Skocz do zawartości

Przeglądy gazowe


szantymen

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądy gazowe według procedury DVGW zgodne z norma DIN NN1949 (G607).

 

Błąd pewnie wynika z szybkości pisania, ale małe sprostowanie się należy.

Norma regulująca warunki (już po zmianach), którym powinny odpowiadać instalacje gazowe i urządzenia m.in. w przyczepach kempingowych, kamperach, domkach tzw. "Holenderskich" itp., czyli w kategorii małych obiektów turystycznych, to DIN EN 1949.

 

Informacyjnie - jeśli ktoś będzie ciekawy:

DVFG i DVGW - stowarzyszenia branżowe (Niemieckie Stowarzyszenie Skroplonego Gazu i Niemieckie Stowarzyszenie Gazownictwa i Wody) ustalające i opracowujące wymogi oraz zasady stosowania w/w, w poszczególnych kategoriach obiektów.

G 607 - test (arkusz roboczy) określający konkretną procedurę i przeznaczony dla konkretnej grupy obiektów.

Właśnie test G 607 jest dla nas karawaningowców tym, którego potwierdzenie (naklejka i wpis w książce pojazdu lub certyfikat) może być czasem wymagane w niektórych miejscach - obecnie, prędzej za granicą, niż w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jeśli byłyby one dla nas obowiązkowe, to pewnie tak.

Przypuszczam, że i tak procedura oraz wymagania byłyby odpowiednikiem norm np. niemieckich, jako że powinny być zbieżne z unijnymi :hmm:

Dla kontroli okresowych instalacji gazowych istnieją oczywiście polskie normy (PN-34507:2002), ale mają zastosowanie najczęściej w budownictwie, co wynika z obowiązków nakładanych przez ustawę Prawo Budowlane, a wytyczne ustala Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Instytucje odpowiedzialne za "teorię" mogłyby być różne, choćby wspomniany przez Ciebie Instytut Nafty i Gazu lub np. IGG (Izba Gospodarcza Gazownictwa).

Póki co, mamy przyjęty, honorowany w wielu miejscach przegląd "G607", wykonywany również w Polsce i w coraz większej liczbie firm, które wydają stosowne dokumenty potwierdzające jego pozytywny wynik.


U mnie "gazownik" z uprawnieniami dokonał przeglądu funkcjonowania urządzeń gazowych oraz szczelności układu (nie ciśnieniowo) i wydał mi "Zaświadczenie przeglądu" (nie ma żadnego numeru ani terminu) - jestem spokojny o siebie i otoczenie.

 

Jestem ciekawy, w jaki sposób "fachowiec" sprawdził całą instalację gazową, bez przeprowadzania próby ciśnieniowej, potem wydał zaświadczenie gwarantujące jej szczelność i jeszcze się pod tym podpisał  :hmm:
Moim zdaniem, Twój spokój nie jest w tym przypadku uzasadniony. Zrób badanie instalacji metodą ciśnieniową, a jeśli tylko dla własnego spokoju i pewności bezpieczeństwa, to naklejka i certyfikat nie są czymś niezbędnym.
IMHO

 

PS
Zamiast malejących cen na przegląd "G607" (jest coraz więcej firm oferujących tą usługę), mamy jedynie ich wzrost ...
Było 80 zł. potem 100, 120, 150, 250 (link Kol. Zbyszka) :look:  Ciekawe, czy kwota za tak prostą usługę się gdzieś zatrzyma.
Te ceny są co najmniej dziwne. No, chyba że te naklejki robi się teraz ze szczerego złota ... :niewiem:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena bierze się przez Nas. Niby są gdzieś parkplace ze tego wymagają, nawet na forum opisywal ktoś pobyt o takim placu że niby trzeba tylko nikt nie sprawdzał.

 

Powiem szczeże, sam myślałem aby zrobić papier na to i golić jase bo przecież ktoś słyszał, że ktoś mówił jak widział jak ktoś opowiadał itd. .

 

 

To tak jak ze zdejmowaną główką haka w holowniku i wujazdem do "D", niby słyszeli że trzeba haki zmieniać, że będą mandaty tylko w samych "D" patrzą na te wieści jak na jnfo o lądowaniu kosmitów.

 

O ile popieram kontrolę instalacji gazowej (bo to Twoja instalacja ale moje bezpieczeństwo), i na pewno powonna być przeglądana o tyle nie popieram gadki o mityźmie G607 jako deynym słusznym i prawdziwym oraz otwierajacym bramy wszystkich kempów.

 

Cóż, cena taka jaką chcą b...ny zapłacić aby mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, pomyliłeś chyba wartości ;)
Skoro jednak już pytasz, to sam jestem ciekawy, jaką kwotę (bez marudzenia) byłbyś jeszcze skłonny zapłacić za przegląd gazowy, mając oczywiście na uwadze własne słowa, czyli bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku nie napisze że każdą kwotę bo była by to nieprawda, nie napiszę że dużo bo według mnie

wysoka kwota za usługę nie gwarantuje wysokiej jakości wykonanej usługi, można tu podać chyba

przekład autoryzowanych serwisów samochodowych gdzie płaci się duża za....... :hmm: 

a więc zapłacę tyle ile trzeba aby wszystko było ok. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wszystko co do karawaningu płaci się bajońskie kwoty. Za piecyk Truma, którym ogrzejesz  tylko budkę zapłacisz 3080 zł, zaś za kocioł gazowy dwusekcyjny,  kondensacyjny EcoCondens  Termet 20KW, którym ogrzejesz cały dom i do tego masz ciepłą wodę - zapłacisz praktycznie tyle samo. Za głupie krzesełko w dziale karawaningu dasz pod 400 zł, za takie samo na taras do ogródka dasz 120 zł itd, itp. Przecież to norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wszystko co do karawaningu płaci się bajońskie kwoty. Za piecyk Truma, którym ogrzejesz tylko budkę zapłacisz 3080 zł, zaś za kocioł gazowy dwusekcyjny, kondensacyjny EcoCondens Termet 20KW, którym ogrzejesz cały dom i do tego masz ciepłą wodę - zapłacisz praktycznie tyle samo. Za głupie krzesełko w dziale karawaningu dasz pod 400 zł, za takie samo na taras do ogródka dasz 120 zł itd, itp. Przecież to norma.

Niestety ale to prawda, mnie na początku przygody z przyczepą mega to dziwiło. Że co kolwiek miało w nazwie Karawaningowe to 100-200% drożej. Ale już się przyzwyczaiłem i nauczyłem szukać, nie karawaningowych rzeczy ;-) ale w myśl tematu to przegląd 150 a nie 60 ;-/ bo karawaningowy.

Ale to jest jeszcze do przyjęcia z racji specyfikacji i przeznaczenia urządzeń.

Edytowane przez kokos1987 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku nie napisze że każdą kwotę bo była by to nieprawda, nie napiszę że dużo bo według mnie

wysoka kwota za usługę nie gwarantuje wysokiej jakości wykonanej usługi, można tu podać chyba

przekład autoryzowanych serwisów samochodowych gdzie płaci się duża za....... :hmm:

a więc zapłacę tyle ile trzeba aby wszystko było ok. ;)

 

... czyli jednak korekta (przecena) wspominanej wartości.

Sam teraz widzisz, że post #20, sugerujący coś zupełnie przeciwnego, napisałeś chyba zbyt pochopnie ;)

Badanie techniczne pojazdu zasilanego gazem kosztuje 6o zł.

Tak więc mamy obraz sytuacji.

 

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie techniczne pojazdu zasilanego gazem kosztuje 6o zł.

Tak więc mamy obraz sytuacji.

 

Dla nie których to za drogo http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/152806,Zatankowal-gaz-mimo-ze-wczesniej-wymontowal-butle-bmw-wybuchlo.html

 

Tak samo jest z karawaningiem, wielu będzie kombinowalo, nawet jak by przegląd kosztował 50 zł. Po co przegląd, po co solidny reduktor i zakuty wąż. Niestety ale taka jest rzeczywistośc. Często się spotyka na polu magików którzy twierdzą że jak działa to jest ok.

Dla jednego 100 czy 200 zł jest do przełknięcia i zapłaci tyle za sprawdzenie dla własnego spokoju, ale co z tego jak obok stanie pacjent z instalacją na 20 letnim wężu pozaciskanym drutem ....

Edytowane przez lucas_ka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z uwagą przeczytałem ten temat i chciałbym dorzucić swoje przysłowiowe 3 grosze. Po pierwsze, z tego co mi wiadomo jeśli mamy instalację gazową - czy to w budynku czy to w przyczepie, kamperze, domku holenderskim itp, takowa instalacja podlega przeglądowi okresowemu. Jak to w naszym kraju bywa, przepis to jedno, egzekwowanie to drugie. Póki nie zdarzy się jakiś wypadek, nikt się nie czepia. Nie daj Boże ,czego nikomu nie życzę, zdarzy się wypadek, wtedy nagle wszyscy od wszystkich będą żądali przeglądów, papierów itp.

1.wniosek- przeglądy gazowe robi się dla własnego i sąsiadów bezpieczeństwa.

Po drugie. Ile ma kosztować przegląd gazowy???  Jeżdżę od paru lat na zloty, spotkania lub inne imprezy i widzę budki za kupę kasy, a czytam tu, że żal komuś wydać 100 czy 120 PLN na przegląd. Typowe myślenie Polaka. Po co płacić za coś, czego do tej pory nikt nie wymagał, a jeśli już to czemu aż tyle ? Spróbuję to wytłumaczyć. Przeglądu musi dokonać osoba, która posiada uprawnienia nie tylko eksploatacyjne od instalacji gazowej ale również dozorowe. Musi posiadać odpowiedni specjalistyczny atestowany sprzęt i wreszcie poświadcza swoim nazwiskiem wykonanie takiego przeglądu. Czy przegląd techniczny naszych aut robimy dla pieczątek w dowodzie rejestracyjnym, czy po to by mieć pewność, że auto jest sprawne technicznie?? I nikt nie dyskutuje, że musi wydać na to kasę.

2.wniosek - cena uwarunkowana jest od sprzętu i jakości dokonanego przeglądu.

Dziwię się osobiście, że dyskusja w tym temacie idzie w kierunku czy jest to wymagane czy nie, ile i czemu tak drogo, a nikt nie pisze o bezpieczeństwie, na co zwrócić baczniejszą uwagę w czasie przeglądu, o jakości wykonanego przeglądu, o konsekwencjach do jakich może dojść gdy nie będziemy tego przestrzegać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.