowisko na butlę to wtedy jedna)

- pełny zbiornik na wodę świeżą (zależy od pojazdu, bo zbiorniki są od 15 do nawet 100 litrów)

- pełny zbiornik na spłuczkę (jeśli taka występuje w homologowanym pojeździe)

- uzupełnioną kasetę WC tak aby można było z niej skorzystać, czyli 3l wody z płynem.

 

To wszystko. Nie bierze się pod uwagę zbiornika na szarą, bo w przyczepach taki zazwyczaj nie występuje - woda brudna odprowadzana jest na zewnątrz przyczepy.

 

I tyczy się to tylko pojazdu podstawowego, który był homologowany. Każde zmiany w pojeździe, np zmiana zbiornika wody świeżej z 15l do 50l itp nie powodują zwiększenia masy pojazdu gotowego do jazdu. Ta będzie zawsze taka na jaką pojazd uzyskał homologację.

 

 

Żeby łatwiej to zobrazować pokażę jak to wygląda na przykładzie mojej przyczepy, której MW wynosi 950 kg, natomiast masa motowego pojazdu do jazdy to dokładnie 1049 kg.

 

1049 kg - 2x 23kg gazu - 50l wody pitnej - 3l płynu w kasecie = 950 kg.

 

W ten oto sposób bardzo łatwo można policzyć jakie jest MW przyczepy na pusto, bo producenci nie podają tych wartości zazwyczaj,  a podają jedynie masę pojazdu gotowego do jazdy.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie stłuczki/wypadku. Nie jest to wcale takie oczywiste że będzie "przerąbane" z powodu niespełnienia współczynnika 1,33.

 

Oczywiście, że nie będzie. Jeśli chodzi o OC to ubezpieczyciel może zrobić regres tylko w określonych przypadkach. Gorzej już z AC, bo tam zapisy mogą być dowolne i nie są uregulowane przez ustawę tak jak ma to miejsce w przypadku OC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W hobby od masy pojazdu w zależności od modelu na butle, wodę jest liczone od 60 do 80kg 

The weight in the ready-to-travel state includes the unladen weight of the standard caravan
plus the basic equipment. The basic equipment is made up of a completely full 11 kg
aluminium gas bottle, a 100 % filled fresh water tank and if applicable a toilet flush tank
and cable drum. The basic equipment weight for
350 – 400 SF: 61 kg
400 SFe – 495: 62 kg,
540 – 720: 87 kg,
WLU,WFU,KMF: 71 kg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na to jakaś dyrektywa unijna - w oryginalnych niemieckich katalogach przyczep z reguły jest przytoczona gdzieś na końcu (w przypisach) i na nią się producenci powołują.

 

Tak, masz rację. Sprawdziłem i reguluje to Art. 2, ust. 7 Rozporządzenia (UE) nr 1230/2012. Z niego wynika, że na masę gotowego pojazdu do jazdy składa się dokładnie:

 

  • jedna pełna butla gazowa o łącznej wadze 23 kg.
  • pełny zbiornik na świeżą wodę
  • pełną spłuczkę WC
  • świeżą wodę w bojlerze na ciepłą wodę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii promował(a) i przestał(a) promować ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.