Skocz do zawartości
jacekzoo

Jaki klucz dynamometryczny

Rekomendowane odpowiedzi

jacekzoo

I tylko doctakich rzeczy będzie używany. Dzięki :ok:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
chris_66

Generalnie się zdziwił bo mówi, że w większości jest 125Nm a nie tylko 100

W peżo jest 90Nm,

Generalnie to można powiedzieć że samochody mają koła, bardzo lubię takich fachowców, oni od zawsze tak robią i wszyscy są zadowoleni.

Edytowane przez chris_66

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00

W peżo jest 90Nm, Generalnie to można powiedzieć że samochody mają koła, bardzo lubię takich fachowców, oni od zawsze tak robią i wszyscy są zadowoleni.

I tak dobrze, że dociągają takim kluczem, bo są jeszcze tacy geniusze co jadą na umór kluczem pneumatycznym i dociągają pewnie z momentem 250 Nm... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Commander

650Nm...i trzy dni zabawy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo

Kiedyś w innym aucie tak mi dowalił pneumatem że inny gumolep dwumetrową rurą nie mógł odkręcić :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maciejek34

To ja po fachowcy z kluczem na powietrze urwalem trzy z czterech szpilek w kole :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
chris_66

To ja po fachowcy z kluczem na powietrze urwalem trzy z czterech szpilek w kole :(

w zeszłym roku kolega z pracy pojechał do jakiegoś nowego gumiaka na zakładanie zimówek, na wiosnę 15 szpilek z 20 :lol2: było wyrwane (przez tego samego fachowca) sprawa załatwiona polubownie, groziło obicie ryja i fachowiec sfinansował nowe piasty i robociznę 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
maciejek34

w zeszłym roku kolega z pracy pojechał do jakiegoś nowego gumiaka na zakładanie zimówek, na wiosnę 15 szpilek z 20 :lol2: było wyrwane (przez tego samego fachowca) sprawa załatwiona polubownie, groziło obicie ryja i fachowiec sfinansował nowe piasty i robociznę

Kupa roboty z tym koszta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacek00

650Nm...i trzy dni zabawy...

Jeszcze lepiej. To jest generalnie dramat :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Commander

Pracownik po kłótni z szefem odszedł z roboty robiąc mu na koniec takiego niewinnego psikusa kosztem klientów. Jestem trzeci. Na innych jeszcze czekają. Zakład przeprosił i załatwił sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jacekzoo

Ni to grubo poszedł, ale przynajmniej załatwili sprawę z klasą

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maras

Jacek jak to ma być klucz tylko do kółek to trochę bez sensu . Kółka i inne śruby dokręcisz ręcznie .I pewnie do tej pory też tak kupę lat robiłeś bez tego klucza. 

Odnośnie klucza   ,który zalinkowałeś  opisany jako UNITEC -germany.Jest to niemiecka firma z logiem UNITEC podobna firma do naszego TOPEXA  ,TOYA i innych podobnych firm rozprowadzających przeróżne narzędzia no name i innych duprerelek motoryzacyjnych ściąganych z Chin .

Ale jak to mówią kto bogatemu zabroni :)

Wracając do klucza dynamometrycznego ,którym chciałbyś ogarnąć samochód i przyczepę to tak naprawdę potrzebujesz min dwóch  sztuk tak do 50 Nm i powiedzmy od 60 do 320Nm .Mając trzy sztuki  ogarniasz wszystko w/g instrukcji :)   Dla przykładu bęben w naszych budach gdzie występuje  łożysko kompaktowe  dwurzędowe  dokręcamy z siłą 280Nm .

Każdy klucz dynamometryczny po określonej ilości dociągnięć w szanujących się zakładach powinien być oddany do kontroli tzw. kalibracja .   

Porządne klucze dynamometryczne    zaczynają się od powiedzmy 500/600  zeta. W miarę odpowiednim kluczem jest PROXXON   i taki  w zupełności by Ci wystarczył . Mją kilka rodzajów.

Edytowane przez Maras

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
beruang

Jacek jak to ma być klucz tylko do kółek to trochę bez sensu . Kółka i inne śruby dokręcisz ręcznie .I pewnie do tej pory też tak kupę lat robiłeś bez tego klucza. 

Tak ale kluczem jest dużo wygodniej, lżej i pewniej. Kiedyś sprawdzałem tak z ciekawości. Mam w łapie ok. 120 Nm na kluczu o standardowej długości. I jak to przeliczyć na dłuższe ramię?

A ktoś inny może mieć więcej albo znacznie mniej. Taki klucz kosztuje grosze, a jak będzie miał odchyłki nawet kilkuprocentowe, to przy kołach nie będzie to miało praktycznie żadnego znaczenia.

Trzeba sobie ustawić 5 Nm więcej i już. Śrubom to nie zaszkodzi, a łapskiem przeciągasz na 100 % więcej.

Ale to tylko moje zdanie  :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Helmut

Jacek potrzebuje ten klucz tylko dla siebie do majsterkowania i nie ma tragedii będzie zadowolony. 

Za te pieniądze tak naprawdę nie ma znaczenia jakiej to firmy jest. Jestem pewny , że takie klucze leża w wielu warsztatach.

Co do "gumiarzy" jak to nazywacie, to większość jak ja to znowu powiem "cywilizowanych" warsztatów i ASO jedzie już od kilku lat na akumulatorowych kluczach udarowych Makita lub Wurth i tak naprawdę to te klucze na odkręcanie są max. do 650 Nm a na dokręcanie max. 100 Nm.- wygodnie, szybko, sprawnie i bez problemowo. Kluczem dynamometrycznym tylko sprawdza w zależności od pojazdu. Takim kluczem udarowym nawet "mało dojrzały "gumiarz" nie dokręci za mocno. :]

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
vrs

Ja mam taki

Klucz dynamometryczny 1/2" 20-100Nm Jonnesway (T27101N)

Do większości zastosowań motoryzacyjnych mi wystarcza.

Kiedyś może dokupie sobie coś od 80 Nm w górę żeby był komplet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi