Skocz do zawartości

nietypowy problem z piecem


adamekk74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Krzysiu, małe sprostowanie.

W przyczepach T@B są montowane różne rodzaje ogrzewania, zależnie od zamówień klienta.

Kominy na bocznej ścianie występują wyłącznie dla pieca zespolonego z podgrzewaniem wody, czyli Truma Combi.

W wersji z piecem "tradycyjnym", komin zawsze musi być wyprowadzony przez dach. Truma Combi posiada zupełnie inną konstrukcję komina i całego kanału dla spalin, stąd takie umiejscowienie, jak pokazałeś na zdjęciu.

Tu jest zdjęcie tego samego modelu w wersji z piecem standardowo montowanym i osobnym bojlerem dla wody (komin dachowy dla pieca i osobny dla bojlera - na foto, zakryty prostokątna osłoną).

 

post-8228-0-04299400-1511151298_thumb.jpg

 

Tak na przyszłość, dla wszystkich, którzy będą czytać ten wątek:

komin, to nie tylko ta część nad dachem, czy rura w szafie. To również część odpowiednio ukształtowanej komory wylotowej z płaszcza pieca + rura wylotowa (izolowana) przebiegająca przez całą wysokość szafy oraz część kominowa nad dachem, czyli komin właściwy. Dopiero cały ten układ, przewidziany dla danego modelu pieca, może spełniać prawidłowo swoją rolę. Nie jest możliwe i prawidłowe, aby modyfikować i łączyć różnej konstrukcji układy kominowe, ponieważ efekty będą takie, jak tu opisano, a czasem mogą się skończyć wręcz tragicznie. Każdy model pieca może współpracować jedynie z dedykowanym dla niego układem wydalania spalin, nie tylko z powodu możliwego zatrucia tlenkiem węgla, ale i p.poż.

IMHO


Napiszę kilka słów ... [...]

 

Mam nadzieję, że się nie obrazisz za podanie w innym temacie, odnośnika do Twojego posta :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie na filmie montażowym tej przyczepy pokazują herezje. Na filmie w tym modelu, montowany jest piec do ogrzewania pomieszczenia (nie wody) i zakładany kominek z wyjściem bocznym.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może tak, a być może nie, ale nie wiem, o jaki film chodzi. Jeśli określisz dokładnie model zamontowanego tam pieca, to wtedy będzie wiadomo.
Jedynym wyjątkiem pieca, który posiada wariant bocznego dopływu powietrza i komin jest S2200, a montuje się go sporadycznie w bardzo małych przyczepach (moc max 1850 W). To jedyny piec, który można by było zamontować do przyczepy z "Twojego" zdjęcia.
Pomijając ten piec oraz stare rozwiązania z kominem pod podłogą i "Combi", w przeważającej ilości przypadków (również dla pytania z tego tematu) mamy do czynienia z piecami Trumy S3002, S5002,S3004, S5004 i ich starszymi wersjami. Te wszystkie piece wymagają konkretnego rozwiązania komina (nad dach), które zaprojektował i wyliczył producent. Tego nie wolno dowolnie zmieniać. Ważna jest nawet konkretna wysokość, średnica oraz promień zagięcia. Niektóre z tych parametrów mogą się od siebie różnić w zależności od mocy pieca, więc wszystko ma znaczenie.
To nie wynika z moich domysłów, tylko z informacji producentów, które w każdej chwili mogę zaprezentować.
Nie neguję istnienia kominów bocznych, natomiast moja wypowiedź dotyczyła konkretnego zdania, które prawidłowe jest jedynie w swojej pierwszej połowie:
"Są stosowane wyloty przez ścianę boczną, także do pieców, które wcześniej miały komin dachowy"
Ze względów bezpieczeństwa, jest to na tyle istotny szczegół, że nie mogłem go zostawić bez uzupełnienia i mam nadzieję, że się na mnie z tego powodu nie obrazisz.

PS
Film pokazujący przyczepę z "mojego" zdjęcia, na którym dokładnie widać model pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.