Skocz do zawartości

nietypowy problem z piecem


adamekk74

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jest następujący. Piec potrafi działać bez zarzutu nawet przez dobę, po czym gaśnie. Można go potem odpalić od strzała ale nie trzyma płomienia nawet na świeczce. Czasem gaśnie po godzinie, czasem po minucie. Odpala i gaśnie, potem słychać cyknięcie elektrozaworu. Po kilku dniach znowu działa prawidłowo. Zabiegi które poczyniłem... Wymiana gazu na "świeży", wymiana reduktora, podłączenie bezpośrednio pod butlę wężem gumowym z pominięciem układu, regulacja ciągu w kominie, konserwacja zaworu- bez efektu. Obserwując przez wziernik moment zgaśnięcia wygląda to raczej jakby gasł w wyniku braku dopływu gazu, niż został zdmuchnięty przez wiatr. Walczę z tym już od miesiąca i rozkładam ręce. Będę wdzięczny za każdą logiczną sugestię. Zauważyłem jeszcze dziwne zachowanie płomienia świeczki. Po odpaleniu głównego palnika, płomień świeczki maleje albo znika całkiem. Zastanawiające jest to, że termopara trzyma otwarty zawór pomimo, że nie znajduje się ona w płomieniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do sebka34... Mówisz o płytce sterującej wewnątrz nawiewu, czy przełączniku nawiewu na ścianie ? Trochę już ten piec rozgryzłem i o ile zgodzę się, że sterownik załącza grzałki elektryczne, w zależności od ustawienia, jedną, bądź dwie, to nijak nie mogę się zgodzić, że ma wpływ na zachowanie płomienia. Z tego co widzę służy temu kapilara, ktora jest całkowicie niezależna od elektroniki. I właśnie ta kapilara mocno mnie zastanawia... Na pewno jest szczelna i sprawna. Posiada regulację wewnątrz zaworu, niestety rozbierając go nie zapamiętałem ustawienia i zrobiłem to na chłopski rozum. Widocznie nie najgorzej, bo na minimalnym ustawieniu odcina dopływ gaz przy około 20 stopniach w przyczepie. Gaśnie płomień na palniku głównym i przechodzi na świeczkę. Czy u Was też tak to wygląda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na minimalnym ustawieniu odcina dopływ gaz przy około 20 stopniach w przyczepie. Gaśnie płomień na palniku głównym i przechodzi na świeczkę.

Dobrze że odcina, ale w/g mnie po osiągnięciu tej temperatury, powinno też odcinać na każdym ustawieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedmuchałem jeszcze raz układ i poeksperymentowałem z ustawieniem kapilary. Nic nie dało. Istotne jest to, że palnik po wyjęciu z pieca chodzi bez zarzutu, czyli jakby brakowało powietrza. Zdjąłem dekiel żeby zwiększyć jego dopływ ale i to na nic. Piec oryginalnie miał odprowadzenie spalin przez komin, jednak nie chcąc przerabiać zabudowy meblowej odprowadziłem spaliny dołem, jak w poprzedni piecu. Byłem przekonany, że tu leży przyczyna. Zrobiłem prowizoryczny komin odprowadzając spaliny powyżej wlotu powietrza. Dalej nic. Zwariować można...

Do kmtaxi... Zawór kapilary nie jest zaworem bezpieczeństwa, to termoregulator. Jego zadaniem jest odciąć palnik główny po uzyskaniu odpowiedniej temperatury i załączyć ponownie po jej spadku. Zaworem bezpieczeństwa jest elektrozawór termopary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odpalasz piecyk ? Włanczasz sterownik od piecyka na on. I piecyk sam się odpala pokrętłem ustawiasz tęp. Jak osiągnie żądaną tęp. sam gaśnie. Gdy tęp.spadnie sterownik sam włączy piecyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kmtaxi... Zawór kapilary nie jest zaworem bezpieczeństwa, to termoregulator. Jego zadaniem jest odciąć palnik główny po uzyskaniu odpowiedniej temperatury i załączyć ponownie po jej spadku. Zaworem bezpieczeństwa jest elektrozawór termopary

To oczywiste, dlatego nie pisałem, że całkowicie odcina gaz. Przy każdym ustawieniu, po osiągnięciu około 20 stopni, powinien przejść na świeczkę, nie tylko przy ustawieniu minimalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego przejścia nie rozumiem. Świeczka powinna palic się cały czas. W końcu w niej jest czujnik termopary. Nie wiem jak wygląda zawór Twojego pieca ale ten skonstruowany jest tak, że w momencie obrotu pokrętłem oprócz trzpienia zaworu obraca się również pierścień regulacyjny kapilarę, który dociska tłoczek kapilary. Lewostronny, czyli ustawiając płomień na minimum mocniej dociska tłoczek, przekręcając pokrętło w prawo, na większy płomień, luzuje tłoczek, puszczając gaz. Kiedy kapilara nabierze wyższej temperatury, w tedy i w tym położeniu odcina, dając w przyczepie większą temperaturę. Tak to działa, genialnie prosto. Gdyby działało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, właśnie komin. Problem rozwiązał mały wentylator. Napiszę kilka słów dla tych, którym jak mnie przyjdzie w miejsce pieca z odprowadzaniem spalin pod podłogę, montować piec z odprowadzeniem przez dach. Jeśli tylko istnieje taka możliwość odprowadzajcie spaliny górą. Po pierwsze. Płyta mocująca ten drugi nie jest uszczelniona i spaliny dostają się do środka. Teraz dla tych, którzy spierają się czy spaliny z naszych pleców są szkodliwe, czy nie. Kiedy tak podłączyłem wyraźnie było czuć spaliny w przyczepie ale przecież dwutlenek węgla i para wodna nie zabijają... Po godzinie dostałem dreszczy i silnych zawrotów głowy. Wątpię czy wytrzymałbym kolejną... Dlatego proszę tych, którzy bronią teorii niewinności żeby odpuścili w końcu. Po drugie. Przy takiej hybrydzie zmienia się o trzy centymetry różnica między poziomem wlotu powietrza, a wylotem spalin, co przy oryginalnych około dwunastu znacznie zmniejsza sprawność pieca. Po trzecie. Nic nie daje przy wypuszczeniu tury dołem, nawet z otworem odprowadzającym wodę, przedłużenie jej na wysokość powyżej wlotu powietrza. Spaliny tłumią płomień. Jednak nie ma tego złego... Przy okazji zrobiłem gruntowny serwis instalacji, poznałem budowę zaworu i zasadę działania zaworu jak i samego pieca. Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.